şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vurdulu kirdili uzayli vijvijli covcovlu oyunlarin bölüm sonunda cikan büyük igrenc nesneler.. patlayinca oyun bitebilir..
 • bunlara ingilizce "level boss" denir.. bazilarinda hasar aldiklari belli zayif noktalar olur ve genelde her yere ayni anda roket atabilme ozelliklerine sahiptirler.. ama nasil olursa olur bi$ekilde yokedilir onlar da.. xenon2'yi bitirdiydim ben.. cheat'le miydi yoksa.. hmm..
 • genelde haywan gibi joystick sallama kabiliyetine bagintili olme oranina sahip, ufakliklari gectikten sonra cikan ucak, uzay gemisi, hede gibi $eyler.rubicondakiler de guzeldi.(bkz: rubicon)
 • quicksave tuşunun en çok kullanıldıgı yer
 • (bkz: boss)
  (bkz: guardian)
  (bkz: overlord)
 • ulan olayin sonuna kadar geldim bir bunumu yenemiycem mantigiyla yaklasirsiniz ama taktiklerinizin yavas yavas geri puskurtuldugunu gordugunuzde acaba dusuncesi sarar beyninizi.
 • (bkz: zebellah)
 • gerçek hayatta da karşımıza çıkabilen, yahut çıktığında bizim alışkanlıktan bu şekilde isimlendirdiğimiz kimi insanlar da bölüm sonu canavarı rütbesini başarı ile taşımaktadırlar. misal, herşey çok güzel olacak gidişatını almış kimi olaylar vuku bulmaktadırlar, bir anda bölüm sonu canavarımız summon monster ile olay yerine ışınlanır, ssg'nin zamanında tespit etmiş olduğu gibi her yere aynı anda roket atar, ortalığı karıştırır. kahramanlarımız oyunun* kuralları gereği, kimi zaman team-up olup kimi zaman bireysel çabaları ile canavarı yok etmelidirler, ilerleyen her bölümde yeni bir canavar çıkacak, oyunun tansiyonunu yüksek tutacaktır. tabii kimi iblis taifesi resurrect olup geri gelir, vurun ulan ben kolay ölmem tavrı ile önümüze dikilir, genelde geri dönüşlerinde bunlara bir kask, yeni bir kostüm, havalı bir saç modeli falan eklenmiş olur*. power word kill atın. (power word'ün ne olduğunu söylemem)

  neticesinde muhteşem grafiklerle bezenmiş bir son ekran çıkması adettendir*.
 • half-life ın sonunda bi yaratık çıkmıştı kafası falan açılıyo envai çeşit akıl almaz kozmik silahlarla donatılmış, koskocaman bir kafa, bir gövde ve bir çift koldan oluşmuş ucube bişeydi. öldürene kadar anamdan emdiğim süt burnumdan geldi.. devamı niteliğinde olan opposing force nin son canavarı ise nükleer artık üflüyodu insanın yüzüne, eritiyodu taş olayım.. onun da gözleri hassastı. vuruyodun iki gözünü karnı açılıyodu, o kendini iyileştirene kadar aşağı inip dayıyodun mermiyi karnına bi kaç seferde işi tamam.. hehehe işi bilene danışcan..
 • her bolumun sonunda bolumun genl bi ozeti gibi karsimiza cikan ucubelere verilen genel ad.
  bahsedilen half-life canavari bir sutun arkasina gizlenilerek kolay olduruluyordu ammavelakin ne kadar karnini acsam da karnina naaptiysam gebermemistir opposing force'daki eleman.