şükela:  tümü | bugün soru sor
  • okunuşu ağzı dolduran görkemli firma adı.

kanadada "borbardiyer allahallaaaah" diye nara atıldıgı rivayet olunur.
  • süper bomba bir isme sahip olmasına rağmen savaş makinesi üretmez, halbuki bu isimle bombardıman uçağı üretse pazarda tutunur gibi geliyor bana; neyse bir gün kanada dünyaya özgürlük getirmeye heveslenirse artık, kıfsmet.
  • microsoft flight simulatörde zengin uçuşu ve zengin kalkışı yapmak istendiğinde tercih edilen uçak.. komple biznıss.. uçak kalkana kadar ne numaralar dönüyor kokpitte neler neler..
  • eskisehir'e de tramvay satmis sirket.
  • gayet güzel uçaklar üreten bir şirket.

sitesinde bir modelini beğendim, satış temsilcisi çağırmak istedim ama afganistan'da, türkmenistan'da hatta burkina faso'da bile satış temsilcisi varken, türkiye'de yok.

bu durum ağırıma gitti, milli duygularım kabardı, vazgeçtim kapattım.
  • inanılmaz karizmatik bir ismi olan şirket.
  • boeing ve abd ile kavgası hakkında

(bkz: bombardier cs100/@poturgilinpotur)

sonunda okuduklarınıza inanamayacaksınız. şok.
  • kati suretle askeri savaş aracı üretmeyen kanadalı havacılık firmasıdır. 1985'de kanadanın askeri havacılık firması olan canadair'i bünyesine katmıştır fakat bombardier ve canadair o günden bu yana askeri mamul üretmemiştir. genellikle şirket özellikle yangın söndürme uçağı ve özel maksatlı v.i.p jet uçaklarının yapımı konusunda uzmanlaşmıştır. canadair ile birlikte askeri hava aracı üretmeseler dahi kanada hava kuvvetleri 'nin uçaklarınınyedek parça temini ve bakım onarımı v.s buradan gelir. lockheed ve general motors ile bu konularda anlaşmalıdırlar. sovyetler birliği dönemi uçak üreticilerinin birer birer batması veya sektördeki aktivitelerini yitirmesi ile 1990'ların ortalarından itibaren parası az olan fakat özel jet'e carta curta sahip olmak isteyen iş adamlarına yaptıkları satışlar ile dünya üzerinde en çok uçak hususi uçak teslim eden firmalardan birisi konumuna gelmiştir.
  • ismine bakıldığında savaş uçağı, bombardıman uçağı ürettiği sanılan bir italyan firması gibi duruyor, ama aslen kanadalı olup trenden uçağa bilumum ulaşım araçlarını üretmektedir...
  • new york metrosundaki trenlerin bir kismini da bu sirket uretir.