şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: reserve)
 • boğaziçi üniversitesinin kuzey kampüsünde kare blok'un karşısında yer alan kütüphanedir.her ne kadar türkiye'nin en iyi kütüphaneleri arasında gösterilse de,bu özelliğini yeterli kaynak ayrılmaması ve kayıp kitaplar yüzünden günden güne yitirmektedir.başka bir özelliği de boğaziçi üniversitesi sınırlarında dışarıdan birinin en zor girebildiği yerlerden biri olmasıdır.çoğunlukla kapıda duran amca,misafirinizin girmesinde kıllık çıkarır.bunu aşmanın en iyi yolu kütüphane damgalı bir kitap bulup,onu gösterip,girmektir.o zaman kimlik felan istemez.
 • minik adam rumuzlu amcamizin kapisini yillardir kahramanca korudugu kutuphane. goz actirmaz adama, kimligin yoksa babasinin oglu olsan giremezsin iceri.
 • büyüklüğü ve içindeki kaynakları görünce insanı çalışmaya ve okumaya teşvik eden kütüphane ...
 • okulda okuyan çoğu insanın gerçek adını asla kullanmadığı, hatta belki de bilmediği, "nereye?" sorusuna kısaca "kütüphaneye" diye yanıt verdiği, geniş havadar aydınlık mekan. üst kattaki dergiler bölümünde dünyanın en iyi dergi veritabanlarına ulaşabilen bilgisayarlar ve hayvani büyüklükte bir de sözlük bulunur. ne hikmetse hardcopy dergilerin istenen nüshaları asla ama asla bulunamaz. kütüphanenin havasından suyundan mıdır yoksa içerdeki manyetik alanlardan mıdır bilinmez uzun süre vakit geçirildiğinde eve çok yorgun dönülür. ama yine de ders çalışmak ya da vakit geçirmek için güzeldir.

  en alt kattaki multimedia bölümü ise koşturma içindeki öğrencilerin maalesef çoğunun kaçırdığı film ve müzik arşivi gibi süper bir hazineyi barındırır. ancak aylak, ehlikeyf öğrenciler burayı keşfedip tadını çıkarır.
  (bkz: hastasıyım)
 • kitap açısından pek de zengin ve güncel olmayan bir üniversite kütüphanesidir, zira koç üniversitesi kütüphanesiyle karşılaştırılamaz bile. bunu küçük bir testle anlayabilirsiniz; iki kütüphanenin de sayfalarına girip bir kelime aratın (http://library.boun.edu.tr/) (http://www1.ku.edu.tr/main/library/index.php), çıkan sonuç sayısına ve kaynakların yılına bakın, üniversite kütüphanesi nasıl olurmuş anlayın. gerçi koç öğrencileri kütüphanenin koltuklarını daha ziyade uyumak için kullanıyorlarmış ama bu, acı gerçeği değiştirmiyor ne yazık ki..

  ayrıca, bu kütüphanede ders çalışmak zulümdür. zulüm değil imkansızdır aslında çünkü loş ortam insanda uyku yapar, sinir bozar. ama akşam saatlerinde kapıda bekleyen amca(lar) çoğunlukla yerlerinde olmaz, elinizi kolunuzu sallaya sallaya girebilirsiniz.

  kısacası, boğaziçi'nde geçirdiğim 4 yıl süresince sevmedim sevemedim.. kesinlikle üniversite çapında bir seferberlik yapılmalı burayı daha iyi hale getirmek için.
 • boğaziçi'de* kibar personele rastlayabileceğiniz ender yerlerden birisidir. gonzoya benzeyen güvenlik görevlisi amcayı bu genellemenin dışında tutuyorum.
 • geç saatlere kadar hizmet veren kütüphane. akşamları ders çalışma aralarında kuzey kantin ile arasında dokunan mekikler ne tatlı idi..