şükela:  tümü | bugün
 • rusca'da cogunluk anlamina gelen kelime .
  (bkz: mensevik)
 • 1903'de yapılan londra kongresi'nin bir yadigarıdır bolşevik kavramı.. kongrede lenin beyin görüşlerini kabul eden "çoğunluk"u temsil etmiştir kelimece.. lenin'e karşı çıkan azınlık ise, menşevikler olarak rusça sözlüğün m bendinde kendine yer açmıştır..
 • rus devrimi'nde bircok insan, bolseviklerin menseviklere ustunluk saglamasini, bolseviklerin askeri teskilatlanmasina ve lenin'in onderligine baglamaktadirlar.

  nitekim lenin, kanli pazar olarak bilinen olaydan sonra artik demokratik yontemler ile rus carini ikna edemeyecegini anlamis, askeri teskilatlanmaya gitmistir.

  hearts of iron oynarken de, almanya iseniz, sscb ile yapmaniz olasi olan bir anlasma sirasinda size "no deals with the bolsheviks!" diye bir hak taninmistir. bu yuzden seviyorum bu oyunu, evet.
 • rus sosyal demokrat partisinin* leninist kısmı. 6-8 mart 1917'de yapılan kongreden beri de, rus komünist partisi üyelerine verilen isim.
 • bu ismi tasiyan sovyet sirketi -bolsevik biskuvi sirketi- rusya'da 1992'de ozellestirilen ilk devlet kurulusudur. yirminci yuzyil tarihinin huzunlendiren bir ironisi yahut bir tesaduf olmaktan cok, komunizm sonrasi hukumetin bizatihi bilincli bir sekilde sectigi bir hedeftir. kapitalizme hediye edilen ilk sovyet mali bolsevik biskuvileri olmus, 'dalgamizi gecelim, mesajimizi acilen verelim' diye dusunmus olmalilar.
 • (bkz: bolshoy)
 • bir tarihsel düzeltme yapmak isterim: rsdip içinde lenin'in hizbi ile martov'un hizbi arasındaki 1903 ikinci kongre çekişmesinde, delege sayısı açısından martov'a destek verenler çoğunluktadır. lakin, parti yayın organı iskra'nın yazı kurulunun seçimi için kongrede yapılan oylamada (kongrede bir sürü oylama yapılmıştır) martov destekçilerinin çoğu, bu seçimi önemli bulmadıkları için, salonda değildir. bu oylamada çoğunluk lenin'in grubunda kalınca "bolşevik-menşevik" isimleşmesi söz konusu olmuştur.
 • aynı zamanda boris kustodiv'in bir tablosu. kustodiv geleneksel çizgisinin biraz dışına taşarak ilginç bir temsili tablo çizmiştir burada. bolşeviklerin devrimdeki öncülüğünü göstermek için, tüm parti ve öncü çelik kadro tek bir dev insanda simgelenmiş ve bu insanın arkasında ve yanında halk kitleleri gösterilmiştir. öncünün rehberliğinde devrimi gerçekleştirmek için kışlık saraya giren devrimcilerin resmedildiği bu tablo sovyet tarzı güçlü parti vurgusunun yapıldığı ilk resimlerdendir.
  http://students.umf.maine.edu/…odiyev_bolshevik.jpg