şükela:  tümü | bugün soru sor
 • john bollinger tarafından geliştirilmiş. efenim bu gösterge 20 dönemlik ortalamanın iki standart sapma üstüne ve altına bantlar çizer.
 • kısaltması 'bol' olan indikatör.
 • uc noktalari ifade etmekle birlikte eger illa ki bollinger'leri kullanarak bir alim veya satim yapmaya karar vermissiniz alttaki bandin otesine gecildiginde alinmasi daha az risk tasir. nitekim usteki bandin uzerine cikan bir fiyat illa ki o noktada kirilip asagi dusecek diye bir kaide yoktur. aciga sattiginiz (short) kagidin daha da aleyhinize gitmesi butceyi yakabilir haliyle.
 • yüksek volatilite barındıran piyasalarda kullanılması daha doğru olan göstergedir. örneğin bist 30 içinde bir hisse senedi yerine forex üzerinde dj30, dax30 hatta eur/usd gibi bir paritede kullanılması daha etkili olacaktır.

  bantların matematiksel formülü oldukça basittir :

  -orta bollinger çizgisi: 20 günlük hareketi ortalama
  -alt bollinger çizgisi: orta bollinger çizgi - (2) standart sapma
  -üst bollinger çizgisi: orta bollinger çizgi + (2) standart sapma

  bollinger oluşturmada kullanılan veriler ve ayarlamaları ile dikkat etmeniz gereken tek nokta var:

  -buradaki nüans ise yine yatırım yapacağınız enstrümanın volatilite potansiyeline göre ortaya çıkmaktadır. periyot olarak 20 günlük ortalama baz alınsa da görece daha volatil olan bir hisse senedi için daha geniş bir periyot belirlenmesi ve alt, üst sınırların ayarlanmasını sağlayan standart sapmanın(baz değer 2) bir tık artırılması gerekir. aynı durum aksi bir senaryo için de geçerlidir.

  grafiği değerlendirme açısından ise dikkat etmeniz gereken iki nokta var:

  -bant aralığı daraldığı anda ani bir fiyat hareketliliğine hazırlıklı olun. enstrümanın potansiyeline bakarak ve diğer göstergelerle uygun bir biçimde kullanarak bu ani değişimin yönünü tahmin edebilirsiniz. geçmişe dair incelemeler yaparak bant daralmaları ve bunların etkileri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  -endeks ya da enstrüman bizim orta çizgimiz, 20 günlük hareketli ortalama, ile alt ve üst bant arasında sıkışıp kaldıysa yani ortak bir salınım gerçekleştiriyorsa burada bir trend teyit kararı almalıyız. işte o andan sonra alt ve üst bantlar destek ve direnç olarak daha güçlü bir şekilde çalışacaktır. bu sıkışmışlık ve salınım ne kadar sağlam bir sürekliliğe sahipse trend o kadar güçlü oluşmuştur. o andan sonra sürpriz bir haber gelmedikçe bant arasında voleybol oynayarak çift yönlü kazanç sağlayabiliriz.

  bunun dışındaki aşırı alış/satış bölgeleri için alt ve üst bantları rsi göstergesiyle kullanarak basit bir şekilde teyit edebilirsiniz.
 • standart sapma değerlerini kullanacağınız dilime göre ayarlarsanız daha sağlam veriler elde edebilirsiniz.
 • yapmış olduğum backtestler sonucu (fx, kripto ve sp500) bollinger yerine linear regression eğrisi etrafına çizilen standard error bantları ile daha iyi sonuçlar elde ettim. 2 farklı timeframe veya aynı grafik üzerinde iki farklı hıza sahip bant kullanımını tavsiye ederim. bant trading yapan arkadaşlar varsa bir denesinler derim.