şükela:  tümü | bugün soru sor
 • parlak siyah tuylu bir kedi irki.. oyle bildigimiz kara kedi gibi degil ama pek. tuyleri parlakliktan kaynaklanan farkli bir gorunume sahiptir. guzel hayvanlardir.
 • simsiyah olan bu kediler doğal bir ırk olmayıp, 1954'te 'evimde niye küçük kara panterlerim olmasın' diyen bi abd'li kadın tarafından üç kedi ırkının karıştırılmasıyla elde edilmiş bir türdür.
  türkiye'de pek yaygın olmamakla birlikte bazı özellikleri son derece şaşırtıcıdır. bu türün sadece bir aylık olan yavruları 2 metre yüksekliğe tırmanabilir, normalde oyun oynarken sizi parçalamaya çalışan bu minik şeytanlar binbir korku içinde kendilerini yıkamaya çalıştığınızda mutluluk mırıltıları çıkartarak dumura uğramanıza neden olabilirler.
  internet sitelerinde yazan suyu sever tanımı banyo yapmaktan mutluluk duyan tek kedi türü, oyuncudur ise iki tanesi inanılmaz bir enerjiyle hareket eder sadece yarım kilo olan iki yavru sizi delirtecek kadar hızla koşturur, tırmanır, tırmalar ve evde parti varmışçasına yüksek sesler çıkartırlar olarak anlaşılmalıdır.
 • türkiye de insanların her siyah kediye fütursuzca taktıkları isim. zaten bütün beyaz kediler de van kedisi değil mi kuzum?
 • bunların dünyanın en tuhaf kedi türü olduğu kanaatindeyim. enerjileri inanılmaz olmakla beraber mutlulukları da aynı ölçüsüzlük içindedir.
  kucağına aldığında (ki senin alıp almak istememen onun için hiç bir önem taşımamaktadır. canı isterse kucağına çıkar oturur, istemezse oturmaz kaçarın yok) minik bir motor gibi guruldamaya başlar. yanına oturur guruldar, mama verirsin guruldar. eve gelirsin guruldar. canı sıkılır sessiz bir yer bulur oraya kaçar guruldar. karnı tok, hasta değil ve ortam istediği gibiyse guruldar.
  eğer bu hayvandan önce başka kedi görmemiş olsaydım, kedi sesini miyav değil gurrrrr olarak tanımlayacaktım.
 • çok kısa zamanda ismini ve kapı açmayı öğrenen küçük kızımın dahil olduğu tür. minicik yüzünün ortasında kocaman parlayan kehribar sarısı gözleriyle insani hipnotize edebilen bu küçük cadı ilk mucizesini sadece iki aylıkken gösterdi. abuk subuk bir nedenle gözleri yaşarmakta olan 'ev arkadaşının' sırtını dayadığı koltuğun arka bölümüne tırmanarak gözlerinin içine bakan küçük hanım, gurrrrkk diye bir ses çıkartıp önce patisiyle okşadı sonra da yüzünü yalayarak takavutcadi kişisini şoke ettikten sonra durumun düzeldiğinden emin olup kucaktaki yerini aldı. evin içinde nereye gidersem gideyim peşimde dolanan ve seslendiğimde kimi zaman koştura koştura, kimi zaman da, 'offff ya ne istiyorsun simdi' tavrıyla gelen duruma göre eğlenceye katılan duruma göre de (canı istemiyorsa uykusu gelmişse) suratıma bakıp geldiği yere dönebilen bir türdür. sevgi doludur, zekidir, duygusaldır.
  gece elbisesi gibi parlayan simsiyah tüyleriyle ev hayvanım değil ev arkadaşım, birlikte en çok eğlendiğim dostum,
  birlikte yaşlanmak istediğimdir.
 • bu türün tombik bir üyesiyle üç buçuk yıldır birlikte yaşamaktayım. deli yeşil gözleriyle, yerlerde sürünen göbeği ve kısa bacaklarıyla mıncıklamamak için sürekli dişlerimi sıkmakta olduğum aşırı şirin bir varlık kendisi. mama ve ilgi isteme numarası sırt üstü yatıp bacakları havaya kaldırmak olan bu yaratık, evimin erkeği olmakla birlikte sevgilimin benden en çok kıskandığı varlıktır. haksız da değildir kıskanmakta; çünkü bu tüy yumağı benim diğer sevgilimdir. kucağıma aldığımda, patilerini ve başını omuzuma koyup saatlerce durabilir ancak kendisi biraz tombik olduğu için ben onu taşımaktan yorulur ve yerine yatırırım. kışın kalorifere yapışık olarak yaşar bu yaratık ve sadece yemek ve tuvalet için ayrılır yerinden.

  dolayısıyla kendisi, hayatımın çok büyük bir parçası, karşılıksız, beklentisiz sevdiğim minik sevgilimdir. yokluğunu düşünmek çok acı verendir.
 • bildiğin kara kedi sandığım parslarım, veterinerlerinden öğrendiğime göre meğer bombay meleziymiş. aşırı bir mutlulukla durmadan guruldamaları, sürekli öpmeye çalışacak kadar sevgi dolu olmaları, fotoğraf makinesinde zor pozlanan simsiyah parlak tüyleri, kehribar gözleri, havada roket gibi çarpışıp motor takmış gibi delice koşturmaları, metrelerce zıplamaları ve sürekli ıslak lavabo içine gitmeleri meğer asiiil soylarından kelliymiş. ***
 • omuzda oturmayi istemek gibi bir manyakliklari da vardir bunlarin.
 • (bkz: kara kedi)
 • özür dilemeyi bilen, sadece kızdığınızda değil, konuştuğunuzda bile sizi anlayan, inatçı, sevimli, yaramaz, yer yer uyuşuk kedilerdir, yatağımda uyurken kafasını kafama bir koyuşu var böle tam ısırmalık.