şükela:  tümü | bugün
26 entry daha
  • aile bireyleri bağıra bağıra silin ne olur demiş. yazık lan silin.
  • allah rahmet eylesin, gerçekten üzücü olay. öte yandan bu tür olaylarda insanların görüntüyü çekenlere saydırmalarına ve '' ölüye saygı '' edebiyatı yapmalarını anlamıyorum. trafik kurallarını, kendi ve başkasının canını iplemeyen insanların aşırı derecede fazla olduğu ülkemizde, ibret alınması için o tip görüntüler gereklidir. sansürlemeyeceksin ki, dehşeti görsün insanlar. bu, ölüye saygısızlık değildir.

ölüye saygısızlık yapmak için, ölünün kendisine saygı dışı -davranışlarda- bulunman gerekiyor. burada öyle bir durum yok. şunu anlarım, like almak için otu boku çeken yayınlayan adamlara kızın. bu tür olaylar sadece haber kanallarında ama sansürlenmeden sunulmalı ki, belki ibret alan çıkar.

alakasız şeylere saygı yakıştırması yapmayın. örneğin adam oruç tut(a)muyor vay müslüman saygısızlık ediyorsun diyorsunuz, adam müslümanlara sövdü mü? ki, saygısızlık etmiş olsun doğal ihtiyacını karşılamış. konumuzla ilgili mevzuda, görseli sunan ölüye karşı bir saygı, ahlak dışı bir davranışta mı bulunmuş?

ben, ibret için o tür görüntülerin sansürsüz verilmesi taraftarıyım. çocukların ulaşabileceği yerlerde bulunmasın bu tamam, ama ibret alması acilen gereken insanların ulaşabileceği mecralarda bulunsun. benzer veya farklı bir şekilde ben ölmüş olsam bile ve bu birilerine ibret olup, kendisine çeki düzen sağlayacaksa benim görüntümü de koyun. bu saygısızlık değildir, '' bak bunu yaparsan böyle olur '' bilgilendirmesidir.

hatta benim evladımın başına gelse bile, her ne kadar acı olsa da, '' bak benim canım yandı sizin de yanmasın '' mesajı vermek için ibret alacak adama gösterirdim.
  • araçların, test merkezlerinde (euro ncap, vb.) 64km\s hızla çarptıldığını izleyin önce.
    orada, araç içine koydukları mankenler 64km\s'lik hızda ne hale geliyorlar, bir görün.
    bir de, otomobillerin 90km\s ile duvara çarptırıldığı videoları.
    ondan sonra, bu tarz kaza videolarına bakabiliyorsanız, bakın.

şahsen, almanya'daki gibi otobanlarda hız sınırı olmaması taraftarıyım. ancak, yanlış bilinen ise taraf bütün otobanda hız sınırı kaldırılmış değildir. genellikle, yerleşim yerlerinin olduğu alanlara yaklaşıldığında hız sınırları başlar, hatta 70 km\s civarına bile düşer. oradaki mantık, trafiğin sorunsuz akmasını sağlamak. ancak sorunu yaratanlar, trafikte sorumsuz davrananlardır. bu nedenle, bu kaza ülkemizde trafiğe çıkan her bireyin, önceliğin insan hayatında olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır.

sorumluluk alıp direksiyon başına geçin.
    aracınızın hız yapabiliyor olması sizin yapmanız gerektiği anlamına gelmez.
    arabanızın çok sağlam yapısı olması, kaza anında sizi kurtaracağı anlamına gelmez.

kurallara uymak şart!
  • görülen yoldan haftada en az 2 kere geçerim. kaza evet çok kötü aşırı hızla çarpmışlar. böyle feci kazalar umarım hiç kimsenin başına gelmez.

yarın yine geçeceğim oradan aklıma türlü türlü senaryolar gelmeye başladı.
  • o aracın bu hale gelebilmesi için çok yüksek süratle seyrediyor olmak yetmez 2 sebep var;

1-tırın dorsesinde muhtemelen avrupada standart olan çarpışma anında dorsenin altına araç girmemesi için olması gereken bariyer yok

2-muhtemelen range sürücüsü tırı son anda fark ettiği için can havliyle kazık fren yapmış ve aracı iyice yere basmış.

hızı muhtemelen 160 km'den fazla. unutmayın ki, hiçbir araç 60 70 km'den sonra karıştığınız bir kazada size hayatta kalma garantisi veremez. altınızdaki araca şoförlüğünüze istediğiniz kadar güvenin saliselik bir hata dalgınlık geri dönülmez sonuçlar doğurur.
  • youtube'da olayın videosunu yayınlayan pezevengin anasını s.ksinler . aslında yazdığımda sansür olmaması lazım kendi yaptığı gibi. ulan ailesi çoluğu çocuğu acı mı çeksin senin izlenme sayın için? orospu cocuğusunuz. net!
  • başta sürücüye allah'tan rahmet kalanlara sağlık diliyorum.ekşi sözlük'te genellikle trafik kazaları ile alakalı başlıkları özellikle takip ediyorum.sanırım ülkemizde araç kullanımı ile alakalı ciddi bir sıkıntı olduğunu bunun yaş,zenginlik,şehir ile alakası olmayıp ülkece bir sıkıntı içinde olduğumuz barizdir. kuralların özellikle araç içi sürücü ve yolcuların güvenliği ile alakalı ciddi bir şekilde bilinçlenme ve değişikliğe gidilmesi ayrıyetten ülkedeki tüm araçların olabildiğince düzgün denetimden geçmeleri gerektiği görülüyor. cidden üzülüyorum böyle durumlarda keşke elimden daha fazlası gelse. her zaman raylı sistemlerin ülkemiz için daha iyi olacağı düşüncesi ile yaşamaya devam edeceğim.
  • adamın babası, evladı ölmüş, videoyu görür de üzülür diye silin diyor andavallar.

ulan adamın kendisi düşünmemiş benim çoluğum çocuğum anam babam var insan gibi gideyim diye, sana ne oluyor öküz?

doğal seleksiyondur.

hız yapacaksanız göze aldığınız risklerin gerçekleştiği görüntülerdir.

edit: özelden küfür eden sevgili çomarlar; umarım en sevdiğiniz yakınınız böyle bir çomarın lüks aracı altında parçalanır, empati yeteneğinizi o zaman da görmek isteriz.
  • videonun paylaşılması elbette hiç hoş olmamış ama beni olumlu yönde etkilediğini itiraf etmek zorundayım.

son zamanlarda her hafta yaklaşık 800 km yol yapıyorum ve videodakinden çok daha kötü bir arabayla yolu boş gördüğümde hız sınırını aştığım oluyor. itlik olsun diye değil yani, eve-işe gitmek için ama... aması yok dostlar... basmayacam amk kanım çekildi şerefsizim.
151 entry daha