şükela:  tümü | bugün
  • elin serçe parmağıyla bileği bağlayan tarak kemiğinin kırılınca aldığı ad..
    doktor öle dedi..güzel vurdum ama kapıya bişi olmadı..
  • elinizi yumruk yapınca parmaklarınızla elinizi birleştiren o yuvarlak kemiklerden birinin eksik olduğunu görüp dehşete düşmenize yol açan kırık...güzel vurdum ama gardrop ceviz agcındanmış
  • tedavisi 4 ila 6 hafta alçıpanmış... gitti yaz tatili hey hey.
  • ruhsal sorunları olan insanlarda olur bu ... duvara yumruk atılmadıkça o serçe parmağı o şekil kırılamaz , doktora kıvırmayın...
  • sinir anının devamı niteliğindeki inatla beraber * tedavi olunmayıp ''ya alçıya ne gerek var '' dendiğinde ömrü billah silinmeyen bir imzadır boksör kırığı, hatırşinas tır *...zira 6 ay oldu kıralı, hala bazı hareketlerde sızlar durur o lanet kemik...
  • avuç içinde işaret ve orta parmağın altındaki iki kemiğin (2. ve 3. metacarpal) kırılması durumunda oluşan, genelde boksörlerde görüldüğünden bu adı alan kırık çeşidi.
  • üniversite son sınıf proje teslimlerinden birinde, dosyaları bir gün önceden msn marifetiyle (ünlü bir!) ozalitçiye yollamış olmama rağmen, sabah saatlerinde ofis önünde tüm çalışanların beni(??) beklediğini görmemle şaşkınlık geçirmem, akabinde, işyerindeki tek anahtarın işyerindeki en genç (~18) ve en sorumsuz elemanda olduğunun şahsıma aktarılması, "genc"in bir türlü uyanmayıp telefonunu açmadığından bahsedilmesi, ve tüm bu sorumsuzluklardan sonra kendimi tutup az ve öz ve kibar bir tepki vermemden sonra, oradaki en yaşlı ama en gerizekalı olduğu su götürmez herifin duymayacağımı sandığı bir sesle arkamdan "tipe bah yaaaa hem suçlu hem güçlü! peee" demesiyle deliye dönmem, adamın üzerine yürüyüp, kimseye vuramayacağımı bir kere daha anlayıp, sinirimi adamın dibindeki çöp konteynırından, elimdekileri fırlatıp, bir adım öne dizleri kırarak ileriye doğru çift yumruk (mallığa bak arkadaş, çift yumruk nedir ya?!) atarak çıkarmam ve konteynırın "allah bismillah" diyen al pacino gibi dengesini ansızın bulamaması ama sonra yerine oturması süreci sonunda başıma gelen olay.

sol elimin parmakları ahenk içinde dans ederken, sağ el serçe parmağım boynu bükük durur o günden beri, bana ders mahiyetinde.

kısaca, öğrenci kırığı olarak da adlandırılabilir olay; bu skik ülkede, başka şey kırığı da.
  • kavga sırasında adamın kafatasına sert bir şekilde vurulduğunda çok kolay gerçekleşen hadise. sinirlendiğimde kapılara duvarlara yumruk atmak yerine "tü kakaa" diyip tokat atmayı tercih etme sebebim. söylenildiği gibi o kemiği yerine yerleştirmek, kırılmasından daha çok acı verir. 45 gün yün eldivenle yazın sıcağında gezmeniz de muhtemeldir. üstünden seneler geçmesine rağmen, özellikle soğuk havalarda ağrır orası.

şöyle bir kayıklık olur el kemiğinde.
    http://web.firat.edu.tr/…ldiz/konular/elparmak1.jpg
  • 2 kapı* bir de duvar dövmemden ötürü başıma gelen kırıktır. serçe parmak tarak kemiği bileğe yakın taraftan çizik şeklinde kırıldı ve elin dışına doğru fırladı. alkollü olmamdan ötürü -galiba- çıkan kemiği yerine taktım. bu esnada bir ses çıktı -ki kulağımdan gitmiyor- gelin görün ki tekrar yerinden çıktı. şişli etfal'de normal bir kırıkmışçasına alçıya alındı ve kemik yerine bile oturtulmadı. bugün adana'da bir ortopedi hastahanesine gittim tomografi sonucu ameliyat gerekebilir cevabı aldım. hala bilemiyorum ne yapacağımı? ameliyat diyorlar. ulan kemiğimi oturtmadınız daha ne ameliyatı?
  • 28 yıldan sonra ilk kirigim olan tip.
    duvara sinirden abaninca eskidende oldugu gibi klasik agri disinda serce parmagimi yerine getiremedigimi fark ettim. acil vs sonuc 4 hafta alcipan. ama estetik plastik alci yaptirdim. hafif kirece gore.
    yuzuk ve serce parmagida kapali. bir de alcinin 4. gunu refleksle yumruk yapmaya calistim eli. boyle bir aci yok... allahtan cok oynatnamisiz kemigi :))
    kisaca dikkat edin. kemigi kirmak mesele degil sonrasi yamultuyo adami... 4 kisi tuttu beni kemik yerine oturtulurken yazik insanlara :)
    tek artısı insana solak olmayi ogretiyor :)