şükela:  tümü | bugün
  • kandilli rasathanesi' nin 1982'de boğaziçi üniversitesi'ne bağlanmasıyla adını almış kampüstür. içinde sismik araştırmalar, astronomi ve meteoroloji gözlemevlerini barındırır. boğaziçi'nin deprem mühendisliği, jeodezi ve jeofizik ana bilim dalları bu kampüstedir. aynı zamanda boğaziçi-tübitak teorik fizik enstitüsü de bu kampüstedir.

    bu arada boğaziçi üniversitesi öğrencilerinin yüzde doksanı tüm akademik hayatları boyunca buraya uğramamıştır. boğaziçililer için absentee kampüstür efendim. sadece arada bir "boğaziçi üniversitesi kandilli deprem araştırmaları enstütü'sünden alınan bilgiye göre..." şeklinde haberlerde duyarız. ama güzel ve sakin yerdir.
  • bu kampüste rasathanenin derme çatma bir kulesi var. su deposu tarzında. tepesine çıkılabiliyor. iddia ediyorum istanbul boğazının bu noktadan gördüğünüz halini ömrü hayatınızda bir daha göremezsiniz. iki köprünün ortasında enfes bir manzaraya sahip. bunca yıllık fışfışım, bana bira açtıracaktı namussuz.
  • biyomedikal mühendisliği enstitüsünü de içinde bulunduran kampüstür. bildiğim kadarıyla herhangi bir lisans bölümü yoktur bu kampüste. o yüzden kuzey ve güney kampüslere göre çok daha sakin, sessiz bir yerdir. kampüsün içerisinde gezmesi de ayrıca bir hoştur. kampüs içindeki farklı yerlerden güzel boğaz manzarasına da şahit olabilirsiniz.
  • artık master ve doktora öğrencilerinin de ikamet ettikleri kandilli yurdunu da içinde barındıran kampüstür.

    çok güzel bir doğal alanı içinde barındırır. ama gel gelelim ulaşım sıkıntıları yüzünden şu sıralar öğrencilerini pek bir mağdur etmektedir buradaki yurt. gece (gece dediğim de akşam saat 11 sonrası yani) ulaşım neredeyse taksi haricinde imkansız. öğrenci adama da çok koyuyor tabi minimum 20 tl para ödemek taksiye. okul yönetimi ise meseleye çok duyarlı görünmüyor. okulun dördüncü haftasını geride bıraktığımız şu günlerde daha halen bir çözüm çıkmadı.