şükela:  tümü | bugün soru sor
 • büyem tarafından verilmektedir.
 • üniversite öğrencisi olmayıp dışarıdan ücretli olarak katılanlar için tahsilat yapma, ilk kez katılacaklar için seviye belirleme ve öğrencileri (müşterileri) ile iletişim kurma konularında beklentimin çok altında - çağın gerisinde uygulamaları olan, 2001'de üniversite ortamını nasıl bıraktıysam aynı şekilde devam edip süreçlerini hiç geliştirmeyen bir kurs.

  kredi kartı ile ödeme yapmak istedim , şifreli işlem yapamayız dediler. bir tek bana mı garip geliyor bu durum?

  başlangıçtaki seviye belirleme sınava girersiniz, 20 soruluk. sorular fill in the blanks tarzında, 10 dakika sürmez. sınavdan çıkan herkes full yapmıştır ya da full yaptığını iddia eder... nasıl bir seviye belirleme tekniği bunu da çözemedim açıkçası. belki de olayı o kadar aşmışlar ki, herkese çok basit gelen ve az sayıda seçici soru olan sınavda ingilizce seviyelerimizi çok hassas ölçen bir teknik kullanıyorlardır; biz geri kafalı kalmışız ve anlayamıyoruzdur...

  sınav klasik olduğu için okunma süreci de var. yahu yapsana test; hemen açıklasana? veya bilgisayar üzerinden doldurt, zaten sınav boşluk doldurma üzerine; tamamına yakını da tek kelimelik; bilgisayar eş zamanlı eşleştirme yapıp sonucu açıklasın?

  aradan süre geçiyor, kurslar başlayacak, seviyemiz nedir diye öğrenmek için telefon açıyoruz; "kurslar başladan önce son gün panoya asacağız" diyorlar. pano ney lan.... açıklama zamanı ve bu pano olayıyla ilgili yorum yapmak istemiyorum...

  neyse, kısacası bürokrasisini beğenmedim. umarım eğitim içeriği iyidir de bu tip şeylere takıldığım için kendimden utanırım.
 • varmı yeşillendirecek bir arkadaş
 • yok mu giden yada tecrübesi olan
 • korkarak girdiğim seviye belirleme sınavında intermediate 2 çıktım. ee 8 kur satın aldım ama 10 kurun 5.adımındayım. malesef satın almadan seviyenizi belirlemiyorlar
 • online olanını ziyadesiyle faydasız bulduğum kurs.

  internetten satın alıyorsunuz ve sizi seviye testine sokuyorlar,buraya kadar tamam.
  seviyeniz temel seviyede çıktığında üniteler açılıyor ve belirli bir tarihte bir hocanın sizinle iletişime geçeceğiyle alakalı mail alıyorsunuz. bu da tamam diyelim.
  ancak sorun şu ki ünitelerde anlatılan konuların hepsi ingilizce, türkçe tercüme halleri yok. yani temel seviyedeyseniz orada anlatılan konuları anlama şansınız yok. sağ tıkla açılan bir sözlük koymuşlar ama gramer çalışırken her kelimeye tek tek sözlükten bakmak gerekiyor, baktığınızda da zaten açıklamayı anlamıyorsunuz.
  aradık sorduk e bunun türkçesi yok diye, gelen cevap evet yok, zaten amaç sizin internetten araştırıp konuyu kendi kendinize öğrenmeniz, böylesi daha faydalı oluyor.
  lan ben internetten araştırıp kendi başıma öğreneceksem sana niye o kadar para veriyorum?
  dünya kadar video var zaten gramer anlatan, kelime öğreten vs. gider onlara bakarım. senin bana katkın hangi noktada oluyor peki?
  durum böyle olunca para iadesi talep ettik, bakalım sonuç ne olacak.
 • öncelikle bu kurs para tuzağı. neden para tuzağı? çünkü müfredat hazırlanırken mümkün olduğunca çok kur oluşturup çok para kopartmak amaçlanmış. ancak para tuzağı olması kursun kötü olduğu anlamına gelmiyor.

  sınıflar 15'er kişilik oluşturuluyor. bazen bu sayı 12 oluyor ama daha aşağısı olmuyor. bu sayı verdiğiniz paraya kıyasla çok fazla. amaç daha çok para kazanmak olduğu için ve sınıflar da az olduğu için bir sınıfa mümkün olduğunca çok "müşteri" sığdırmaya çalışmışlar.

  kurs saatleri ise değişiyor. hafta içi ve hafta sonu seçenekleri mevcut.

  kurs toplam 11 kurdan oluşuyor. her kur 10 hafta sürmekte olup haftada 6 saatten toplamda 60 saat. her bir kuru geçmek için bir ara sınava bir de final sınavına girersiniz. ortalamanız 65 üzerindeyse bir üst kura geçersiniz. sizi bir üst kura geçirip sizden daha çok para almak için sınavı kolay yaparlar ve kuru atlamak için gereken puanı da oldukça düşük tutarlar: 65.

  kurların bitmesi eğer 1. kurdan başlayacaksanız 2,5 yıl sürüyor. (temmuz-ağustos-eylül tatil oluyor)

  her bir kurun ücreti ise 1,850 tl olmuş, buna da zam gelmiş, doların artışından dolayı veya yıllık zam da olabilir. 11 kur için toplam fiyat ise şu 11 x 1,850 = 20,350 tl.

  eğer bir süre yurtdışında yaşamayı göze alıyorsanız bu paranın üstüne biraz daha katıp yurtdışında bir kursa gitmenizi öneririm. (bu arada türk lirasının değeri baya düştü ama yine de siz bilirsiniz.)

  gittiğinizde özel bir kurs ve özel bir hoca muamelesi beklemeyin. çünkü hocalar boğaziçi üniversitesi'nin okutmanlarından oluşuyor. yani bildiğiniz devlet memuru bu hocalar. haliyle devlet memurları hakkında bildiğiniz gerçekler de değişmiyor. bir iki hoca istisna olmak üzere hepsi kaprisli ve kompleksli. mesela iki tane erkek hoca var, bu hocalar sürekli erkek öğrencileri (bazen de güzel olmayan kız öğrencileri) kısmen aşağılamak suretiyle onlar üzerinden "espri" kasmaya çalışırlar sürekli (ne büyük yetenek her biri adeta cem yılmaz! bu davranışları ilginç. isviçreli bilim insanları incelerse arkaplanda iktidarsızlık problemi, çocukluklarına inerse de birçok problem bulabilirler. ancak lise döneminizi hatırlayın, bir çocuk güzel kızı tavlamak için yanındaki veya ortamdaki biri üzerinden onu aşağılamak suretiyle espri yapmaya çalışır ya işte bunlar o çocuk) devlet memuru oldukları için kursta ders vermeye devam ederler mesela. halbuki özel kurs olsa hemen şutlarlar.

  bu arada şunu belirtmek gerekir ki hocalar bilgili, sorduğunuz soruları cevapsız bırakmıyorlar ancak dediğim gibi devlet memuru bunlar ve evet bir nüfus müdürlüğü veya okulunuzdaki öğrenci işleri anılarınızı hatırlayın; onlar da sorularınızı cevapsız bırakmıyordu değil mi! ama bir daha gitmek istemediğiniz yerler buralar ve burası da öyle bir yer işte.

  bu arada eğer gidecekseniz kurs ücreti haricinde, iki kurda bir alacağınız kitaplar için vereceğiniz 100 tl'yi (belki daha da artmıştır şimdi) de hazırlayın.

  özetle bu şekilde kurs. devlet, memurlarını kullanarak fahiş fiyatlara özel bir kurs açarsa ne olur? filmi yerinde izlemek için gidebilirsiniz. tür: gerilim.
 • boğaziçi ismine aldanılıp tuzağa düşülmemesi gerken kurs.