• 2.50 paramıymış.
    amk tüm üniversitelerde rakamlar böyle, dışarıya göre çok ucuz. ama insan öğrenci olunca her durumu düşünüyor, o günlük 1 liralık artış bile çok önemli.

aslında benim şaşırdığım hiç tepki olmaması, bundan 9-10 yıl önce olsa üniversitede olay çıkar, herkez protesto ederdi, galiba artık bu ruhta kayboldu diğer birçokşey gibi, yazık
  • öncelikle tüm devlet okullarında herşey ücretsiz olsun.

benim oğlum ilkokul 2 de seneye tüm gün olacakmış okul, yemeğide okul da yiyeceklermiş. şimdiden aylık ortalama 220 tl gibi bir rakamdan bahsediyorlar.130 tl servis veriyorum (seneye artacak 140 tl olacak senede 10 tl falan artıyor) bunun yanında sınıf ve okul için 150+100 (senelik) veriyorum yani aylık yardım ve eksikler için 25 tl veriyorum.

hesap yapalım;

servis : 140 tl
    yemek:220 tl
    okul:25 tl
    toplam:385 tl aylık

eklemeler yapıyorum.
    sene başı kırtasiye , çanta vs alışverişi 100 tl
    okul kıyafetleri + ayakkabı + eşofman : 200 tl
    toplam 300 tl aylık gidere eklediğinizde 30 tl

oğluma günlük okula çantasında ya süt yada meyve suyu koyuyoruz.
    aylık 20 tl

toplayalım aylık oğlum için cebimden çıkan (onun için canımı bile veririm yanlış anlaşılmasın para hesabı) 435 tl bunun yanında ekstra kıyafet , oyuncak,abur cuburları hesaba koymadım oğlumun büllüğü sağ olsun.

velhasıl bu para benim maaşımın 5'de 1'i

eğer benim gibi maaşı kuş gideri ejderha olan bir ailenin çocuğu ise o 1-2 lira fark bile aileyi mahfetmiştir.allah yardım etsin.ama şöyle birşeyde var o çocuk boğaziçini kazanana kadar kurslara ,özel hocalara , etüt merkezlerine ,yardımcı kitaplara dünyanın parasını dökmüştür.edecekse isyan bunlara etsin .
  • trakya üniversitesinde 1 çorba - karbonhidrad olarak pilav veya makarna - etli bi anayemek (etli olarak tabir edilen yemekten 1 tane et parçası bulursan sevinirsin o derece) toplam 3 tl.. ve bu öğrenci kesime gerçekten fazla..
  • adaletsiz bir uygulamadır. bu tür eylemleri genelde sureti haktan gözükmek isteyen solcu(!) tipler yapar; öğrenciler indinde itibar kazanmak için.

orada yemek yiyenlerin büyük kısmının halinin vaktinin yerinde olduğundan eminim. öğrenciler gelir testine tâbî tutulmalı ve yemek ona göre ücretlendirilmelidir.

mesela:

düşük gelir grubu= ücretsiz yemek

orta gelir grubu= indirimli yemek

yüksek gelir grubu= normal ücret(yemeğin maliyeti + kâr)

maliyetler mümkün mertebe yüksek gelir grubu öğrencilerin üstüne yıkılmalıdır ki, yemekhane zarar etmesin. o zararın nereden tahsil edileceğini biliyorsunuz sanırım.
  • arkadaşlar nasıl insanlarla aynı sözlükte olduğuma hayret ettiriyorsunuz her geçen gün.

üniversite yıllarımda benim ekonomik durumum iyi olmasına rağmen çok sevdiğim arkadaşlarımın bir çoğu yemekhaneden yemek yerdi bende onlarla giderdim yemekhaneye. değil 2.5 lira bazen yeri gelir 25 kuruşu olmadığı için insanlar mahçup olurdu.

yemekten sonra evinde olmadığı için 2 tane yuvarlak minik ekmeği 2 çay şekerini yemeyip çantalarına koyarlardı ki akşam evde yemek yiyebilsinler çaya şeker atabilsinler ve bunu gerçekten parası olmadığı için yapıyordu o çocuklar.

parası olmadığı için 15 km yolu yürüyerek gelen ve geldiğinde oturup kantinde bir çay içemeyen bir su alamayan adamlar vardı.

sizin cebinize ananız babanı paranızı koyuyor olabilir siz okurken çalışıp para kazanıyor ve kendinize harcıyor olabilirsiniz ama dışarıdan hiç para alamayan çalışıp kazandığını ailesine gönderen çok insan var.

bende arkadaşları destekliyorum olay fiyatın haklı veya haksız artmış olması değil olay bu artışları kaldıramayacak olan insanların ne olacağı
  • yüksek miktarda zam.

yalnız olaya tek ögün bakmamak lazım. bu gencler ögle ve aksam yemegi de yemek zorunda. bırakınız ucuza yesinler koca devlet 1500 kisilik bogazici yemekhanesini mi fonlayamıyor yani?

yalnız bizim zamanımızda 3.75tl idi 10 sene önce ne ara bu fiyatlara geldi seneler icinde cok ilginc.
  • %60 değil, 1 lira zam gelmiştir. bu durumda ayda 20 lira daha fazla vereceksin. sübvansiyon da bir yere kadar.
  • babam memur olduğu halde (benim okulumda 2 liraydı öğle yemeği 15 günlük yemek kartı veriliyordu) yemek kartını alamayıp 15 gün öğlen yemeyi yemeden geçirdiğim zamanlar oldu. siz ne diyorsunuz sistem yalamaları.

yemin ediyorum bütün sinirim tepeme çıktı.
  • boğaziçini kazanacak kadar çalışkan insan bırakında bedeva yemek yesin.parayla girilen özel üniversite değil orası.
  • akabenin dokunduğu her sistem para üzerine kurulu.doymak nedir bilmiyorlar.imam hatip okuyan yada onun gibi yerlerde eğitim görenler,hep başkasından bekledikleri için bir nevi dilencilige alıştıkları için para görünce feleklerini şaşırıyorlar.
    burda yazar güzel bir konuya temas etmiş.bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın dememiş, haksızlığa sessiz kalınmasına şaşırmış.
hesabın var mı? giriş yap