şükela:  tümü | bugün
 • samsun'dan başlayarak dümdüz devam eden yolun kıvrıla kıvrıla dağ eteklerinden ilerlemeye başladığı sevimli belde. şimdilerde karadeniz sahil yolu inşaatı nedeniyle kocaman bir köprülü kavşak inşa edilmektedir ve yol içeriden dağlara doğru devam edecektir.

  kıyısında kocaman bir konak bulunur (http://www.yalikoy.com/…7_115610_bolaman_kalesi.jpg), plajımsı yeri küçük ama sevimlidir, kumsalı koyu kahverengimsidir ama deniz ve doğa çok güzeldir.
 • şu ana kadar gördüğüm en güzel pirzolayı yediğim yer. hem de bir kilosunu 16 ytl'ye...
 • guzel yurdumun en mide bulandirici virajlarina sahip bir beldesidir bolaman. giresun'da ikamet eden (en yakin havaalani trabzon'dadir.) kucuk bir cocuk icin batiya seyahat etmek mutlaka ve mutlaka otobusun bolaman'dan gecmesi ve dolayisiyla fazlaca mide bulantisi demektir; ancak anladigim kadariyla yeni nesil bu makus talihi yeni bir karayoluyla yenme $ansina sahipmi$.

  $oyle ki,
  (bkz: bolaman persembe otoyolu)
 • ülkemin batısından kuzeydoğusuna karayoluyla giderken, manzarasıyla büyüleyip aynı zamanda tehlikeli virajlarıyla tedirgin eden, insana iki ayrı duyguyu aynı anda yaşatan mevkii. otobüsle gidiyorsanız, bolamandan geçerken sabah olmaktadır. yüzünüze çarpan güneş, denizi ve yeşili daha bir güzel gösterir. gelecek güzel günlere olan inancınız artar böylece
 • dünyadaki cennet kapısının anahtar deliğinden bakıldığında görülen manzara. denize nazır kahvaltı yapalır burda. zira günün en güzel öğünü kahvaltıdır. böyle deniz bi tarafınızda foş foş sesleri çıkararak çişinizi getirirken, sırtınızı okşayan güneş eşliğinde hayvan gibi yemek yersiniz. işte o güzel bi gündür, zira hayat bundan ibarettir.
 • insanı gerçekten karadeniz bölgesine girdiğini hissettiren beldedir. bolaman'dan ordu'ya ulaşmak için iki alternetif yol vardır. birincisi "eski yol" diye tabir edilen, karadenizin bozulmadan kalabilmiş nadir kıyılarını takip ederek süzülen, bol virajlı ve rampalı yoludur. ama eşsiz doğal güzellikleriyle görülmeye değerdir. ikinci yol ise karadeniz sahil yolunun geçtiği ve türkiyenin en uzun tüneli olan ordu nefise akçelik tünelini barındırır.
  ayrıca bolamanın pidesi ve haznedaroğlu konağı meşhurdur. haznedaroğlu konağı yakın zamanda restore edilmiş olup şu anda restoran olarak işletilmektedir. karadenizden geçen birisi için bolaman, yemek yenilebilecek nezih bir beldedir.
 • üzerine hes kurulmaya çalışılan cennet. neyse ki ordu il ve çevre orman müdürlüğü tarafından, çıkarılan hafriyatın dere yataklarına boşaltıldığı gerekçesiyle yapımı durdurulmuştur mevzubahis santrallerin. şimdilik...
 • benim de memleketim olan, ordu'nun fatsa ilçesine bağlı belde. bolaman virajlarıyla ünlüdür. fatsa'ya 9 km, samsun'a 120 km uzaklıktadır *. en merkezi yeri, benim de mahallem olan kale mahallesidir ki şimdilerde sosyetik pideci halini alan haznedaroğlu konağı, bolaman kalesi, jandarma, pideciler hep bu bölgede bulunur. bundan 10 sene önce fantasia gibi bir yerken; şimdi denizine bile girilemez olmuş, nüfusu iyice artmış, soğuk bir belde görünümünü almıştır. belde sınırlarında başlayan tünelli ordu yolu ise burayı daha da coşturmuş, ordu'nun merkeziyle iyice yakınlaşmış, özellikle haftasonuları iyice kalabalıklaşmıştır. ayrıca son zamanlarda et lokantası patlaması yaşamış, küçük bir kaynaşlı halini almıştır. 25 seneden beri aynı belediye başkanı tarafından yönetilmektedir.
  ayrıca buranın halkı, 3 km ilerisindeki bir başka belde olan yalıköy halkı ile hiç anlaşamazlar. bu durum beni oldukça yakından ilgilendirir, zira babam bolaman, annem ise yalıköy'lü olduğu için gittiğim zaman zor durumda kalır, iki tarafa da elimden geldiğince yalakalık yapmaya çalışırım.*

  edit : "tünelli ordu yolu" dediğim yer için (bkz: bolaman perşembe otoyolu)

  edit 2: ordu büyükşehir olduğundan beri mahalle oldu burası da. yani yukarıda bahsettiğim kale mahallesinin falan adı komple bolaman mahallesi oldu resmiyette. iyi mi oldu kötü mü oldu hala bilemiyorum.
 • kendisi hakkında yazılmış bir kitaba kavuşmuş ex-belde, son 3 yıldır mahalle.

  (bkz: küçük bir ada'nın not defterinden bolaman)