• ismini 1890’da walter ve adolf bomonti tarafından şimdiki bomonti semtinde kurulan bira fabrikası’ndan alan biradır. 1912 yılında bomonti bira fabrikası, nektar şirketi ile birleşerek bomonti-nektar birleşik bira fabrikaları şirketi olarak anılmaya başlamış. 1939 yılında ise şirket tekel tarafından devir alınarak, bomonti markasını tekel birası olarak şişelemeye başlamış. işte bomonti’nin tekel birası’na ve sonra bugün tekrar bomonti’ye dönüşen kısa hikayesi bu
  • ismiyle, etiketiyle karizmasini yerlestirmis bira. bardak altligi koleksiyonumdaki yerini aldi. icimi de guzel, yalniz bir balimsi/pekmezimsi tad birakiyor, o garip.
    istanbul'daki son gecemi kendisiyle kapatmistim 3 hafta once. (bkz: kum saati) kismetse yazin da ilk aksami kendisiyle acmak niyetindeyim.
  • bu toprakların ilk birasıdır!
  • efes pilsen tarafından üretilmesine rağmen, içerisinde glikoz şurubu içermeyen gusta ile beraber nadide ürün.

yalnız, eski tekel birasının namından mıdır tam emin değilim, çoğu mekan bu birayı satmaya yanaşmıyor, efes light bile satan mekanlarda bomonti yok. birçok işletmeci köpek öldüren gözüyle bakıyor bu nadide ürüne. zevklerine tükürdüklerim!!!
  • cumartesi gecesi tatma zevkine ulaştığım efes pilsen'in ürettiği bira markası. aynı gece efes içtikten sonra tattım bu lezzeti ve ertesi gün vedat milor'un milliyet'teki köşesinde yayınladığı bira tadım sonuçları, benim aklımda kalanlar ile aşağı yukarı aynı şeylerdi. efes pilsen'in acı tadı, bu birada kesinlikle minimum seviyede ve bence çok daha güzel bir içime sahip.
  • vedat milör abimiz ve ekibi tarafından en iyi 4. bira seçilmiştir. sıralama budweiser>beck s>amstel>bomonti şeklindedir. efes pilsen benimde tahmin ettiğim gibi sonuncu olmuştur.

efes; tek boyutlu, dengesiz bir acılık, kısa bitim, sabun köpüğü gibi.
    demek ki kırık pirinçten ve glikozlu bira üretmek sadece sağlığa değil damağa da zararlı! kaynak
  • behzat ç. sayesinde tiryakiliğini keşfettiğim biradır.
  • rahatlıkla soyleyebilirim ictigim en iyi turk birası..

gaz yapmıyor, mide şişirmiyor, acı bir tat yok lıkır lıkır gidiyor namussuz, çaktırmadan da kafa yapıyor.

daha ne olsu di mi?
  • behzat c.'de gorup, tadina hasta oldugum bira. ben de amirim gibi dolabimdan eksik etmiyorum kendisini.
  • mimar sinan üniversitesi fen edebiyat fakültesindeki çoğu bölüm ve bale ve modern dans bölümünün taşindiği -tarihi bira fabrikasina değil tam karşisindaki plazamsi yapiya taşinmiştir ayrica- binanin, ve tarihi bira fabrikasinin da içinde bulunduğu şişli semtidir
hesabın var mı? giriş yap