şükela:  tümü | bugün
 • bugün, enver paşanın ölüm yıldönümünde, tarihte pek bahsedilmeyen bolayır harekatından bahsetmek istiyorum. mustafa kemal paşa ve enver paşanın arasının açılmasına sebep olan olaydır.
  trablusgarp savaşında bingazi'de enver ve talat paşalar; derne ve tobruk'ta mustafa kemal paşa kahramanca savaşırken balkan savaşı patlamıştı. osmanlı devleti italya ile uşi antlaşmasını imzalayıp balkan savaşına yoğunlaştı.
  mustafa kemal paşa bolayır üzerinden, enver paşa istanbul üzerinden aynı anda bulgarlara saldıracaktı. bolayır harekatı başladığında enver paşanın birlikleri harekete geçmedi ve bolayır'da ağır bir yenilgi alındı.
  enver paşaya göre, mustafa kemal erken davranmıştı; mustafa kemal'e göre enver paşa belirlenen zamanda harekata katılmamıştı. o günden sonra mustafa kemal paşa ve enver paşanın bir daha arası düzelmedi.
  bir yıl sonra enver paşa tek başına gidip edirne'yi alacak ve edirne fatihi olacaktı. mustafa kemal paşa ise adeta cezalandırılıp sofya'ya askeri ateşemiliter olarak atanacaktı.
  tarihi kişileri ve olayları yargılamak bizim işimiz değil. ikisine de allah rahmet eylesin. ikisi de hedefleri olan büyük komutanlardı. ikisi de ömrünü cephelerde geçirmiş muzaffer kahramanlardı.
 • evet, savaş kaybedilmiştir. ama savaşın kaybedilme nedenini hâlâ bilmiyoruz.
 • çanakkale savaşına sofya'da iken bizzat enver paşa'ya yazdığı mektupla katılmıştır mustafa kemal hatta cepheye varır varmaz liman paşa için enver paşa'ya "alman bu işi beceremiyor" gibi bir telgraf çekmiştir.

  araları açık mıydı bilmem ama birbirilerine düşman olmadıkları kesin.