• aşırı öksürükle kendini gösteren solunum yolu hastalığı
  • çocukların daha küçük yaşta hayattan soğumalarına, "ölmek istiyorummhghöhöhgüğü" tarzı içten cümlelerle inlemelerine yol açan öksürük krizleri silsilesinin genel adıdır. krizler dakikalarca sürer, morarana hatta bazen kusana kadar öksürürsün, başka türlü durmaz. millet pencereden falan sarkıtır kafanı nefes alabil diye, işe yaramaz. nefret ve çaresizlik içinde öyle bakıp bitmesini beklersin. ağlayamazsın bile öksürürken rezalettir.. bu böyle aylarca sürebilir, ilaç falan dinlemez, keyfine göre bi ara biter. çocukluğumun 6 ayını zehir etmiştir, tiksinirim kendisinden.
  • latincesi"pertusis" olan ve farinksteki mukoza odeminden kaynaklanan hastalıktır.
  • bir çocuk oyunu. uyuz eden küçük kardeşin kafası su dolu bir leğene sokulmak suretiyle oynanır. çıkan kabarcıklar oyunu daha eğlenceli hale getirir. suya deterjan katılarak oynanan bir başka modeli de mevcuttur ki bu daha çok, çok kardeşli takımlarla oynanır. 3 leşten sonra bonus puan kazanma fasilitesi vardır. ıslak servis yapınız. ve tabiki bu oyun ebeveyn trafiğine kapalı alanlarda oynanmalıdır*.
  • halk dilindeki adına kuş palazı denir.
  • (bkz: darilmaca)
    (bkz: gucenmece)
  • etkeni bordatella pertussis adli bakteridir. bakteri bulastiktan bir hafta sonra basit ust solunum yolu enfeksiyonunu andiran bir kataral devre gozlenir. bu devrede kultur alinip bakteri tespit edilirse antibiyotik tedavisi etkili olabilir. bakteri cogalip toksinlerini sentezledikten sonra paroksizmal donem baslar. bu donem oksuruk nobetlerinin goruldugu donem olup antibiyotik tedavisine yanit vermez. oksuruk nobetleri nefessizlik yaratabilir hatta kusmaya neden olabilir. farinks ve bronslardaki tikanma sebebiyle nefes alirken islik gibi bir ses cikar. kanamalara da sebep olabilir, ozellikle kafa ici basincin artmasina bagli beyin kanamasi olabilir. ayrica toksin ensefalite neden olarak bilinc kaybina da neden olabilir. ucuncu donem olan konvalesan evrede iyilesme baslar. pertussis'in en sık komplikasyonlari pnomoni ve orta kulak iltihabidir. ayrica halk arasindaki ismi kus palazi degildir, halk arasindaki ismi kus palazi olan hastalik difteridir ve etkeni baska bir bakteridir.
  • tedavisinde makrolid grubu antibiyotiklerinden klindamisin, azitromisin, eritromisin türevleri kullanılabilir. ne kadar erken dönemde kullanılmaya başlanırsa yararı o kadar iyi olacaktır.
  • aşı takviminin son haline göre aşısı rutin olarak her çocuğa yapılmaktadır. aselüler boğmaca aşısı, difteri ve tetanoz aşılarıyla birlikte karma aşı şeklinde uygulanır. bu karma aşı ile beraber çocuklara doğumdan sonraki 1. ayın sonu, 2. ayın sonu ve 6. ayın sonunda olmak üzere inaktif polio ve hemofilus influenza tip b aşılarıda yapılır. son olarak 18. ile 24. aylar arasında da bu aşıların rapel* dozu uygulanır.
hesabın var mı? giriş yap