şükela:  tümü | bugün
 • fritz neumark kitabı. atatürk döneminde türkiye'ye iltica eden almanları anlatan güzel bir eser. üniversite reformu hakkında bilgi almak isteyenlerin ilk başvurması gereken kaynaklardan biri.

  (bkz: albert malche)
  (bkz: gerhard kessler)
  (bkz: reşit galip)
  (bkz: refik saydam)
  (bkz: mustafa kemal atatürk)
 • (bkz: fritz neumark)
 • fritz neumark bu kitabında hitler rejiminden kaçıp türkiye’ye gelen ve sayıları 70’i bulan bilim adamlarını, istanbul’un fethi sırasında bizans’tan kaçıp italya’ya giden ve orada rönesans’ın gerçekleşmesine katkıları bulunan bilim adamlarına benzetir.

  alman bilim adamlarına başta, almanca bilen ve daha önce almanya’da bulunmuş öğretim elemanları asistan olarak verilir. hocaların çoğu sonradan dil sorununu aşıp, türkçe konuşabilir hale gelmişlerdir. bu aşamadan itibaren, derslerini yayınladıkları türkçe ders kitapları ile desteklemişlerdir.

  bu eserlerin o dönemde ve sonrasında bilim, sanat, felsefe, hukuk, idare, mühendislik, tıp başta olmak üzere türk eğitim hayatı üzerinde etkileri büyüktür. bu eserler dönemin üniversite gençliğine batılı tarzda bilimsel düşünmeyi, araştırma ruhunu, metodik ve disiplinli çalışma tarzını, kurumlaşma anlayışını kazandırmıştır.

  türkiye’yi ikinci vatanları olarak benmiseyen alman bilim adamları kendileri, tarzları ve eserleriyle erken dönem cumhuriyet aydınlanmasında, çanakkale’de kaybettiğimiz münevveran açığının kapatılmasından ve günümüz insan kalitesine etkilerine kadar sosyal dokumuzun kılcal damarlarına kadar nüfuz edebilmişlerdir.