• son sezonunu izlemeye yüreğimin elvermediği biricik dizim.

sevgili bojack sana veda etmek istemiyorum. ama seni tanıdığım için mutlu falan da değilim.
    hatta izlerken kendimi gördüğüm kötü yanların için senden nefret ediyorum. herkesi eleştiren o sivri dilinin kendine döndüğünde sessizleşmesinden mesela.
    tüm o tramvalarının , ruh hastalıklarının ve iyileşmeyen çocukluk yaralarının sebebi olan o hasta kadın anneni hayatından asla çıkaramayışın canımı çok sıkıyor.

hikaye hep aynıdır .nevrotik bir ebeveyn hayatını mahveder ve sen hep o hayatı yoluna sokmakla uğraşırsın. işin daha da kötüsü bir yerden sonra bunların sorumlusu o değil senin sikik bir insana dönüşmüş olmandır. ama bu gerçekle de yüzleşemezsin. yüzleşemezsin çünkü sen artık hep kolay yolu seçen bir korkaksındır.

ah bir de diane ile bojack arasında olduğunu düşündüğüm ya da düşünmek istediğim platonik aşk o kadar tanıdık ki. ne istediğini bilmeyen bir kadının karşısında boşluklarının asla dolmayacağını düşünen hasta bir adam var. sonrası yanlış insanlar ve yanlış hikayelerle şekillenen lanet bir yol.

son olarak beni en çok etkileyen bölümlerden birinden ;
    ''annenizin sizi ilk kez
    gördüğünü hissetmek garip bir his.
    özlemini çektiğin,
    başından beri istediğin şeyin
    görülmek olduğunun
    farkına varmak çok garip.
    ve sonunda görülmek seni rahatlatmıyor.''
  • son sezonunun ilk kismi netflixte yayina girmis harika dizi. asagida spoilerle beraber dizi hakkindaki teorim yer aliyor, izlemeyen okumasin bir zahmet.

--- spoiler ---

son bolumde olan olaylar isiginda teorim sudur: bojack'in hissetmeye basladigi ic huzur yerle bir olacak ve alkole tekrar baslayacak. ya yanlislikla ya da bile isteyerek ya da ikisi birden karisik bir mentaliteyle bojack olecek. ben bu dizinin bir mutlu sonu olduguna inanmiyorum. bojack oldukten sonra da, onu sevmeyen, ona bok gibi davranan insanlarin onu olumunde yucelttigini falan gorecegiz. tam bojack stili, bombok ama bir o kadar da gercek bir durum.

--- spoiler ---
  • son sezonuna da bayıldım. umarım son sekiz bölümde iyi toparlayıp bitirirler. bu dizi iyi bir sonu hakediyor.
  • ilk sezonlarını izlerken iç karartıcılığından bunalıp buraya "bok gibi" tarzı laflar sıçmıştım. son sezonlarda tövbe edip ruhlarinin önünde af dileyecek kıvama geldim. bojack'in annesinin dementia bölümünde nirvanaya yardırdım. çizgi film yapalım derken bu kafaya nasıl ulaştınız siz? işte sanat, işte sanatçı, işte sıradan bir bojack bölümü tükürdüğünü yalatmadan ekşide gezdirmez seni.
  • müthiş bir popülizm eleştirisi, aşırı satirik, aşırı realist ve aşırı komik. herkese öneriyorum.

zorunlu bir ekleme 2. sezon itibariyle orijinal entry'nin yetersiz kaldığını düşündüm. bu dizi bir şaheser.

2. sezon 11. bölüm itibariyle ekleme : lan ben hiçbir dizide böyle bir dibe vuruş, sorunlar silsilesi, yaşamın acımasızlığı, derinlemesine karakter analizi görmedim. vay anasını be.
  • bojack'de kendimden çok şey bulmamla birlikte beni her bölümde ayrı yıkan dizidir. lanet olası ebeveyn problemleri. 0-10 yaş arasında yaşadığınız sayısız travmayla hayata 10-0 geride başlamanız kimsenin sikinde olmuyor. yaşamayan kimse de sizi zerre anlayamaz. siz de bojack "olarak" kendinizi savunmak zorunda kalıyorsunuz işte.
  • bojack'ın da dediği gibi, filmler diziler insanın bir şekilde kısa süreliğine de olsa kendi hayatından kaçıp mutlu olmasını sağlamak için olmalı.

bu diziyi bu kadar sevmemim sebebi aslında kendi hayatımdan kaçıyormuş gibi gözüksem de bojack, princess carolyn, diane, mr.peanutbutter hatta todd karakterlerinin hepsinde kendimi buluyorum. bojack gibi içimdeki boşluğu dolduramayıp, sevmek sevilmekten korkuyorum. princess carolyn gibi tek başıma ayaklarımın üzerinde durduğum halde gerçekten 40 yaşımda onun gibi yalnız ve ailesiz olmaktan, mutlu olamamaktan korkuyorum. bazen mr.peanutbutter ve todd saflığında olsam da çoğu zaman diane gibi her şeyi sorguladığım için anı kaçırıyormuş gibi hissediyorum.

neden izleyen herkesin sevemediğini anlamıyorum. aşırı komik değil belki ama olması da gerekmiyor zaten. bana göre yeterince gerçek ve samimi bir dizi.

ayrıca dizide geçen müzikleri de çok sevdim. onlardan biri (breaking bad dizisinde de çalmıştı)
    america-a horse with no name
  • --- spoiler ---

az önce netflix altyazısı sayesinde 'march'ın nisan olduğunu öğrendim. yani şükür ingilizcem var kaçırdığım şeyleri altyazıdan takip edeyim diye açık tutuyorum da saçma sapan çeviriler yapılmış hep. yani dublajla izleyenler küçümsendi sıra altyazıyla izleyenler mi? esprilerin yarısı çevrilmemiş bile. kelime oyunları ki todd ve bojackin espri anlayışlarının çoğunluğu bu grupta ingilizce bilmeyenler için görmesi imkansız bırakılmış.
    --- spoiler ---
  • trigger warning

--- spoiler ---

bojack intihar edicek, öyle hissediyorum. :(
    --- spoiler ---
  • yetişkinler için animasyon ya da çizgi dizi olayına acayip karşı olan beni kendisine aşık etmiş dizidir. hele ki bojack’in iniş çıkışları kendi kendini analiz edip vardığı tespitler, sonunu düşünmeden yaptığı hareketler sonrası sürekli pişman olması ve kendini düzene sokmaya çalışıp hüsrana uğraması..
    ayrıca neden gerçekte de pembe kedi yok ki (kalpgöz kalpgöz) dedirten bir karaktere de sahip
hesabın var mı? giriş yap