şükela:  tümü | bugün
  • ülkedeki nüfus dağılımını dengeli dağıtacak kilometre taşlarından birisidir.

ülkenin illeri ve ilçeleri ekonomik durumlarına göre bir küme içine alınır, anadolu'da açılan her fabrika için devlet teşvik verirse istanbul'da izmir'de ankara'da insan yoğunluğu azalır.

misal: istanbul bebek'te çalışan insanımız da alıyor 2000 lira, muş varto'da çalışan insanımızda.

siz bir yatırımcısınız ve bir çılgınlık türkiye'de yatırım yapmaya karar verdiniz. içinde 30 kişinin çalışacağı bir fabrika.
    bunun maliyeti istanbul'da da rize'de de aynı olacaksa lokasyonu düşünür istanbula açarsınız.i mantıklı olarak. iş fırsatını duyan gelir.

fakat bu uygulama ile istanbul için asgari ücret atıyorum 2750 lira olarak belirlendi, hatay'ın bir ilçesi için 2200 lira, gümüşhane için 1900 lira olarak belirlendi.
    devlet sizin gümüşhaneye yaptığınız yatırım içim 6 ay elektrik faturalarınızın yüzde 40'ını, 1 sene için personelin prim ve sigortalarını hibe edeceğini açıkladı. bu durumda ne olur?

o fabrika nereye açılır?

brn söyleyeyim, istanbul lokasyonunun hayati önemi yoksa insanlar kendisine en verimli yeri anadoludan seçer yatırım oraya olur.

istanbul gibi metropollerde de sadece kurumsal büyük şirketler ve kalifiye elemanlar çalışır.

edit: yazarlar iki konu üstüne odaklanmış, bir nüfus artışı. hiçkimse havadan 750 lira vermez. fazla para veren biraz kalifiye ister. yani büyüklehirlerde nüfus artmaz, gelen iş bulamadıktan sonra taş orada olmasının bir anlamı yok.
    ikincisi çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının ne işe yaradığı. valla onu bende bilmiyorum. bu kadar sigortasız suriyeli işçi çalıştırılıyor. ruhsatsız iş yerleri gırla.

bu önerimin eyalet sistemi ile bir ilgisi yok. bu ücretlerde yıllık revizyonla güncellenebilir. ki halihazırda bankadan 2000 elden 400 500 diye ülkemizde el altından uygulanıyor.

benim önerim bunun kanunla olması ve çok sıkı denetim getirilmesi.
    fazla mesainin ödenmesi, çalışanların hayatlarının bir standarta konması ve en önemlisi anadoluya yatırım yapılması.

edit 2: fiyatı neye göre belirledin diye çok mesaj aldım. bende biliyorum türkiyenin heryerinde gıdanın aynı fiyat olduğunu.
    ev kiralarını baz alarak fiyatları 'kafadan attım'
  • tek sonucu, anadolu’daki fakirligi daha da artirmak olur.
    anadolu’daki garibanin elinden 2000 lirasinin birkac yuzunu aldiniz diye anadolu’nun her yerinin yatirimla dolup tasacagini dusunuyorsaniz biraz safsiniz derim.
  • uzun yillar önce yapilmasi gereken bir uygulamaydi hala daha yapilmadi. türkiye'nin ihtiyaci olan bir hamle.

yalniz belirtmekte fayda var sonuclari uzun vadede ortaya cikacaktir bugün asgari ücret ıstanbul'da diger illerden daha yüksek olursa, diger illerden daha fazla göc almaya baslayacaktir. ozellikle anadoluda olan kisitli is imkanlarini göz önünde bulundurursak.

bir diger konu da bizim insanimizin oportünist olmasi. adam diyecek ıstanbul'da 2750 veriyorlar ne kalacam anadoluda gideyim biraz daha fazla para kazanayim. ozellikle yeni mezun ya da genc kusak bu konuda anadoluda kalmamayi tercih edebilir. karar vermeden önce sosyolojik egilimlerde iyi incelenmeli.

ek olarak(editlerken ekliyorum) tek sorun asgari ücretliler degil. herkes de asgari ücret ile calismiyor. mühendisler var, beyaz yakalilar var vs. genel olarak vergi indirimleri de uygulanabilir. bir mühendisin ıstanbul'da ya da anadoluda kazandigi brüt ücret ayni olabilir ama net ücret anadolu da vergi inidirimleri araciligi ile yükseltilebilinir. pek cok faktör var ayrintili incelenmeli.
  • bölgesel enflasyona neden olacak uygulama. gümüşhane'de 1900 liraya çalışan vatandaş, izmir'e tatile gidemeyecek mi? istanbul'da akraba düğününe gidemeyecek mi?

yüksek gelirli yerlerde doğal olarak hayat da pahalı olacağı için, bir denklik sağlansa da kanımca hemen patlayacak uygulamadır.
  • şirketlerin anadolu’da paravan lokasyonlar gösterip istanbul’da çalışanlara bile anadolu ücreti ödemesi ile sonuçlanır. önce mevcut kuralların işlemesini sağlasın devlet. çünkü sorun kanunların olmaması değil, kanunların uygulanmaması.
  • büyük şehir nüfusunu azaltmaya yönelik, anadolu şehirlerimizi kalkındıracak şekilde planlanırsa güzel olacak uygulama.

fakat istanbul maaşlarının diğer illerden daha fazla olmasını kafam basmıyor. bim'de yarım kilo peynir tüm türkiye'de aynı fiyat. kıyma ve zeytinde aynı şekilde. ev kiraları desen izmir'de mezardan hallice 1+1 ev 850-900 tl. evlendin 2+1 eve taşındın hoop 1300 tl minimum. neden istanbul'da maaşlar daha yüksek gerçekten kafam basmıyor.
  • bölgesel asgari ücret ancak federasyonda olur.

salak salak konuşmayın. asgari ücret bir devlette ödenebilecek en az ücret demektir. farklı devletçiklere mi bölündük ki farklı farklı asgari ücret olsun?

dile getirilmesi üniter devlet ilkesine aykırı bir suçtur.

ona göre yazın.
  • 1900 tl ye anadoluda calisacagina millet tum riski alip buyuksehirlere kosar
    girisimci zaten maliyeti satacagi urunun fiyatina bindirecegi icin nerde dukkan acarsa acsin onun icin sorun olmaz , hatta kimse nufusu az anadoluda acmak istemez. ulkenin nerdeyse dortte biri tek bir sehir ve onun cevresinde yasiyor.
    aslinda cozum sehirlere gore vergi uygulamasi. amerikadaki gibi urunun fiyati etikette tazar ama kasada kdv eklenir.
    gazete ist da 1tl arti kdv amasyada da 1 tl arti kdv.
    kdv yi ist icin 18% yapin adam 1,18 tl odesin amasyada 5% yapin adam orda 1,05 odesin.
  • gayet mantıklı bulduğum düşünce
    umarım gerçek hayata geçirilir ama anadolu’daki insan istanbul’a gelip daha yüksek maaşlı çalışırım diye yine istanbul’u kalabalıklaştırabilir
  • yanlış bir düşünce demogojik etkenler ve sosyolojik etkenler olarak olaya bakarsak adam istanbulda daha fazla kazanıyor diye yine gelir, kaldı ki adama ülke genelinde her ilçede neredeyse mağazası olan bir süpermarket veya bir tekstili firmasında çalışan kişiye soruyorsun nerelisin diye sivas diyor la sivas’ta da var aynı mağaza orada da asgari ücret veriyor sana burada da amaç ??