şükela:  tümü | bugün
  • allah rahmet eylesin ama görev esnasında ölmek milli açıdan onur vesilesi olsa da dinen bir karşılığı yoktur. keza dinimizde şehitlik makamı-mertebesi yoktur. peygambere komşu olacak diyeni allah ıslah etsin zaten.

not: 'islam alimi' dinimiz için geçer akçe değildir. allah'ın sözünün üzerine söz söylemek ya da allah'ın bildirmediği bir rütbeyi-ödülü dağıtmak peygamber dahil kimsenin haddi ve işi değildir.

not 2: doğruyu söylemekten ziyade işitmek zordur. kendimi yukardaki tespitlerden ayrı tutmam. ben pkk ya karşı mücadele ettim. ölseydim vatan için onurlu(bence) bir şekilde mücadele edip ölmüş olacaktım daha fazlası asla değil. bende garibanım, prens çocuğu değilim sözlük.
  • ulan o adamlar keyfinden mi öldü? sonuçta yine yardıma ihtiyacı olan bir insana yardım ederlerken vefat ettiler. dini karşılığını kim ne yapsın ya gencecik iki delikanlı vefat etmiş.
    bu yobaz şakirt hala peygamber, şehitlik makamı derdinde.
  • doğruluğu tartışılsa da çoğu islam alimine göre doğru olan söylem.

şehitlik sadece allah yolunda savaşan ya da vatan savunmasında can veren kişiler için kullanılmaz. çoğu rivayette suda boğulmak, attan düşerek ölmek, zalime ses çıkartırken öldürülmek, ilim öğrenirken ölmek gibi çeşitli sebeplerle hayatını kaybeden islam inancına mensup kişiler için de şehitlik kavramının geçerli olduğu anlatılır. genelde sahabeler ve islam alimlerinin yorumları olduğundan doğruluğu tartışılır tabii orası ayrı konu. fakat genel anlamda kabul edilen görüş görevi başında hayatını kaybedenleri şehit olarak tanımlanması gerektiğidir.

kısacası dini bir otorite gibi yoktur moktur demeden önce bir araştırmak gerekir.
  • kullandığımız şehit kavramını islam'da olan haliyle değil kelime anlamı olarak bir ülkü amacında ölmek olarak kullanılırsak doğru bir ifadedir. sonuçta şehit olan asker türkiye cumhuriyeti devleti ve vatandaşlarını koruyup kollamak için yemin edip bu uğurda canını vermiştir.

ve ayrıca (bkz: #70770109)
  • kimlere şehit dedik bu ülkede sıkıntı olmadı da, görev başında ölen gariban askere söylemek mi saçma olacak