• hikayeye göre (ne kadar doğru bilemem) mozartda buranın mezunlarındandır... 3 saatte diploma almıştır. sınava mulakata girince "bir requiem bestesi yaz bakalım" demişler 1 saatte bitirip müthiş birşey getirince "biz sana bir şey öğretemeyiz al sana diploma" cevabını almıştır. mozartın dehasını ilk gören bolonya üniversitesi olduğu söylenir...
  • işgal ettikleri binaya taksim adını vermiş güzel öğrencileri olan üniversite.
  • "università" yani "universite" kelimesinin ilk kullanildigi egitim merkezidir.
    "alma mater studiorum università di bologna" orjinal adidir.
    "alma mater" latince besleyen anne anlamindadir.
    ogrenci ve akademisyenlerine kendi icerisinde fazla ilgi gostermeyen lakin baska bir ulkede baska bir universitedeyseniz en ufak problemde sahin gibi arkanizda beliren departmanlara sahiptirler.
    ogrencilerine asiri guvenirler ve hemen hemen yasak olan sey yok gibidir.
    erasmus , leanardo vs.vs. gibi bircok projeyi dunya ogrencilerine kazandiran universitedir. plan ve karar bologna universitesi imzaladir.
    avustralya, canada, abd gibi ulkelerle ikili iliskiler cercevesinde inanilmaz boyutlardaki ogrenci degisim programlarinin da mimaridir.

bunyesine bagli kirkbesden fazla sirket vardir ve bu sirketler ciddi paralar kazanir.

avrupanin ilk iki (tartismali bu) universitesinden biridir.
  • apple'a oldukca yuklu miktarda siparis vermis universite.
    bir cok enstitu 10-15 yil aradan sonra tekrar maclerle yenileniyor. (bu arada masaustu haric personeline macbook pro dizustu de veriyor)

lakin universite personeli biraz huzursuz, mac e ne gerek var parayi neden saciyorsunuz diye sikayet dilekceleri gitmekte (asil neden amerikan karsitligi ben soleyim)

edit: bu macler bize gelmedi allah belalarını versin.
  • italya'nin en koklu universitelerinden biridir, 1088 yilinda kurulmustur. cok kaliteli ve zor egitimi ile avrupa'da un salmistir. su ana dek cok degerli italyan bilim adamlari da yetistirmis bir kurumdur. fizik ve matematik alanlarinda oldukca iyidir. eger birde fizik lisans programinda okuyorsaniz - off amaninnn -, oldukca kasmaniz gerekir, cunku italya'nin en zor bolumu olarak kabul edilmektedir. bu bolum genelde psikopat mezun eder. ayrica italyancada universita di bologna olarak yazilir.
  • avrupa'nın ilk üniversitesi (diye kalmış aklımda...)
  • pozitif düşüncenin ilk filizlendiği yer olan italya da devrimsel denebilecek birşey olan kadavra kesme olayına girerek tüm avrupayı şaşırtmış ve arapların tıp bilgisinin üzerine ilk bir şeyler ekleme çabasına girimiş üniversitedir. zamanın devrimci üniversitesi...
  • kızıl şehir diye adlandırılan bologna'da kurulup faaliyetlerine devam etmekte olan dünyanın ilk üniversitesi. harran marran hikaye. harran olayı kofti milliyetçilik sonucu ortaya atılan bir iddiadan başka bir şey değil.

bologna üniversitesi'nde sağlam bir solcu öğrenci potansiyeli de var. bu üniversitede okuma ve çalışma fırsatı bulanlar gayet şanslı insanlar sınıfında yer almaktadırlar. *
  • pazartesi gününden itibaren hukuk fakültesinde okuyacağım üniversite. ziyadesiyle korkuyorum, çünkü italyanca okuyup anlayabiliyorum ancak konuşmaya gelince pek bir varlık gösteremiyorum ve bu okuldaki sınavların büyük çoğunluğu sözlü olarak yapılıyor - giriş sınavı bilgisayarda test şeklindeydi gerçi. okuldaki hocalar da sanırım pek yabancı öğrenci seven tipler değiller, en azından duyduğum kadarıyla öylelermiş. international desktekiler çok yardımsever ama. yaşayıp göreceğiz artık ama sanırım beni çok zor günler bekliyor.
  • öğrencisi bulunduğum,abartıldığı kadar şahane bir universite olmayan,gerek öğrencileri gerekse öğretim elemanları ile sanat'a fena halde düşkün universite. zaten sloganı önce sanattır ve her yerde dosta düşmana gösterilir.hiçbir üniversite ile rekabet gütmeyen ağırlığının farkında bir yapıya sahiptir.abartıldığı kadar değil fakat top 10 e herzaman kafadan girebilir bir universitedir.
hesabın var mı? giriş yap