şükela:  tümü | bugün
 • uluslar arası telefon kodu 591 olan ülke
 • para birimi peso olan ulke
 • (bkz: simon bolivar)
 • bugüne kadar tarihinde en çok askeri darbe yaşanmış dünya ülkesi.öyle üç basamaklı sayılarla ifade edilen bir darbe ve darbe teşebbüsleri tarihleri vardır.
 • (bkz: sentavos)
 • politik olarak her daim karisik ama bir o kadar da guzel daglik ormanlik ulke. konusulan diller ispanyolcanin yaninda yerel bir dil olan aymara. baskent la paz, diger gidilip gorulmesi gereken sehirler ise cochabamba ve copacabana.
 • güney amerika ülkelerinden bolivya'da bir kasabanin belediye başkaninin adinin yolsuzluğa karişmasi halki galeyana getirdi.
  öfkeli halk, yolsuzluk yapmakla suçlanan belediye başkani'ni diri diri yakti.
  bolivya'nin başkenti la paz'a yaklaşik 90 kilometre uzakliktaki ayo ayo kasabasi linç olayina sahne oldu.

  çoğunluğu yerlilerden oluşan kasaba halki, yolsuzluk yapmakla suçladiklari belediye başkani benjamin altamirano'nun evini basarak, ateşe verdi.
  öfkeli halk, evin içinde yanarak can veren altamirano'nun cesedini sokaklarda kilometrelerce sürükledikten sonra kasabanin meydanina asti.
  olayin ardindan kasabaya giden basin mensuplari da öfkeli kalabaliğin saldirisina uğradi.
  la paz valisi nicolas queanta, belediye başkanina düzenlenen saldirinin araştirildiğini, linç olayina kaç kişinin katildiğini henüz bilmediklerini açikladi.
  bolivya nüfusunun çoğunluğu fakir yerlilerden oluşuyor.
  geçtiğimiz aylarda, bolivya'nin komşusu peru'da da, yolsuzlukla suçlanan bir belediye başkani yerli halk tarafindan linç edilmişti.

  kaynak:ntv
 • dünyanın en yüksek başkentine sahip olan güney amerika ülkesi.
  (bkz: la paz)
 • guney amerika'da denize kiyisi olmayan iki ulkeden biri *. bu handikapi nedeniyle sahip oldugu dogalgaz rezervlerini satmak icin her dem baska bir ulkeye ihtiyac duymaktadir. cok sukur ki, komsularinin da pekala talip olabilecegi bu gorevi, elbette onlara birakmadan ustlenen yardimsever bir devlet bulunmaktadir guzeller guzeli geoidimizde. tahmin gucu zayif okuyucularimizi zorda birakmamak icin sip diye yapistiriyorum: (bkz: abd)
  hayvani rezervlerine ragmen yine de kitanin en fakir, dunyanin da sayili fukara devletleri arasindadir. (bkz: bak su allahin isine) oyle ki ekonomisi nispeten duzgun latin amerika ulkelerinde *** para biriktirmek, tasarruf yapmak maksadiyla bolivya'ya haftasonu tatiline gitmek olasidir. zira bolivya'ya gidis-donus bilet, konaklama, yeme icme vs. dahil bir seyahat mevzu bahis ulkelerde pek bir sey yapmadan gecirilecek bir haftasonundan ucuza gelmektedir.
  ayrica koka ureticisidir kendileri. la paz gibi insan sagligina zararli derecede yuksek bir sehirde hayatta kalabilmelerinin sirri da bu bitkide gizlidir. konunun daha bilimsel aciklamalari olsa da ben tc buenos aires buyukelciliginden aldigim aciklamayi nakletmeyi tercih ediyorum:
  soru: e peki bunlar nasil yasiyor yahu dagin tepesinde.
  cevap: simdi bunlarin kokalari var...onu yiyorlar...kafa oluyorlar...mutlu oluyorlar...hoslarina gidiyor...e iste ondan sonra oyle yasayip gidiyorlar.
 • 150 yılda 180 yönetici değiştiren ülke..
hesabın var mı? giriş yap