şükela:  tümü | bugün soru sor
 • boğaziçi üniversitesi'nin fen edebiyat fakültesi'ne bağlı bölümlerinden biri. gazeteci, yazar vs. olmak isteyenler için iyi bir bölüm öyle ki türkiye'de bu bölümde en yüksek puanla öğrenci burası almaktadır.
  lakin puanı iktisat ve mühendislik bölümlerine göre çok daha makul olduğu için güney kampüs'ün tadını çıkarmak isteyen tembeller için de idealdir. işsiz kalırsınız o ayrı...
 • bu aralar tarih bölümü ile arasında kaldığım ve bir türlü tercih listemi belirleyemememe sebep veren bölüm
 • türk dili ve edebiyatı lisans programında eski türk edebiyatı, modern türk edebiyatı ve türk dilinin tarihi ve yapısı üzerine eğitim verilmektedir. lisans programı öğrencilere çalışma konularına yaklaşırken doğu ve batı edebiyatlarına gönderme yaparak karşılaştırmalı ve disiplinlerarası bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır. bunun yanında, sosyal bilimler ve uygarlık tarihi alanlarında geniş bir seçmeli ders imkanı sağlanmaktadır.

  yüksek lisans ve doktora programlarında türk dili ve edebiyatı alanında akademisyen yetiştirmek amacıyla yoğun bir eğitim sunulmaktadır. bu programlardaki dersler yukarıda sözü edilen üç alanın dışında edebiyat teorilerini de içermektedir.

  türk dili ve edebiyati bölümü, yabancılar için türkçe derslerinin yanısıra öğrencilere osmanlı türkçesi, arapça, farsça ve osmanlı paleografyası gibi alanlarda öğretim vermektedir. bölüm, edebi şahsiyetler ve bölüm dışı değişik disiplinlerden uzman akademisyenleri belirli konularda öğrencilere ders, seminer ve konferans vermeleri maksadıyla bölüme davet eder. türk dili ve edebiyatı bölümü'nde görevli akademisyenler öğretim üyesi sıfatlarının yanısıra türk dili, edebiyatı ve kültürü konularında pek çok akademik çalışma da yürütmektedirler.

  boğaziçi üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümü'nden lisansüstü derecesi alan öğrenciler türk dili ve edebiyatı, dilbilim ve sosyal bilimler alanlarında akademisyen olabilmek için temel öğrenimlerini tamamlamış olurlar. bunun yanında, pek çok lisans mezunumuz eğitim ve öğretim, turizm, reklamcılık, basın-yayın, medya, arşivcilik ve kütüphanecilik gibi değişik alanlarda kariyer yapma imkanını kazanmaktadırlar.

  türk dili ve edebiyatı bölümü'nün derslerinin çoğu, orjinal edebi metinler üzerinden yapıldığı için türkçe'dir.

  öğretim üyeleri

  prof. dr. nüket esen(bölüm başkanı)
  prof. dr. günay kut
  doç. dr. zehra toska
  doç. dr. nur gürani-arslan
  yard. doç. dr. zeynep sabuncu
  yard. doç. dr. zeynep uysal
  yard. doç. dr. nezihe seyhan
  yard. doç. dr. halim kara
  yard. doç. dr. köksal seyhan
  yard. doç. dr. fatma büyükkarcı yılmaz
  yard. doç. dr. tülay gençtürk demircioğlu
  öğ. gör. bilgen erdem
  öğ. gör. olcay akyıldız
  öğ. gör. ceyda arslan
  öğ. gör. elif uluğ

  misafir öğretim görevlileri

  öğ. gör. (dr.) ismet verçin
  öğ. gör. (dr.) astrid menz
  aziz şakir

  araştırma görevlileri *

  veysel öztürk (modern türk edebiyatı, modern türk şiiri)
  pelin aslan (modern türk edebiyatı)
  gülşah taşkın (eski türk edebiyatı, osmanlı paleografyası)
  berat açıl (eski türk edebiyatı)
  deniz aktan (modern türk edebiyatı)

  fazlası için; http://www.turkishliterature.boun.edu.tr/

  editto:

  öğretim üyelerine erol köroğlu katıldı.
  araştırma görevlilerinden pelin ve berat gitti. yerlerine çiğdem kurt ve erkan ırmak geldi.
 • öğretim elemanlarının kalitesiyle eğitim kalitesi arasında pozitif bir korelasyon bulunmayan bölüm. eski türk dili dersleri çok sığ ve edebiyat tarihi gayet taraflı olarak anlatılmakta.
 • boğaziçi üniversitesi güney kampüsünde bulunan, natuk birkan binasında konuşlanmakadır.

  bitirilince, aslında akademik çevre tarafından pek de kâle alınmadığı görülen bölümdür.
  anlaşılan, seçmeli derslerin fazlalığı, interdisipliner çalışmalara yönelik bir müfredata sahip olması diğer üniversitelerin türk dili ve edebiyatı hocaları tarafından 'boğaziçinin edebiyatı iyi değildir' yorumlarına neden olmaktadır. bu iddiaların etrafında çekememezlik kokusu olsa da, salt türk edebiyatı eğitimi sözkonusu olduğunda hak vermek gerekir -eğer amaç edebiyatı diğer sosyal bilimlerden soyutlayarak öğrenmekse.

  dersler oldukça interaktif geçer, derste konuşmayan biri olsanız da yazmanız gereken paperlar dolayısyla bir şekilde dersin gidişatına müdahil olursunuz.

  öğrencileri kütüphanenin, özellikle de near east collection'ın müdavimi haline gelir

  hocalarının tümü, kendileriyle konuşmak için odalarına giden öğrencileri, en azından, insan yerine koyup dinleyen kişilerden oluşur. buna karşın, kendi alanında uzman olan çok az sayıda hoca vardır, birtakım dersler -interaktifliğin de getirdiği rahatlıkla- gümbürtüye gidebilir. her kesimde olabileceği üzre, abartılı dozda olmayan birtarafgirlikten de bahsetmek mümkündür.
 • öğrenim hayatlarına söz konusu fakültede devam eden pek çok bünyenin amacı reklamcı çıkmaktır
  *avuntu mu desek
  *yazık mı desek
  *en iyisi şunu diyelim olur olur o da olur piyasa açtı kollarını sarıp sarmalamak için sizi bekliyor çünkü *hey yarabbim ya...
 • 24-25 eylül tarihlerinde milli edebiyat üzerine oldukça önemli isimlerin katılacağı bir workshop düzenleyecek olan bölümdür. jale parla, murat belge, sibel irzık, laurent mignon, engin kılıç ve fatih altuğ gibi isimler konuşmacı olarak katılacak.
 • yeniden aynı bölümde okusam deli gibi sertifika eğitimlerini takip ederim, özgeçmişimi sertifikalarla doldururum dediği bölüm. zira sosyal bilimler de okuyorsanız okul ve bölümün devamında sizin kendinize kattıgınız şeyler de son derece önemli.

  ancak bir gerçek var ki okuduğuma asla pişman olmadım. başka bir üniversitede olsaydım şu an bulunduğum düşünce yapısına sahip olamaz kendimi bu kadar geliştiremezdim. diğer yandan iş ararken şirketler karakterinize değiş iş tecrübenize baktığı için bölümün size kattığı düşünce yapısı tek başına yeterli değil.
 • 3.70 ortalamayla mezun ettikleri bölüm birincisi master için yaptıkları sikko bilim sınavını geçememiştir. mastera kabul ettikleri 10 kişiden 5'i ise balkonlu yol kenarı üniversitelerinden biri olan şehir üniversitesindendir. çünkü hocaları şehir üniversitesini her nedense çok seviyor.
 • bilim sınavını geçemeyen mezunlarının şehir üniversitesi'ne bok attıkları fakültedir. şu memlekette insanlar bir kere de kendi başarısızlıklarının sorumluluğunu kendileri alabilseler. demek ki o balkonlu apartman üniversitesindekiler daha nitelikliymiş ki boğaziçi hocaları kendi öğrencilerine bile tercih etmiş. demek inekleyip ortalama kasmak yeterli değilmiş.

  not: şehir üniversitesi'yle hiçbir alakam yoktur.

  edit: söz konusu entry'yi yazan arkadaş bilim sınavını geçemeyen kişi değilmiş. ama yine de dışarıdan biri olarak şehir üniversitesi'nin (edebiyat, sosyoloji, kültürel çalışmalar gibi programları düşünüldüğünde) hiç de öyle balkonlu apartman üniversitesi olduğunu düşünmüyorum.