şükela:  tümü | bugün
 • cingene olmaları olasılığı yüksek kadın kısmı.
  yaz aylarında sahilden geçip güneşlenen kadınlara musallat olan kişilerdir, minicik bohçalarından inanılmaz parçalı eşyaları döküverirler.
 • senelerdir gezdikleri mahallelerde, kimin kac yasinda kizi var ve ne kadar guzel gibi onemli bilgilere sahip olduklarindan, genckizlarin sokaga carsafsiz cikamadiklari donemlerde oglan annelerinin cocuklarina guzel kiz bulma cabalarinin yorulmaz destekleyicileri olarak copcatanlik yapan kadinlar...
  (bkz: insider trading)
 • ya kıpti - cingene ya musevi madama olurlarmis. cingenelerin bohcasinda basit ortuler , kumaslar bulunurken madamalar avrupa mali pahali mallar da sergilerlermis.
 • son yıllarda eskisi kadar çok rastlayamadığımız,bohçacılık mesleğini yapan kişiler.bunların en önemli özellikleri evdeki kadınları ikna etme becerileridir.bir bohçacının anneme cama kısa gelmesi garanti olan bir güneşliği annemin tüm itirazlarına rağmen sattığını bilirim.danışmanlık merkezi açarak erkeklere ikna yöntemleri hakkında fikirler verseler paraya para demezler,benden demesi.
 • ayağında naylon terlikleri, basma eteklerinin altına giydikleri yine basma ve bileklerine gelen pijama pantolonları, üzerlerinde renk uyumu olmayan bir bluz ve saçlarını yarı açıkta bırakıp başlarının üzerine düğüm yaptıkları yemenileriyle, sıcak havalarda güneşin altında saatlerce dolaşmış ve alınlarından ter damlacıkları görünen, kare şeklindeki o kocaman bohçalarını sırtında taşıyan, genelde neşeli insanlardır. evlere girer girmez evin hanımı bilumum komşularını çağırır ve o kocaman bohça açılırdı. renk renk işlemeli masa örtüleri, kumaş peçeteler (eskiden yoktu öyle kağıt peçete falan) ve hatta yatak ve divan örtüleri (evet evet divan örtüsü) neşe saçarlardı. hayır eskiden çocukları da korkuturlardı bu şirin insanlarla, "yaramazlık yaparsan, uyumazsan vallahi de billahi de seni bohçaçıya veririm" diye, hala sebebini anlamış değilim, o küçük bünyeler o kocaman bohçanın içinde kaybolup yabancı yerlere gitmekten korkarlardı herhalde. eskiden vardı böyle bir serbest meslek.
 • az önce kapıma gelen seyyar satıcı türü. en son eğreti gelin filminde füsun demirel tarafından canlandırılan bir bohçacı karakteri izlemiştim. gerçekten her eve girip çıktığı için kostak emine'yi o öneriyordu oğlanın anasına bohçacı. bohçasında hayatları taşıyordu evden eve, dedikoduları, gençkızlık arzularını... bohçasından çıkardığı örtüler, elbiseler de bir harikaydı.

  çocukken erkek çingenelerin eskici, kadın çingenelerin ise bohçacı olduğunu sanırdım. aslında var da galiba böyle bir ayrım. tam öğle uykusu zamanı uyku girmeyen gözlerimin önünden sesleriyle geçerlerdi bu çingeneler karı koca. "eskiciiiii... bohçacı..." uyumazdım, yemezdim içmezdim, yaramazın tekiydim ama annem hiç teklif etmemişti beni eskiciye satmayı ya da bohçacıya vermeyi. ama biliyordum böyle bir şey var: yaramazlık yapan çocukları bohçacı alır...

  bohçaya saklanıp evden kaçmayı hayal ederdim. çingenelerle çadırlarda, atların arasında geze geze yaşamayı... sepet örerdim hayallerimde, hasırdan şarap şişeleri yapar boyardım onları rengarenk. ve böylece uyuyakalırdım.

  baktım da şimdi bohçacının bohçasına, içine saklanıp kaçmaya kalksam da sığmam artık. tek yapacağım bohçadan kendime bir örtü seçip, nakışlarında hayallere kaçmak olabilir. çiçekli örtü; 1 ytl. ve artık paralı hayallerim bile...

  vay bohçacı vay... aldın iki dakikada nerelere götürdün beni be!
 • bizim orda sokaktan gecerken "bohcaci geldi haaaniiiiim" diye bagirirlar.
 • avciligin serefine yakismayan bicimde dogayi tahrip eden, hayvanlara eziyet eden kaka adamlara verilen de addir ayni zamanda.
 • eskiden ikiye ayrılırlardı: müslüman ya da rumeli göçmeni çingeneler arasından çıkan ''bohçacı kadınlar'' ve ekseriyetle avusturyalı yahudiler arasından çıkan ''bohçacı madamalar'' olarak. günümüzde böyle bir ayrım kalmamıştır. zaten artık tek tük örnekleri görülen bohçacılar, evlere rahatça girip çıktıkları için aileler arasında haber götürüp getirme, evlenecek gelinlik kızları saptama, hatta evin hanımıyla sıkı fıkı olup bazı ailelerin sırlarına vakıf olabilme gibi işlevlere ve özelliklere haizlerdir.
 • bazı tipik özelliklere sahiptirler:
  yüzlerinde meymenet yoktur.
  gözlerinden kötülük akar, pis pis ve nefretle bakarlar etrafa. dark side mensubu olabilirler.
  yürüyüş hızları saatte 1km'dir.
  bohçalarının yanı sıra göt yerine de bir adet bohça taşırlar, sağa sola sallaya çarpa taşırlar onu da.
  kesinlikle türbanlıdır veya başörtülüdürler artık ne boksa.

hesabın var mı? giriş yap