şükela:  tümü | bugün
 • atlasjet kendisinden 10 tane sipariş vermiş, bombardier uçaklarının mazisi temizdir, hayırlısı olur umarım.
 • segmentinde (küçük yolcu uçağı), rakipsiz, tek alternatif diyebileceğimiz bir ticari havayolu uçağı. yeni nesil, yakıt ekonomisi yüksek, menzili yüksek, kısa pistlere inip kalkabiliyor. avrupa'dan siparişleri alıp teslim etmeye de başladı (birkaç düzine). artık önümüzdeki 20 yılı pazarda domine etmesi için kalan şey çok büyük bir müşteri olan abd ticari hava yollarından sipariş almak. bu nedenle buna denk yakıt tasarrufu olan ve çeviklikte bir uçak üretemeyen boeing abd'de satışını sabote etmek için ("damping yapıyor, maliyet altı satıyor" diye) bombardier'i abd sanayi ticaret bakanlığına şikayet ediyor. abd de %300 oranında gümrük koyuyor kanada mamulü bu ürüne..

  (bkz: bombardier) 'in "yahu boeing'in buna rakip uçağı yok ki ben fiyat kırarak haksız rekabet edeyim, veya müşterim gitsin boeingden alsın?" savunması kabul görmeyince, gittiler projenin yüzde 50.01'ini airbus'a sattılar (verdiler aslında bedavaya) airbus'un abd'de montaj hattı, fabrikası da var, gümrüksüz abd'de üretip satılacak üstelik.. en fazla bin tane üretir satarım diye hesap yapan bombardier şimdi
  airbus şemsiyesi altında dünya pazarına 3-4 bin tane satacak ve pazar hakimi olacak kesin şekilde, üstelik airbus da hiç arge maliyeti kasmadan, hatta belki hisse satın dahi almadan aynı boeing gibi uçak üretmediği bir sınıfta uçak sahibi hatta pazar lideri olmuş oldu.
  burada kaybeden direkt olarak boeing oldu bariz şekilde. abd havayolu firmaları birkaç yüz uçak almasın derken bombardier'i dünya devi yaptı o sınıfta ve o devi de asıl rakibi airbus'a ikram etmiş oldu..

  not: 15-20 gün önce abd uluslararası ticaret komisyonu, ticaret bakanlığının damping gerekçesiyle koyduğu %290 vergiyi iptal etmiş.
 • tr iç pazarda yurtiçi uçuşlar yapan firmalar tarafından artık alınması ve kullanılması gereken uçak, sayesinde şehre çok yakın kısa pistli havaalanlarının ihtiyacının da artması da muhtemel.
  bir diğeri de (bkz: embraer e-jets)

  (bkz: bombardier cseries)
  (bkz: bölgesel jet)

  https://www.youtube.com/watch?v=v1ympk3xhcc

  edit: a220-100 https://www.wikiwand.com/en/airbus_a220
 • bundan böyle airbus a220-100 olarak satılacak olan bölgesel jet.