şükela:  tümü | bugün
108 entry daha
 • maraton halinde ilk 3 sezonunu 4. sezonun yayınlanmasından bir gün önce bitirdiğim, sonra da 4'ü hatmettiğim animasyon dizisi gibi görünen, aslında insan psikolojisi üzerine bir başyapıt olan bir eser bu. doğal olarak insanlar büyük bir saygıyla ve ilgiyle takip ediyorlar, üzerine youtube'da birçok video incelemesi var. içlerinde en iyi olduğunu düşündüklerim;

  24 frames of nick'den; neden diziyi izleyen hemen herkesin kendinden bir şeyler buluyor

  wisecrack'ten; dizinin felsefesi

  stream some stuff'dan; onu özel kılan ne

  placid pup'dan; mutluluğu aramak

  tvjunkie'den; neden izlemelisiniz

  will schoder'dan; standart anlatı kalıplarını yıkmak

  gerçekleri bu kadar renkli ama bir o kadar da sert bir tokat gibi yüzünüze çarpan eser azdır. dizi, izleyicisini asla aptal yerine koymuyor ve karakterlerin geçmişini anlatma, şimdi neden bu halde olduklarını açıklama konusunda çok iyi bir iş çıkarıyor.

  --- spoiler ---

  beatrice (bojack'in annesi) neden ona böyle kötü davranmış, diane neden bu kadar bencil , depresif ve kendine güvensiz. hepsi zamanı gelince açıklanıyor.

  ilk sezonlarda bojack'in annesine kızardım. ama onun ve onun annesinin (yani bojack'in anneannesinin) yaşadığı travmaları görünce çok kötü hissettim. kimseyi davranışlarından ve sözlerinden dolayı sorgusuz sualsiz yargılamamak gerek

  --- spoiler ---

  9,5/10
 • mükemmelin bile ötesinde dördüncü sezona imza atmış netflix animasyonu.

  --- spoiler ---

  bir hikaye bu kadar mı güzel işlenir. bojack'in annesinin küçükken yaşadığı travmalar yüzünden evrildiği hali görmek, babasından beklediği sevgiyi bir türlü alamaması yüzünden hayatı kocasına ve çocuğuna zindan edişine, hiçbir şey tarafından kırılamayacak duruma gelmesine flashbacklerle tanık olmak, demans hastalığına yakalandıktan sonraki halini izlemek hüzünlendirdi.

  bütün sezon ikili ilişkiler çok iyi işlenmiş.

  princess caroline'ın anne olmak için verdiği çaba (çocuğunu düşürmesinin anlatılma şekli muhtemelen tv tarihinin en iyisi olabilir) ve erkek arkadaşıyla yaşadıkları
  diane'ın mr. peanutbutter ile yaşadığı problemler ve muhtemelen boşanacak olması
  bojack'in kardeşi hollyhock tanışıp ilişkilerinin evrilme süreci
  bojack'in annesi beatrcie ile güncel olarak yaşadığı acıma ve nefret duygusu

  hepsi çok çok çok güzeldi.

  bu sezona dair eksik bulduğum tek şey ''character actress margo martindale'' ilk defa koca bir sezonda hiç gözükmedi.
  --- spoiler ---

  son olarak; bojack horseman bir komedi dizisi olarak adlandırılsa da değildir. hatta bu sene izlediğim tüm diziler arasında en dramatik iki bölümü bojack horseman'in dördüncü sezonunda izledim ve gözlerim doldu.

  bu sezon bazında en beğendiğim diyalog beatrice'den geldi: ''“time’s arrow neither stands still nor reverses … ısn’t that true, henrietta?”

  tüm sezonlar bazında en beğendiğim bojack monologu: ''that's the problem with life, either you know what you want and you don't get what you want, or you get what you want and then you don't know what you want."

  ps: keşke todd gibi bir arkadaşım olsaydı be. dünyayı salaklar yönetmeli ancak o zaman mutlu olabiliriz.
 • mükemmel bölüm olan 4. sezon 11. bölüm ile 4 sezondur gıcık olduğumuz anne beatriece 'in demans dünyasında psikodelik flaşbacklerle depresyonun dibine vurduğumuz dizi.

  herhalde 4 sezondur komedi unsuru olmayan tek bölüm buydu, bölüm bitince gidip eşime sarılıp teskin oldum, böyle depresif bölüm olmaz.
 • kara mizahın en iyi örneği.
79 entry daha