şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: bok mu var)
  • "bok mu var?" sorusunun cevabı.
  • önce bok vardı.
    (yaradılış destanından)
  • direk bok var seklindeki kullaniminin yani sira bok var sanki veya bok mu var seklinde de kullanilan bir kalip.

cumle icinde kullanacak olursak:

-bok var iciyorsunuz.
  • sinirli bir anneye* "yemekte ne var" sorusu sorulduğunda alınabilecek potansiyel yanıt.
  • dertler birbir gelmis ortada da bir cozum yolu yoktur insanin icine kapanipta konusmak istemedigi durumda arkadaslarin yogun baskilarina verilen cevaptir.
    ---ne oldu haci neyin var?
    ---yok bi$i be nolsun ki.
    ---yok yok var sende bi$ey.(bkz: paradoks)
    ---valla yok be haci.
    ---oglum itiraz etme ben anlarim var bi$i.
    ---heee var bok var yiyecenmi?
  • tamamen sinir, kizginlik, ketlenmislik ("frustration") duygularinin hop diye disavuruldugunu belirtir. genellikle ya bir soruya cevap olarak verilir, ya da bir icten ice ilerleyen dusunce dizgesinin ardindan tepki sozcukleri olarak dokulur dudaklardan. esasen bahsi gecen ve benzeri bir takim negatif duygulardan, ya da bazen alaydan, baska da pek birsey belirtmez; nitekim kelimesel anlamiyla ("literally") hakiki bir cevap olarak kullanimi nadirdir.
    (- anneaa, tuvalette ne vaar?
    - bok var cocuum, gibi ornekler disinda...)
  • en sevdiğim haykırış! o ortadaki harfler o ve a'ya hayranım önce içine kapanan ağız sonra ardına kadar açılıyo böyle bütün hıncı fırlatır gibi. delirdiğim anlarda farkında olmadan bağırdığımda ağzımdan çıkan bu kelimeler hayatın anlamı gibi geliyor.
  • gereksizlik belirten bundan daha iyi bir kalıp bilmiyorum ben. oldukça sade, kullanımı kolay... iyi iyi.
  • günde 5 vakit haykırmak istediğim söz öbeği. ama içime atıyorum içimde patlıyor.