şükela:  tümü | bugün
 • boğaziçi üniversitesi'nin fen edebiyat fakültesi'ne bağlı bölümlerinden biri. gazeteci, yazar vs. olmak isteyenler için iyi bir bölüm öyle ki türkiye'de bu bölümde en yüksek puanla öğrenci burası almaktadır.
  lakin puanı iktisat ve mühendislik bölümlerine göre çok daha makul olduğu için güney kampüs'ün tadını çıkarmak isteyen tembeller için de idealdir. işsiz kalırsınız o ayrı...
 • bu aralar tarih bölümü ile arasında kaldığım ve bir türlü tercih listemi belirleyemememe sebep veren bölüm
 • türk dili ve edebiyatı lisans programında eski türk edebiyatı, modern türk edebiyatı ve türk dilinin tarihi ve yapısı üzerine eğitim verilmektedir. lisans programı öğrencilere çalışma konularına yaklaşırken doğu ve batı edebiyatlarına gönderme yaparak karşılaştırmalı ve disiplinlerarası bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır. bunun yanında, sosyal bilimler ve uygarlık tarihi alanlarında geniş bir seçmeli ders imkanı sağlanmaktadır.

  yüksek lisans ve doktora programlarında türk dili ve edebiyatı alanında akademisyen yetiştirmek amacıyla yoğun bir eğitim sunulmaktadır. bu programlardaki dersler yukarıda sözü edilen üç alanın dışında edebiyat teorilerini de içermektedir.

  türk dili ve edebiyati bölümü, yabancılar için türkçe derslerinin yanısıra öğrencilere osmanlı türkçesi, arapça, farsça ve osmanlı paleografyası gibi alanlarda öğretim vermektedir. bölüm, edebi şahsiyetler ve bölüm dışı değişik disiplinlerden uzman akademisyenleri belirli konularda öğrencilere ders, seminer ve konferans vermeleri maksadıyla bölüme davet eder. türk dili ve edebiyatı bölümü'nde görevli akademisyenler öğretim üyesi sıfatlarının yanısıra türk dili, edebiyatı ve kültürü konularında pek çok akademik çalışma da yürütmektedirler.

  boğaziçi üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümü'nden lisansüstü derecesi alan öğrenciler türk dili ve edebiyatı, dilbilim ve sosyal bilimler alanlarında akademisyen olabilmek için temel öğrenimlerini tamamlamış olurlar. bunun yanında, pek çok lisans mezunumuz eğitim ve öğretim, turizm, reklamcılık, basın-yayın, medya, arşivcilik ve kütüphanecilik gibi değişik alanlarda kariyer yapma imkanını kazanmaktadırlar.

  türk dili ve edebiyatı bölümü'nün derslerinin çoğu, orjinal edebi metinler üzerinden yapıldığı için türkçe'dir.

  öğretim üyeleri

  prof. dr. nüket esen(bölüm başkanı)
  prof. dr. günay kut
  doç. dr. zehra toska
  doç. dr. nur gürani-arslan
  yard. doç. dr. zeynep sabuncu
  yard. doç. dr. zeynep uysal
  yard. doç. dr. nezihe seyhan
  yard. doç. dr. halim kara
  yard. doç. dr. köksal seyhan
  yard. doç. dr. fatma büyükkarcı yılmaz
  yard. doç. dr. tülay gençtürk demircioğlu
  öğ. gör. bilgen erdem
  öğ. gör. olcay akyıldız
  öğ. gör. ceyda arslan
  öğ. gör. elif uluğ

  misafir öğretim görevlileri

  öğ. gör. (dr.) ismet verçin
  öğ. gör. (dr.) astrid menz
  aziz şakir

  araştırma görevlileri *

  veysel öztürk (modern türk edebiyatı, modern türk şiiri)
  pelin aslan (modern türk edebiyatı)
  gülşah taşkın (eski türk edebiyatı, osmanlı paleografyası)
  berat açıl (eski türk edebiyatı)
  deniz aktan (modern türk edebiyatı)

  fazlası için; http://www.turkishliterature.boun.edu.tr/

  editto:

  öğretim üyelerine erol köroğlu katıldı.
  araştırma görevlilerinden pelin ve berat gitti. yerlerine çiğdem kurt ve erkan ırmak geldi.
 • öğretim elemanlarının kalitesiyle eğitim kalitesi arasında pozitif bir korelasyon bulunmayan bölüm. eski türk dili dersleri çok sığ ve edebiyat tarihi gayet taraflı olarak anlatılmakta.
 • öğrenim hayatlarına söz konusu fakültede devam eden pek çok bünyenin amacı reklamcı çıkmaktır
  *avuntu mu desek
  *yazık mı desek
  *en iyisi şunu diyelim olur olur o da olur piyasa açtı kollarını sarıp sarmalamak için sizi bekliyor çünkü *hey yarabbim ya...
 • 24-25 eylül tarihlerinde milli edebiyat üzerine oldukça önemli isimlerin katılacağı bir workshop düzenleyecek olan bölümdür. jale parla, murat belge, sibel irzık, laurent mignon, engin kılıç ve fatih altuğ gibi isimler konuşmacı olarak katılacak.
 • yeniden aynı bölümde okusam deli gibi sertifika eğitimlerini takip ederim, özgeçmişimi sertifikalarla doldururum dediği bölüm. zira sosyal bilimler de okuyorsanız okul ve bölümün devamında sizin kendinize kattıgınız şeyler de son derece önemli.

  ancak bir gerçek var ki okuduğuma asla pişman olmadım. başka bir üniversitede olsaydım şu an bulunduğum düşünce yapısına sahip olamaz kendimi bu kadar geliştiremezdim. diğer yandan iş ararken şirketler karakterinize değiş iş tecrübenize baktığı için bölümün size kattığı düşünce yapısı tek başına yeterli değil.
 • 3.70 ortalamayla mezun ettikleri bölüm birincisi master için yaptıkları sikko bilim sınavını geçememiştir. mastera kabul ettikleri 10 kişiden 5'i ise balkonlu yol kenarı üniversitelerinden biri olan şehir üniversitesindendir. çünkü hocaları şehir üniversitesini her nedense çok seviyor.
 • bilim sınavını geçemeyen mezunlarının şehir üniversitesi'ne bok attıkları fakültedir. şu memlekette insanlar bir kere de kendi başarısızlıklarının sorumluluğunu kendileri alabilseler. demek ki o balkonlu apartman üniversitesindekiler daha nitelikliymiş ki boğaziçi hocaları kendi öğrencilerine bile tercih etmiş. demek inekleyip ortalama kasmak yeterli değilmiş.

  not: şehir üniversitesi'yle hiçbir alakam yoktur.

  edit: söz konusu entry'yi yazan arkadaş bilim sınavını geçemeyen kişi değilmiş. ama yine de dışarıdan biri olarak şehir üniversitesi'nin (edebiyat, sosyoloji, kültürel çalışmalar gibi programları düşünüldüğünde) hiç de öyle balkonlu apartman üniversitesi olduğunu düşünmüyorum.
 • boğaziçi üniversitesinin fen edebiyat fakültesine bağlı bölümü. güzel bir şekilde anlatmak istiyorum.

  türk dili ve edebiyatı bölümü boğaziçindeki diğer bölümlerin aksine %35 ingilizcedir. peki bu ne demek? yani bölümde zorunlu olarak aldığınız lıng 101, phıl 111, hıst 235, phıl 112 ve lıng 314 hariç bütün zorunlu dersler türkçe işlenir. okulun sizden almanızı istediği seçmeli dersler ise ingilizcedir. tarih bölümünden, batı dillerinden, psikolojiden ve diğer bölümlerden ders alabilirsiniz. ki ben o kadar sözelde birazcık sıkılıp math106 almıştım ilk sene. eğer yeterli bir ingilizceniz varsa, intermediate yani, hazırlık okumanıza gerek olmayan tek bölümdür.

  boğaziçi üniversitesi bebek'tedir, istanbul'un göbeğindedir yani. şehir dışından geliyorsanız ve hazırlık okuyacaksanız kilyos kampüsüne gidersiniz. kilyos'ta kütüphane, spor salonu, yurtlar ve derslikler vardır ve sadece hazırlık sınıfları bulunur. kilyos'un tek dezavantajı kışın inanılmaz derecede soğuk olmasıdır. hazırlık okumayacaksanız eğer, ilk dönem derslerinin yarısını kuzey kampüste, yarısını güney kampüste alırsınız. sizin ayarlamalarınıza göre haftada bir gününüz boş olabilir.

  bölümde sürekli tkl kodlu dersler alacaksınız. ilk dönem ling111-101; linguistic'e giriş dersidir. dilbilimi harika bir şekilde öğrenirsiniz ama dil ingilizce olduğu için biraz üst düzey dil bilgisi ister sizden. tkl101 benim şahsen en sevdiğim dersti; osmanlı türkçesi. ilk dönem (bkz: nicholas (niko) kontovas) verir bu dersi, kendisi dünyalar tatlısı bir hocadır ve inanılmaz tatlış anlatır. bir de (bkz: nezihe seyhan) hocam vardır, ben bu kadar güzel anlatan hoca görmedim hayatımda. ikinci dönem osmanlıcayı ondan aldım ve kadın bana arapçayı sevdirmişti... ilk dönem tkl103 ile devam eder; türk dili ve grameri. burada doğru bildiğiniz yanlışları gördüğünüzde şok olacaksınız... tkl107; metin analizi dersi. (bkz: erol köroğlu) dersi vermektedir. erol hoca aşkı memnu'yu öylesine güzel okur ki kendinizden geçersiniz. ve ilk dönem bir de seçmeli ders zorunluluğunuz vardır. hazırlığı a veya b ile geçmişseniz psikoloji, humanities gibi dersler almanız beklenir. c ile geçmişseniz ileri ing dersi verilir.

  en çok seçmeli ders aldıran bölümlerden biridir tde. düşünün ben math almıştım gidip... eğer sevdiğiniz ilgilendiğiniz bir bölüm varsa mutlaka alın. humanities dersini kesinlikle alın, kim ne derse desin. özellikle hum102 kadar zevkli birkaç ders vardır. okul size bir yandan eski ve yeni türk dili edebiyatını öğretirken bir yandan da kültürünüze kültür katar. boğaziçi üniversitesi gerçekten özgür bir üniversite olduğundan her yeni şey öğrendiğinizde bunu konuşabileceğiniz etrafınızda onlarca insan olacaktır.

  okuldaki yurt durumu; kuzeyde ve güneyde, uçaksavarda yurtlar bulunur. superdorm vardır; özel yurt. özel olduğu ve etilerde olduğu için biraz tuzludur... kuzey ve güneydeki yurtlar oldukça güzel yerdedir. okulun içinde zaten her şey mevcut; kütüphane yaz dönemi dahil her dönem kalabalıktır, ama yurttaysanız avantajınız var çünkü yakın oldukça. tde'nin derslikleri natuk birkan building'tedir, bu bina da güneyde yemekhanenin hemen yanındaki camlı binadır. inanılmaz bir dizaynı vardır ancak sınıfların çoğunda cam yoktur, bu da derste fenalaşmanıza neden olabilir.

  ders aralarında güney meydandan ve kuzey kampüsten shuttle (servis) kalkar. eskiden paralıymış öyle diyola. şimdi beleş tabii. ancak sınav döneminde shuttle beklerken sınavı kaçırabilirsiniz. hava güzelse güneye yürülerek inilip güneyden yürüyerek çıkılabilir.

  sınav sistemi biraz sıkıntı. boğaziçinde sınavlar derslerden sonra olur. dersler genellikle 5'te sona erer ve sınavlar ondan sonra başlar. yani sınavlarınızın olduğu hafta assignment yetiştiricem diye canınız çıkar. kütüphanede, study'lerde, lounge'da yer kalmaz. okul birden öyle öğrenci dolar ki çalışacak yer bulamazsınız. nezihe hocamın osmanlıca sınavları zordur ama kalitelidir. diğer okullardaki tde okuyan insanlar osmanlıcayı aa ile geçerken siz cc gelse sevinirsiniz, ama bunun size güzel bir geri dönüşü olur, gerçekten bir şeyler öğrenirsiniz.

  çift anadal için bölüm size 2 seçenek sunuyor; batı dilleri ve edebiyatı ya da tarih. ortalamanız güzelse bunlardan biriyle çap yapabilirsiniz.

  dersler çok zevkli geçer. sürekli yazar ve okursunuz, edebiyatı seven bir insan bunları zevk alarak yapar. mayıs geldiğinde o güzel güney kampüste çiçekler açtığında çimlere oturup ödev yapmak bile zevklidir. taşoda gelir, festivaller olur, sporlar ve kulüpler... boğaziçi üniversitesi yeni yuvanız olacaktır, yazın bile özleyeceksiniz. türkiye'deki en kaliteli türk dili ve edebiyatı eğitimini verir bu bölüm, keyfini çıkarın.