• türkiye'nin en güzel illerinden bidir; eski adı bebrikya'dır. evvelce bizanslılar'ın olup sonradan selçuklular'a daha sonra da osmanlılar'a geçmiştir. 11. yy.'da yöreye gelmeye başlayan türkmenler burayı bolu diye adlandırmışlardır.

  köroğlu'nun mekânı da bu bölgededir, saklandığı dağlar şu an köroğlu dağları olarak anılmaktadır. bir de mengen ilçesinin aşçılarıyla meşhurdur.

  şehirlerarası otobüsler burada mutlaka bilmemne tesislerinde mola verir; mekân güzelse yeşilin-kahverenginin her tonunu görmek mümkündür, eşsiz, tertemiz bir havası vardır. arabadan indiğinde direkt çekip farkı görebilirsin. plakası 14'tür.
 • karadeniz bölgesinden güzide bir ilimiz, ahçıları ile ünlüdür...
 • aman ördek yeşil ördek hani senin eşin yeşil ördek şeklinde şarkısı olan halk oyununa sahip il
 • tarim alani az, topragi engebeli ve ormani oldukca fazla olan; orman urunleri i$letmeciligi, agac i$letmeciligi, oya ve dantel i$ciligiyle dokumaciligin geli$mi$ oldugu bir ilimizdir.
 • adi efsanelere kari$mi$ koroglu daglari, bizans ve osmanlilardan kalma yapilariyla, golleri ve kaplicalariyla ilgi ceker. gunubirlik geziler icin ideal bir mekandir.
 • (bkz: izzet baysal)
  (bkz: kartalkaya)
 • doğduğum, büyüdüğüm, hayatımın çoğu yılının geçtiği, sıkıntı kelimesiyle beraber anılan şehir. yine de özlediğim bir çok şey vardır*. tek gezilesi caddesi izzet baysal caddesidir ve bu yüzden mecburiyet caddesi olarak da anılır. abant ve kartalkaya da önemli ciks mekanlardır, fakat pahalılıkları bolu insanının* buralara gitmesini engeller
  son zamanlarda*, türkiye'de kişi başına düşen gelir sıralamasında, şehirler bazında ikinci sıraya yerleşmiştir*.
  1. derece deprem bölgesinde yer almaktadır. 12 kasım ve 17 ağustos depremlerinden oldukça etkilenmiş, bir çok kişi şehri terketmiştir. bolulular ile düzceliler arası hiç iyi değildir, bu durum boluluları türlü türlü komplo teorileri üretmeye sevketmiştir**. bu teoriler ve düşmanlık, düzce il olduktan sonra bir nebze azalmıştır.
  ayrıca, doğa yürüyüşünde domuzların da size eşlik yegane yer.
 • geri dönüldüğünde değişmemiş bulunan, değişecekmiş gibi de görünmeyen, aşağı soku adında bir mahalleye sahip, sessiz, sakin şehir...
 • yüzölçümü: 11.051 km²

  nüfus: 380.543 (1990)

  il trafik no: 14

  yeşil ve mavinin kucaklaştığı, birlikte uyuyup uyandığı, rüzgârın başı dumanlı dağlarda efsanelerin en dramatiklerinden birini hâlâ fısıldadığı, binlerce yıldır bir çok uygarlığın filizlenip boy attığı ve meyvelerini bıraktığı şehirdir bolu.

  bolu'nun, tabiat, insan ve tarihin el ele verip yoğurduğu güzelliklerini görmek, dağların söylediği köroğlu türkülerini işitmek isteyenlerin şehre ulaşması hiç de zor değil. bolu, ankara ve istanbul'un neredeyse tam ortasında bu iki merkezi birbirine bağlayan ana yolun üstündedir.

  ilçeler

  bolu ilinin ilçeleri; dörtdivan, gerede, göynük, kıbrısçık, mengen, mudurnu, seben ve yeniçağa' dır.
hesabın var mı? giriş yap