şükela:  tümü | bugün
 • kolombiya'nın başkenti.
 • $ehrin bir ana caddesinin her pazar araç trafiğine kapatıldığı yer..
 • cevresi daglarla kapli garip, cirkin bir sehir.
 • duvarlarinda ; ''karamsarligi daha iyi zamanlara birakalim'' yazan ve bununla halet i ruhiyesini gayet iyi anlatan sehir..
  (bkz: kolombiya)
 • her apartmanda 24 saat guvenlik olan sehir. apartmanda yasayan insanlarda apartman anahtari bulunmaz ve gorevlinin kapiyi acmasi beklenir. saat sabahin besiyse sizan gorevli uyandirilarak vicdan azabi cekilir.
  bizde de olsaydi dedirten otobuslerin metro mantigiyla isledigi ve kendine ait yollari olan, trafik cektirmeyen transmilenio sistemi takdir edilir. transmilenio'da 'silahsiz seyahat ediniz' tabelalari, normal otobuslerde de aniden yerinden kalkip korkunc sekilde sarki soyleyen veya kokain magduru oldugunu anlatip para isteyen insanlariyla ilginctir otobusleri.
  her pazar ana caddelerden biri (bkz: septima) birkac saat trafige kapatililir ve insanlar bisiklet surup, paten kayip yuruyus yapar lakin ormanlik gorunen yerlerin cogu zengin tayfanin uye oldugu country club tarzi yerlere aittir ve spor yapmak zordur. ancak bisiklet suruculeri icin gelismis bir bisiklet yolu sitemi mevcuttur ve otobus parasi vermek istemeyen insanlar islerine bisikletle de gidebilmektedir.
  ayrica ortalikta park etmis araba gormek de cok zordur cunku her apartmanin alt garaji vardir ve saga sola park yasaktir. gerektiginde onbes dakikaya gore hesaplanan tuzlu otopark ucretleri catir catir odenir.
  adres sistemi de akillicadir ve adres bulmak cok kolaydir cunku neredeyse butun sehir sokaklar icin isim kullanmak yerine dikey ve yatay olarak sirasiyla numaralandirilmis sokaklara bolunur. koordinat verilir gibi adres verilir.
  ulkenin ucra bolgelerinden gerillalardan ve paramiliterlerden kacan koylu insanlar guvenli olmasi sebebiyle bogota'ya gocer ve 7 milyonluk sehirde surunur.
  sanildigi gibi tehlikeli degildir ve gece hayati superdir.sokakta sakiz ve marlboro saticilarinin ufak kagitlarda (bkz: papelito) kokain sattiklari da gorulmektedir.
 • (bkz: bogota bag)
 • istanbul'dan yillaaar once metrobus sistemi kurulmus sehirdir. (bkz: transmilenio)
 • fakirliğin ve zenginliğin birbirinden çok uzak olmadığı, rengarenk sokakları, yeşilliğin içerisinde, güzel kızları ile, korkulduğu gibi güvensiz olmayan, iyi ki gitmişim dedirten huzurlu şehir. biz türkler orada da çoğalacağız bu gidişle.
 • istanbul'dan daha güvensiz olmayan bir şehir. güvensizlik ancak gecenin 2'sinde dışarı çıkıp yürüyüş yapmaya alışmış paris leydileri için geçerli olabilir. sanırım bizler ülkemizde tehlike konusunda oldukça güçlü sezgiler geliştirebiliyoruz.

  benim ilk izlenimim ne çirkin şehir şeklinde oldu. zira havaalanından otelin olduğu tarihi bölge la candelaria'ya kadar her yer inşaat alanıydı ve benzin, gaz kokuyordu. ancak dağlara doğru birkaç sokağa girdiğimde çok güzel tütsü gibi kokular başladı. ben de arkadaşlarıma "aaa, şehrin burası ne güzel kokuyor" dedim, karşılık olarak da "kokan şey esrar" cevabını aldım. onun dışında şehir sultanahmet, ahırkapı ve sanayi mahallesinin garip bir birleşimine benziyordu.

  şehirde (ve genel olarak kolombiya'da) oteller dahil ingilizce konuşan kimseyi aramayın, tek çareniz ispanyolca'yı sökmek. bir haftada temel şeyleri öğrenebiliyorsunuz (yiyecek, içecek, telefon, sayılar, vb...)

  havasının sürekli serin olması bir yana, bazen güneş açık ve havada da tek bulut görünmezken gaipten yağmur çiseldi.

  ilk izlenimimin aksine beni oradan geri döndürmek istemeyen etken güzel insanları oldu. hayatımda gördüğüm en sıcak halk herhalde kolombiya halkıdır. bu kadar mutlu, eğlenceli ve yardımsever insan olamaz. şimdi deseler ki "avrupa mı, amerika mı, bogota mı?", doğrudan bogota derim, doyamadım.
 • tehlikeli sayılacak kadar olmasa da giden kişinin götüne dikkat etmesi gereken şehir. neresinde ikamet ettiğine de bağlı olarak tabi. gelir dağılımı güneyden kuzeye doğru artmakta. dolayısıyla risk faktörü de güneyden kuzeye doğru azalmakta. gelip de damı dötü kaybeden turist hikayesi bolca dinlenebilir.

  bir başka özelliği de kızlarının çok güzel oluşudur. gerek rahatlık olarak, gerek görünüş olarak efsaneler. cepte para, pantolonda büzük varsa gelinecek yerdir. tarihi görülecek yer vs içinse cacık olmaz.