şükela:  tümü | bugün
  • yeni baskısı everest yayınları'ndan çıkmış kitap. burak tanyılmaz tarafından türkçe'ye çevirilmiş. bölge coğrafyasına oldukça hakim olduğunu bildiğimiz tanyılmaz'ın çevirisiyle okumak ayrı bir lezzetli olacaktır diye düşünüyorum. evet, daha almadan, okumadan bu kadar kendimden emin konuşuyorum. alıp okuduktan sonra daha emin konuşacağımı düşünüyorum.
  • çok erken kaybedilen ernesto che guevera'nın hiç değilse biz sıradan ölümlülere asla nasip olmayacak bir "tam"amlanmışlık hissiyle öldüğünü anlamamıza yol açan kitap. zira ölmeden dört ay önce günlüğüne şunları yazmış ernesto che guevara:

    "bugün 39 yaşıma bastım, gerillacılıktan geleceğim hakkında kaygılarımın başlayacağı yaşa doğru amansızca ilerliyorum: şimdilik 'tam'ım."

    hiç olmazsa kaygılarıyla yüzleşmeden ufka doğru ilerlerken öldüğünü düşünüp teselli buldum. kaç insan eksilmeden ölebilir ki şu dünyada?
  • içinde gerilla savaşı yıllarından 29 adet che fotoğrafı ve el yazısı örneklerinin yanısıra bolca insanlık onuru, özgürlüğe adanmış haklı bir kavga ve saf gurur olan bir günlük.
    283 sayfanın her satırında mı emek olur...