şükela:  tümü | bugün
 • direkt mesaj ile bana ulaşan islemeli perde adlı çaylak arkadaşımızın ricası üzerine bu başlığı açıyorum. umarım sesini birileri duyar.

  merhaba, başlık açan yazarlara bakarken rastgele size yazıyorum. bir durum vardı sözlüktekilerin yardımcı olup yönlendirmesini dilediğim, eğer kayda değer bulursanız da paylaşırsanız durumumu çok sevinirim. eğer açmayacaksanız geri dönüş yaparsanız, başkasından yardım isteyeyim. olay hakkında bilgi sahibi olmanız açısından bir yazı atıyorum ama düzenleme yapacağım eğer kabul ederseniz, bana geri dönüş sağlarsanız yardımcı olup olmayacağınızla alakalı gerçekten çok sevinirim. yazı şu şekilde:

  merhaba sözlük,

  ben istanbul'da bir özel üniversitede öğrenim görmekteydim. bu sene 2. senemde, 3. seneden itibaren devam etmek üzere bazı devlet üniversitelerine yatay geçiş başvurusunda bulundum.

  13-27 temmuz tarihleri arasında başvuru alan bolu abant izzet baysal üniversitesi dahil olmak üzere, başvurduğum birçok üniversiteye asil olarak kabul edildim fakat ben tercihimi baibü'nden yana kullandım. 17 ağustos tarihinde kesin kayıtların başlamasıyla ikamet ettiğim ilden bolu'ya giderek kaydımı tamamladım, kalacağım yer vs gibi birçok şeyi ayarladım bu süreçte.

  dün, yani 22 eylül'de, kaydımı tamamlamamın üzerinden yaklaşık olarak bir ay geçip okulumun başlamasına 6 gün kala, bahsi geçen üniversitenin ilgili birimi tarafından arandım ve burayı büyük harflerle yazıyorum, puan hesaplamalarında bir yanlışlık olduğunu fark ettiklerini ve bu durumda kaydımın iptal olduğunu, eski üniversiteme devam etmem durumunda kaldığımı öğrendim. 'çok üzgünüz'den başka hiçbir elle tutulur bir açıklama alamadım.

  yanlış hesaplamaları mühim değil, eğer daha öncesinden bunların kontrolünü sağlasalardı ben kazandığım diğer üniversiteleri değerlendirir aralarından birine kaydımı yaptırırdım. ancak hepsinin kayıt tarihleri sona erdi ve ben kayıt hakkımı kaybetmiş durumdayım. özel üniversite konusuna gelirsek derslerime iki sene boyunca nasıl çaba harcadığımı bir ben biliyorum. bu sene benim için son şanstı, bu saçma hata yüzünden maddi sıkıntılar çektiğim okuluma iki yıl daha devam edeceğim. hakkım olanı alamamış olmak çok üzüyor.

  size danışmamın sebebi ise bilgi alabilmek. nasıl bir yol izlemem gerek, yapabileceğim herhangibir şey var mı bu konuda bilmek istiyorum. bir insanın hakkı "üzgünüz" kelimesine sığmamalı. derslerin başlamasına 6 gün kala böyle bir şeyle karşılaşmak gerçekten çok yıpratıcı bir durum, fikirlerinizi belirtip destek olursanız gerçekten çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

  başlığı açan yazarın yorumu: yeter bu gençlere çektirdikleriniz, bir düşün arkadaş şu milletin yakasından. çok geçmiş olsun. mücadelende başarılar.

  edit: islemeli perde çaylak olarak bu entryi girmiş.

  (bkz: #113509607)

  helal olsun.
 • ey sözlük ahalisi bunu gündem yapmayacaksın da neyi yapacaksın? yemeksepeti.com rezaletini mi? gençleri unutmayın, unutturmayın. lütfen ilgisiz kalmayın.
  arkadaşımıza birileri yol göstersin, kanuni hakları nelerdir? neler yapabilir? biri akıl versin, durum vahim.
 • benzer bir rezaleti başka bir üniversiteye doktoraya başvuran arkadaşlarım geçen hafta içinde yaşadılar. hata yaptık cevabını alabildiler sadece. ülkeyi yöneten nasıl mafya gibi takılıyor, hesap vermem diyorsa kurumlar da öyle davranıyor. en üstteki yöneticiden en alttakine hepsi aynı şeyleri yapıyor. o yüzden arkadaşa sabır diliyorum atacağı adımlarda.

  edit: az önce öğrendiğim kadarıyla ilgili arkadaşlarımın başvurduğu kadro iptal edilmiş yeniden başvuru alacaklar. kim işi kurcaladıysa hatayı düzeltmiş.
 • gündemde olması gereken başlık
 • üniversitenin hatasından öğrenci sorumlu tutulamaz. öğrencinin beyanlarında hiçbir hata yoksa ve kayıt yaptırılmışsa artık kazanılmış hak oluşmuştur. gerçi bu üniversitede okuyamamak kayıp mı yoksa kazanım mı diye de düşünmek lazım bence. yine de hakkının peşinden gitmeli arkadaşımız, kurumlar kafalarına göre istediğini yapamaz.
 • bunu bu şekilde mahkemeye taşıyıp özel üniversitende eğitimine devam edecek, bütün masraflarını da abant izzet baysal üniversitesine ödeteceksin.

  gerçek bir rezalet. puanım 10/10
 • hayda bu nasıl olay arkadaş. gereken bütün kurumlara şikayet edilip, mağduriyet giderilmeli.
 • arkadaşlar, bu gibi durumlar için yargı yolu açık. dava açarsanız en kısa sürede kazanır ve eğitiminize devam edesiniz.
 • eğitim almak ısteyene de işkence...
 • üniversitenin hatası üniversiteyi bağlar yok mu cengaver bir avukat yazar genç arkadaşımızın hakkını alacak?