şükela:  tümü | bugün
 • genel olarak dogumumuzdan ölümümüze kadar gecen süre icerisinde mevsimlerin üzerimizdeki etkisini anlatan, olaganustu guzel goruntulere sahip film. ilkbahar dogum, cevreni ve dogani tanimadir. yaz, kendini tanima, üretkenlik zamanidir. sonbahar, olgunluk zamani, hatalarin bedelleri ödenmeye baslar. kıs, ölüm. ve belki hayatı boyunca yüreginde tasıdıgı o tasi, son yolculuguna cıkardı. elindeki buddha heykeli, son yolculugunda yanındaydı. tepeye vardı, bu bir kesisin bu dünyada gelecegi son nokta. buddha heykelini vadiye bakıcak bir sekilde yerlestirdi, o her zaman oradan vadiyi gözetecekti.

  fazla dialoga gerek yoktu bu filmde. hersey özünde. yaslı kesisin bir kac sözü vardır ki hayata dair en güzel dersleri barındır.

  gölün ortasındaki mabet film için özel olarak yapılmış. suyun üzerinde oluşu onun statik olmadığını göstermek içinmiş. belgesel havasında olsun diye oyuncular bilerek bilinmeyen yüzlerden seçilmiş. ayrıca filmin sonundaki yetişkin monk karakterini yönetmen kim ki duk canlandırmış.
 • 2004 istanbul film festivali favorilerinden. "ilkbahar, yaz, sonbahar, kış" yada "ilkbahar, yaz, sonbahar, kış ...ve ilkbahar" şeklinde çevrildi.
 • ah lan ben niye seyretmedim, nerden seyrettiler, ben nerdeydim, hayatın anlamını bulmuşlar işte gördüm mü... dedirten, kıskançlıktan ikiye yaran film, herhalde. bundan böle kendisini seyretmek hayatımın amaçlarından olmuş olan film.
 • 23. istanbul film festivalinde de gosterilmis, 2003 yapimi lirik bir kore filmi. budist ogretiler cercevesinde hayatin cocukluk, ergenlik, genclik ve olgunluk donemlerini cok guzel bir bicimde isleyen insani mutlu eden bir film. filmin gosterime girmesini dort gozle beklememe ragmen filmin basili dvd'si, nedensiz bir sekilde r olarak rating'lenmistir. (bkz: rated r) (bkz: mpaa)
 • "eşek olsan bile böööyle bakarsın film boyunca" dedirtecek kadar başarılı doğa görüntüleri içeren, çok sakin bir havada geçip insana huzur veren bir film. elimde olsa insanlara zorla izlettirirdim bu filmi.
 • dinginlik kelimesinin hayat bulduğu film. yavaş anlatımına karşın nasıl bu kadar akıcı olmayı başardığını çözemediğim görsel ve ruhsal şölen.
 • aldığı en önemli ödüllerden biri san sebastian uluslararası film festivalinde seyirci özel ödülüdür.

  diğerleri ise;
  locarno international film festival - c.i.c.a.e. award, don quixote award, netpac award, youth jury award; altın leopar adaylığı
  grand bell awards - grand bell award
 • yilanlar sirf bu film hatrina kis uykusuna yatmamislardir..
 • muzikleriyle,kapali goz yaslariyla oldukca etkileyici bir film
 • - spoiler ! -

  bir bakıma nesillerin gittikçe daha da psikopatlaştığını gösteren (malum ilk nesildeki çocuk hayvanların bellerine taş bağlıyorken ikinci nesil çocuk ağızlarına taş sokuyordu!!) muhteşem , şiir gibi , insana huzur veren film..

hesabın var mı? giriş yap