şükela:  tümü | bugün
 • çok güzel bi filmdi, beni nedense inanılmaz etkiledi. genelde asya filmleri (özellikle budist/iç huzur temalı filmler) zaten etkileyici gelmiştir bana ama bu bambaşkaydı sanki.
  film çıkışı eve yürürken ne beni götüren ayaklarımı, ne etraftaki kalabalığın ne de sokaktan gürültüyü hissedebildim. belki de bu kadar etkileyici olan filmin son bölümündeki kadın vokalli o muhteşem müzikti.
  filmdeki az da olsa masalsı öğeler (ki genelde bunları sevmem) bence o kadar yeterli ve üsturuplu konulmuştu ki onlara dahi inanasım geldi.
 • uzun suredir gordugum en 'guzel' film. sakin, sessiz, ama eglenceli bir yandan, hani boyle 'keske bitmese' dedigimiz filmlerden. yonetmen kim ki-duk ayni zamanda kis bolumunde oynuyor.
 • seyrettikten sonra keşiş olma isteğini uyandıran film. bölümler arasındaki aktör değişimlerindeki seçimler daha güzel yapılabilirdi. yani elemanın büyüdüğünü anlıyorsunuz ama o mu değil mi ben pek anlıyamadım*. aldığı ödülleri de sıralarsak :
  2003 locarno c.i.c.a.e. ödülü; don quixote ödülü; netpac ödülü, (en iyi asya filmi); genç jüri ödülü 2003 san sebastian izleyici ödülü

  "şehvet, sahiplenme duygusunu doğurur. sahiplenme de öldürme duygusunu doğurur."*
 • 2003 yapımı, güney kore-alman ortak yapımı film.
  bir national parkta çekilmiş rüya gibi görüntüler.
  sükuneti, anlatım dili, renkleri ve hissettirdikleriyle üstün bir film.
 • sehir manyaklarina bile o issiz dag golunde yasamayi istetecek film. sadece gol de degil, bina ve kayikta basli basina ilahi gorunuyor, hissediliyor, daha dogrusu hissettiriliyor. bu kadar sade, bu kadar dokunakli olunabilir mi?
 • filmin adinda ki mevsim siralanmasi,kesis*in yasamina ve yasadigi olaylarin sureclerine parelel.

  --- spoiler ---

  bahar : kesis kucuk bir cocukdur ve yasami, onu egiten kesisden ve dogadan ogrenir.

  yaz : kesis ergen yasta bir genc olmustur ve asik olur.

  sonbahar : kesis ask oldugu kadinin pesinden golun ortasinda yasami ogrendigi kucuk tapinagi terk eder.

  kis: kesis sehirde var olusuna aykiri bir gunah isler. tapinaga geri doner...

  ve bahar : kesis yaslanmis ve kucuk tapinagina geri doner, tapinaga terk edilmis bir bebekle yasam tekrar mevsimleriyle donusume baslar

  filmin inanilmaz dingin ritmi, masalsi anlatimi ve muhtesem kurgusu ile kim ki-duka bir dolu odul kazandirmistir. her din'de verilen sucluluk, aci* bu filmde inanilmaz bir incelikle ve sadelikle uzak dogunun yalin anlatiminda farkli bir boyutda anlatilmistir.

  --- spoiler ---

  http://www.sonyclassics.com/spring/

  --- spoiler ---
 • etkileyici bir güney kore filmi. filmde batı dünyası ile zen bakış açısı arasında iyi tahliller bulunur.
 • bir yaz aksaminda* viyana'nin en guzel parklarindan birindeki* acik hava sinamasinda sevgili ile elele yildizlarin altinda*, winter ile baslayip spring ile biten esrarengiz yagmura ragmen ayrilmayan yuzlerce kisiyle birlikte izledigim, hic bir zaman unutamayacagim su gibi bir film..
 • üzerine konuşma, sahip olma, tekrar izleme, araştırma, öğrenme gibi istekleri boşverip, özel bir deneyim olarak içeride saklanması gereken filmlerden.

hesabın var mı? giriş yap