• ekonomi bozulunca “dış güçler” demeyi bilmeyi gerektirir.
  • patlar efendim...

zaten canlı canlı da yaşıyoruz. üretim olmadan sürekli kredili ya da özkaynak satışı ile sokulan sıcak paranın artık bir hükmü kalmadı. zaten elde satacak bir kaynak, borç alacak bir dost ta kalmadı...

ekononminin göz bebeği can damarı denen inşaat bile durdu...

bu vakitten sonra yapılacak son çare şey şudur : hastane ve okullarda nakit para ile satılır. sonra bunların işletilmiesi karşılığında bir süre kira ve hakediş ödenir. son sıcak para yaratılması böyle olacaktır.
  • işgalin tatlı dille söylenmiş halidir.

adamlar elini ayağını bir çekse ülkeden sıçtın; paran pul olacak, birinci dünya savaşı sonrası almanya'da olduğu gibi ekmek almaya el arabasında parayla gideceksin demektir.

yani kısa vadede günü kurtarır. ama uzun vadede günü değil, götü bile kurtaramazsın.
  • sıcak para ile ekonomi 15-20 sene roketlersin, al gülüm ver gülüm ile ekonomi canlanır, çünkü piyasada musluklarından para fışkırıyor.

lale devrinde de böyle olmadı mı ?
    küçük şımarıklıklar yerini büyüklerine bırakır, ithalat patlar, vatandaş donuna kadar ithal mal kullanmaya başlar, en sonunda donsuz kalacağını bilse kullanır mıydı ?
    en çulsuzu dahi donunu ithal giydiği için yerli üretim mevta olur.
    üretim durur, istihdam durur, gelişme durur, kalkınma durur.
    ithalat üzerinden ticaret başlar, alırsın satarsın, ecnebileri zengin edersin.
    bu sırada gerilersin ama bol sıcak para sanki 2.vitesten 4'e geçmişsin etkisi yapar.
    bol sıcak para efsunludur, vatandaşı da esrikleştirir.
    abanırsın tüketime, tüketim canavarı yaratılır bütün toplumdan...

sonra ne olur ?

6 ay boyunca bakkaldan, manavdan, kasaptan veresiye alışveriş yap.
    esnafa da 6 ay sonra toplu param gelecek o zaman bütün borcumu bir kalemde kapatacağım de.
    6 ayın sonunda esnaf kapına dayanır.
    param gecikti dersin, bir iki güne gelecek diye savarsın,
    iki gün sonra kapıya tekrar dayanırlar,
    yine bir yalan kıvırırsın.

ertesi hafta cinnet geçiren kasap adamı kalbinden vurur.

sıcak paraya dayalı ekonominin sonu budur, kulağınız zilde gözünüz kapıda olsun.
  • "hazıra dağ mı dayanır" demiş bir ırkın torunlarının uyguladığı ve battığı modeldir.
  • uzun vadede iflasla sonuclanir.
  • formülün kendisidir.

ilk başta özelleştirme gibi bir kaynak,
    ardından dünyanın parasal genişlemesi...

işin sırrı burada.

gezi olayları sırasında 2013 yılıydı, fed amerikan dolarını geri çağırıyoruz dediği gün usd bir anda zıplamıştı.

son 5-6 yıldır da zaten ekonomik olarak bir atılım, gelişme göremiyorum.

hep projeler, hep yapılacak işler anlatılıyor.

sonuç nedir ?

dünya bankası 2019 verilerine göre,

avrupa birliği.......kişi başı usd

luxembourg (eu).......$114.705
    ıreland (eu).......$78.661
    denmark (eu).......$59.822
    netherlands (eu).......$52.448
    sweden (eu).......$51.610
    austria (eu).......$50.277
    finland (eu).......$48.686
    germany (eu).......$46.259
    belgium (eu).......$46.117
    france (eu).......$40.494
    ıtaly (eu).......$33.190
    spain (eu).......$29.614
    malta (eu).......$29.416
    cyprus (eu).......$27.858
    slovenia (eu).......$25.739
    estonia (eu).......$23.660
    portugal (eu).......$23.145
    czech republic (eu).......$23.102
    greece (eu).......$19.583
    lithuania (eu).......$19.456
    slovakia (eu).......$19.329
    latvia (eu).......$17.836
    hungary (eu).......$16.476
    poland (eu).......$15.595
    croatia (eu).......$14.853
    romania (eu).......$12.920
    bulgaria (eu).......$9.738

turkey.......$9.043
  • amerika piyasaya saldığı suni sıcak parayla, yunan adalarından phukhete kadar dünyayı gezen lüks tüketicisi bir topluma evirdi bizi. şimdi herkes yurt dışı seyahatinde euronun kaç para olduğunu yad edip duruyor. paralar suyunu çekti ve geriye lüks tüketime alışmış elit bir fakirliğe bıraktı, o yüzdendir ki toplumsal depresyon kol gezmekte. bu sıcak parayı biz gibi hükümetimizde yanlış kullanıp dağa, taşa, betona yatırdı, sonuç malum. bu sıcak para olayını en iyi kullanıp işlevselleştiren ülkelerden biri güney koredir. sıcak para dönemi öncesi ülkemize yakın seviye de bir ekonomiden dünyaya teknoloji satan bir ekonomiye evrildi. nokia out, samsung in. biz de zafer hava alanı yaptık, "herkez" bizi kıskanıyor *
  • sıcak paraya bel bağlayarak büyüyorsan ''salak olma, ekonomini yerle bir ederim.'' diyen adamların ağız kokusunu da çekmek durumunda kalıyorsun.
hesabın var mı? giriş yap