şükela:  tümü | bugün
 • bir tacirin oncelikli amaci..
 • yeni yağmış ve tutmuş, henüz üzerinden geçilip geçilip buzlanmamış kardır. üzerinde kaymak çok zevkli olup, buzlanmadaki gibi tehlike de arzetmez. çok hızlı gidemeyebilirsiniz yalnız...
 • sampiyon özgün' ün sampiyon adayi yeni yavrusu.

  (bkz: ozgunhan)
  (bkz: odin)
  (bkz: odinhan)
  (bkz: sirinoglu)
 • snowboard yaparken, ağırlığınızı arka bacağınıza/arkaya doğru vererek eğlenebileceğiniz şey. içine saplanmak kabus olabilir, dikkayt.

  (bkz: powder)
 • kayakta pistte kaymak mantığının aksine ağırlığınızı geriye verip neredeyse arkada bir sandalye varmış gibi oturarak kayılması gereken zemin türü. benim bol kardan kastım pistin üzerine yeni yağmış kar değildir. sezon başından beri kimsenin girmediği 150 cm derinliğindeki arazidir. sabah sabah insanın içine yaşama sevinci doldurur.

  (bkz: deep pow)
 • kayak sporu yapanlari nirvanaya eristiren ortam. tabi burada bol kardan kasit yeni yagan 5-10 cmlik kardan cok en az 20-30 cmlik kardir. cogu zaman yavas cekimde gosterilen kayakcinin sanki dalgalari yariyormus gibi havaya kar tanelerini saca saca kaydigi kar yani. bunu adam gibi kaymak istiyorsaniz kayaginizin genis olmasi onemli. normalde pist kayaklari yaris 65-70mm, on yuz 70-80, 50-50 karisik 80-100mm araliginda degisirken, bol kar kayaklari 100mm'den baslar 130mm'ye kadar cikanlari da olur. amac sizi karin uzerinde tutmak sonucta. bu konuda snowboardcular daha sansli, sonucta altlarinda surekli genis bir zemin var. gene pist kayaklarina gore bol kar kayaklarinin burunlari (rocker profili) daha kalkik olur ki gelen yeni kara saplanmadan ilerleyebilsin. yerle temas eden kesim daha az oldugu icin de bu kayaklarin boylari genellikle pist kayaklarina gore daha uzun olmasi makbuldur +190cm gibi. envanterinizde bol kar kayagi tutmak biraz luks eger surekli kar yagisi alan bir bolgede degilseniz. cogu merkezde bol kar kayaklari kiralanabiliyor. sansiniza denk gelirse boyle bir ortam kiralarsaniz olur biter.

  teknik olarak kimi agirligi arkaya ver dese de agirligi one vermemek seklinde tanimlamak daha mantikli. sonucta agirligi cok fazla arkaya verirseniz bacak kaslariniz daha cabuk yanmaya baslayacak. gene yuzeyi arttirmak icin genellikle iki kayagi birbirine yakin tutmaya calisirsaniz daha iyi olur. bu isi eksper seviyesinde yapanlari izlerseniz iki bacak birbirine yapisik kayarlar hep.

  son olarak bol karin tadina varmak istiyorsaniz sabahin korunde kalkip, piste ilk girenlerden olmanizda fayda var. bir kac rounddan sonra boku cikar o pistin, mogul pistine doner. o yuzden sabah erkenden pistin yolunu tutun.
hesabın var mı? giriş yap