aynı isimde "bohemian rhapsody" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün soru sor
1123 entry daha
  • vizyona girdiği günden bu yana sözlük yazarları tarafından abartılı bir biçimde övülen film. peki bu kadar övgüyü hak ediyor mu bohemian rhapsody? maalesef pek de ettiği söylenemez. bunun en temel sebebi filmin aşırı derecede yüzeysel olması. sanki her şey oldu bittiye getirilmiş gibiydi ve live aid haricinde, filmin atmosferi seyirciyi içine çekemiyordu. dolayısıyla karakterlerle psikolojik bağ kurabilmek neredeyse imkansızdı. ayrıca herkes rami malek’i övünce herhalde freddie mercury ’nin kayıp ikizi gibi oynadı sanmıştım ama o da tam bir hayal kırıklığıydı. “bakın ben çok yetenekli oyuncuyum, nasıl da role giriyorum” diyebilmek adına gözlerini pörtlettikçe pörtletmiş fakat freddie mercury’den çok hayrettin’e benzemiş. gerçek queen hayranları bilir ki; freddie mercury, jest ve mimikleri itibarıyla böyle biri değildi.. haa gerçi bu ekşiciler ayla isimli dandik filmi de haftalarca övmüştü. o nedenle çok da dikkate almamak lazım bu başlığa yazılanları. puanım 6/10.
  • filmi beğenmeyen üç tayfa var:

1. lgbt: çünkü freddie mercury yeterince "sikişmemiş" filmde. ve bu onların çok sinirini bozdu. sadece öpücükle geçiştirildiği için gıcık oldular. çünkü bu tayfa istiyor ki, her filmde gözümüzden erkek götleri, erkek domaltan diğer erkek falan gibi şeyler görelim.

2. oldschool queen hayranları: bunların tam olarak beklentisini anlamadım. kimisi freddie mercury'nin özel hayatına girilmedi diye gıcık olmuş, diğerleri de şarkıların nasıl yazıldığına yeterince yer verilmediği için? (100 küsur şarkıyı tek tek filme koyarlrasa, 100 bölüm dizi yapmak gerekir aslında)

3. "yav her şey aslına uygun değildi" tayfası. bunların rahatsızlığını da tam anlamadım. çok kritik değişiklikler yoktu aslında. seyircinin modunu yükseltmek için bazı değişikliker yapılmış, ki iyi ki de yapılmış. live aid sahnesinin öncesini, "aslına uygun" yapsalardı hiçbirimiz o heyecanı duyamazdık. çünkü queen'in standard performansının ufak bir tık üstü (hatta montreal konserinden daha alt) bir performansı için niye heyecanlanalım? adamlar orada bize bir havuç atmışlar, bir geri sayım koymuşlar ve biz onun heyecanını yaşadık. adam sahneye giden merdivenlerden çıkıp piyanonun başında kalbimiz duracak gibi oldu. senaryo değişmese bu mümkün müydü?

neyse. anlayamıyorum yani sizi.
    rami malek freddie mercury'den daha feminen olmuş, ancak ona rağmen tüm hal ve hareketleri inanılmaz. 10-15 yıldır bu performansa yaklaşabilecek bir performans görmedim. (daniel-day lewis'in yavan lincoln oyunculuğunu falan yazacak şimdi millet)

şahane bir film.
    3. kez gitmeyi de düşünüyorum. ve bence her anıyla tam tadında. konser turnelerindeki geçiş sekansları, stüdyo-konser arasında yeni yarattıkları parçaların geçiş sekansları vs. muazzam.

tamamen özgüvenden oluşan bir grubun, solistinin yok oluşunu göstermemiş olmaları da ayrıca muazzamdı.

seyirciye duygu yüklemeyi çok ama çok iyi başarmışlar. ve hepsini tebrik ediyorum.
    paul pretner'dan da ölümüne nefret ettik, freddie mercury sahneye çıkarken de ölümüne heyecanlandık, annesine öpücük atarken de kalbimizden bir parça koptu.

senaryodaki bu tip değişikliker olmasa kesinlikle bu yoğunluğu yaşayamazdık.
    filmin her anı ince ince işlenmiş kısaca. muazzamdı.
  • son zmaanlarda vizyona giren en iyi film.
    freddie mercury, queen grubunun yaratıcısı, yetiştiricisi ve geliştiricisi olan kişinin yaşam öyküsünü anlatan film izleyiciye neyi vermesi gerekiyorsa onu vermiştir. freddie hayatta olsaydı bu filmi gururla ve eminim ki gözyaşlarıyla izlerdi. benim gökyüzüme fazlasıyla dokundu bu film. eve gelince aid live performanslarını da izleyip iyice mest oldum. öff dedim, nasıl bir kadrodur o! biz de coldplay gelse de konser izlesek diye bakınıyoruz. o nasıl atmosfer, sen nasıl bi filmsin bhomeian rhapsody!
    halen vizyondayken, halen sinema sisteminde queen i dinleme şansınız varken, halen mümkünken izleyin. beğenmezseniz bilet paranız benden.
    o derece diyorum.
61 entry daha