şükela:  tümü | bugün
 • tarım ve köyişleri bakanlığı 'nın hazırladığı bombus arısı yönetmeliği'nde şu şekilde tarif edilen canlı;

  "örtü altı tarımında polinasyon hizmetinde kullanılmak üzere denetimli koşullarda yetiştirilebilen, doğal koşullarda genellikle toprak altında yaptığı yuvada koloni halinde yaşayan bir yaban arısı cinsi."
 • bombus, renkli tüyleri olan, türdeşlerine göre oldukça iri yapılı ve genelde toprak altında yaşayan bir yaban arısı türüdür. bombuslar'ın uzun dilli türleri, çiçek borusu uzun olan çiçeklerden de çiçek tozu ve bal özü alabilir. bu, diğer arılar için oldukça zor hatta imkansız bir işlemdir. hatta bazı türler, bal özüne ulaşabilmek için önce çiçeğin dış kısmını ısırır ve açtıkları delikten dillerini içeri sokarak kolayca beslenir. bombuslar'ın göğüs bölgesinde tutunma ve yürümeyi sağlayan üç çift bacakları vardır. bu bacaklardan birinci çift, antenlere bulaşan çiçek tozlarını ve diğer tozları temizlemek için özel temizlik gereçleri ile donatılmıştır. bu sayede koku alma organı olan antenler sürekli temiz tutulur. bombuslar'ın diğer bacaklarında çiçek tozu taşımak için sepetçikler ve çiçek tozlarını doldurmaya, gerektiğinde sıkıştırmaya yarayan fırçalar bulunur. bombuslar vücut ağırlıklarının yarısı kadar yükü rahatlıkla taşır. bu arılar zar şeklindeki iki çift kanatları sayesinde uçar. birinci çift kanadın arka kenarında, ikinci çift kanadın ise ön kenarında bir seri kanca bulunur. bunlar uçuş sırasında birbirine kenetlenir, böylece ön ve arka kanatlar birlikte ve daha güçlü hareket edebilir. bunun dışında uçuş için ısı üretimi de zorunludur. aktif olarak uçan bir bombus'ta gövde bölgesinin sıcaklığı 35-40oc olur. bunun için bombuslar uçuşa geçmeden önce belli bir süre ısınır.
 • çok çalışıp yorgunluktan bayılan tüylü sevimli yaratıklarmış. kendilerini balkonlarımızda ölü zannedip süpürebiliyormuşuz. bunlarla ilgili bir makale okumuştum, şimdi bulamıyorum. ama makale, kendilerini baygın gördüğümüz bir yerde bir tatlı kaşığı şekeri biraz suda eritip uzanabilecekleri bir yere dökersek bundan içip yeniden uçmak için ihtiyaçları olan enerjiyi hemencecik bulabilecekleriydi. bombusları kurtaralım arkadaşlarr...
 • seralarda özellikle domates yetiştirmede bu arılar robot gibi kullanılır. diğer arılara göre dilleri çok daha uzun ve daha kilolu arılardır bombus arıları. bal yapmazlar, sadece polinasyon/tozlaşmada kullanılırlar. seralarda bu arıların kullanılması hormon kullanım gerekliliğini ortadan kaldırır ve hem daha doğal ürünler hem de hormon nedeniyle ortaya çıkan mantar hastalıklarını engellemiş olur. bu nedenle işçilik maliyetlerini de azaltan bu arılar, tıpkı bal arıları gibi dünyanın yaşanabilirliğine önemli katkı sağlamaktadır.
 • kendileri bal arılarılarına göre çok daha çalışkandırlar. bir bal arısının çok daha üzerinde çiçek gezip, polen taşırlar. bu yüzden de bazı bölgelerde daha çok tercih ediliyorlar.

  bu çalışkanlıklarının yanında, bu arılar bal arılarına nazaran daha dayanıklı ve daha dirençliler. daha zorlu yaşam koşullarında yaşamaya uygun bir tür. yağmur çamur demeden günün büyük bir kısmını çalışarak geçirirler.

  bazılarının uzun gaga gibi burunları dikkat çekici. özellikle daha uç noktadaki çiçek polenlerine kolaylıkla ulaşabiliyorlar. bu ve benzeri çok özellikleri sebebiyle polen taşımada çok rol alıyorlar.

  bir de bunlara dair bir bilgi var. diğer türlerde durum nedir bilemem ama bunlar kraliçe arılarını sokmak ve ısırmak suretiyle kendileri öldürüyorlar. kraliçe arı, onlara bir yuva kuruyor, yeni arılar katıyor koloniye daha sonra kendi yavruları gelip bunu yapıyorlarmış. üzüldüm kendisine şahsen. o kadar emek çaba karşılığı bu olmamalıydı.

  tanım: bir çeşit arı türü.