şükela:  tümü | bugün
  • muş'ta 11 yaşındaki bir çocuğun gerçekleştirdiği olaydır. önceden böyle bir şey yapıldı mı bir bilgim yok fakat yaşına göre çok büyük bir iş çıkardığı kesin.
    kaynak
  • tüpütak tarafından desteklenmeyecek bir proje olmuş. ayet okuyan drone yapsaydı burslara boğulurdu.

şaka bir yana ileride başka bir ülkeye kaybedilecek genç yeteneklerden biridir.
  • soyluyorum, kod falan hikaye.

1) ardiuno uno/rasperry pi vb.
    2)potasyum/ nitrat/ kükürt sensörü
    piyasada bolca var. hangisi denk gelirse, daha kesin sonuç için 2-3u birden.
    2) simple bir if-value-output kodu toplam 15 satir.
    3) hazir drone kiti

sonuç=bomba bulan drone.

standart bir mühendislik öğrencisinin bir gününü almaz, ha çocuk haliyle yapması güzel, ilgilenmesi güzel ama yok elementleri işledim yok analiz ediyorum 1000 satır kod yazdım yalan yalan dolan.
  • mesele işe yarayıp yaramaması ya da yapımını kolay olup olmaması değildir. bu yaşta böyle bir şeyi ya da herhangi bir şeyi icat etmeye girişebilmesidir.
    muhtemelen destek de almıştır ama en azından gelecek için daha iyilerini yapabileceği hissini yaşaması yeterlidir.

hayatında lehim yapmamış tipitiplerin eleştirmesinin hiçbir değeri yoktur benim gözümde.

desteklenmelidir.
  • 2-3 ay önce haberlerdeydi. sonra külliye'ye davet edildi.

şimdi ise enteresan şekilde bir çok haber sitesinde yeniden servis edilmiş.

tekrar girip okudum ne yapmış, neden bu kadar abartılmış diye. ne biliyor musunuz? tam olarak hiç bir şey. çocuğun yaptığı hiç bir şey yok.

hayatımda pek az kere haberi okurkenki kadar sinirlenmişimdir.

aliexpress,banggood'dan 40 dolara üzerinde fpv kiti olan 4 motorlu quadcopter(drone) alıyorsunuz, elinizde havya olduğu halde bir iki ajansa poz kesiyorsun, lehim yapıyormuş gibi yapıyorsun, gidip cumburbaşkanıyla görüşüyorsun. çeşitli üniversitelerde düzenlenen yarışmalarda birinci falan oluyorsun.

elementlerini işledim... peh peh.

yine enteresan şekilde çocuğun tipinde de bu işlerin adamı olmadığı izlenimine kapıldım. videosunda da zaten "napıyorum ben amk, elime tutuşturdunuz bi alet" ifadesi var.

şimdi de ttt ye üye oluyormuş.

ulan ben mühendisim, aylar önce başvuru yaptım türkiye teknoloji takımına, olumlu- olumsuz dönüş bile yapmadılar.

toprağın altındaki bombaları buluyormuş, nasıl buluyor bre ızdırabını siktiklerim? açıklama yok, bilgi yok.

çocuğun elindeki aletin kat kat daha fazla upgrade edilmişini amatör hobby rc kulüplerindeki elemanlar hafta sonu hobi maksadıyla yapıyor 2-3 saatte. doldum, yazdıkça da daha da doluyorum.

nedir bu vaziyet?

en son şu çıkarımı yaptım. bu çocuk özel olarak seçildi. algı operasyonu yapmak için. yani, muşlu olması falan...

şöyle bir mesaj verilmek istenmiş. bakın işte doğudan böyle şeyler de çıkıyor. oradaki diğer çocuklara da örnek verip "hadi siz de yapın böyle şeyler" denilecek. terörden uzaklaşmaları sağlanacak gibi.

doğuda eğitim yok söylentisine de cevap olacak güya.

cumhurbaşkanlığı tarafından davet edilmesi, sürekli ayda bir tüm haber siteleri tarafından eş zamanlı olarak tekrar tekrar servis edilmesi.

başka bir açıklaması olamaz.

eğer gerçekten özgün olarak "bir şeyler" yapan bir çocuğa bakmak istiyorsanız, (bkz: eren aktokluk).

toprağın elementlerini işledimmmm, heh hehee hee. heeeee.