şükela:  tümü | bugün
  • bomonti bira fabrikasının yerinde açılacak olan cem yegül’ün verdiği isimle "yaratıcı kültür kampüsü".

içinde bir sürü şey açılacağı söyleniyor da asıl merak ettiğim micro brewery olacak mı ? olacaksa ne zaman açılacak.
  • biz okula başlayalı restore ediliyordu tarihi bira fabrikası. yarı açılmış mekânlarına bugün gidip baktık. aslına uygun restore edilmiş sanırım. ruh bozulmamış fazla. yerlerdeki çinilere, ışıklandırmasına bayıldık. biraz zamana ihtiyacı var tabi ki.

babylon'u orada anlamsız buldum şahsen ama bu binanın kültür hayatına kazandırılması iyi bir gelişme.

arkasına kâbus gibi dikilen camlı hilton binası can yakıyor ne yazık ki... ishak paşa sarayı arkasındaki toki gibi. çok kötü duruyor çok...

he unutmuşum, onlarca güzel isim marka bulunabilirdi geçmişe de atıf. bomontiada ismi çok havada kalmış. tarz diil.
  • etrafindaki ruhsuz binalarin arasinda olumlu anlamda siritiyor. ısiklandirma ve atmosferi gercekten iyi . pek ayakustu bir noktada degil ama bir sekilde alisilir.
  • bugün ilk defa gittim bu mekana bayıldım resmen. 2-3 tane farklı mekan barındırıyor içinde, mekanların ortasında kocaman bir bahçe. bahçenin bir köşesine perde kurulmuş 100 küsür kişi açık hava da film izliyor. diğer köşesinde insanlar arkadaşlarıyla oturmuş biralarını içip muhabbet ediyorlar. mekanın tarihi dokusu, başarılı restorasyon çalışması ve mekanların kalitesi bir araya gelince harika bir atmosfer ortaya çıkmış. kesinlikle tavsiye ederim bu mekanı, çok keyifli vakit geçireceğiniz garanti.
  • kalite kokan yer.

senelerdir tarihi bomonti bira fabrikası için burası niye değerlendirilmiyor dedim durdum. geçenlerde buradaki mekanlardan bir etkinliğin sayfasına bakarken tesadüfen tarihi bomonti bira fabrikası yazısını görüp şaşırdım. meğer kapsamlı bir restorasyondan geçmiş ve bir kültür mekanı olarak açılmış.

düzenli olarak güzel konserler ve film gösterimleri yapılıyor ve de bunlar ücretsiz. özellikle mevsim yaz olunca daha da güzel oluyor. buradaki mekanlardan the populist özellikle fabrikanın ruhunu en iyi yansıtan çünkü kendi birasını yapıyor. almanların buğday birasına kadar pek çok çeşit bulmanız mümkün.

tek dezavantajı pahalılığı. bomonti 50'lik 20 liraya satılıyor. o kadar parayı tekelden alabileceğiniz biraya değil the populist'in değişik biralarına ödeyin derim. bir de üç beş bira içmek sarhoş olmak istiyorsanız burası ona uygun bir yer değil, daha çok bir bira veya kokteyl içip müziği dinlemelik.
  • açılalı epey zaman geçmiş olmasına rağmen birkaç hafta önce keşfettiğim ve artık uğrak mekanlarım arasında yer alan, her geçen gün daha da popüler olan eski bira fabrikası, yeni eğlence mekanı. yaz boyu jazz'ın yazı ve açık havada başka sinema etkinlikleri ile epey güzel zamanlar yaşattılar. fiyatlar ortalama üstü, ancak konser, sinema gibi etkinlikler için bilet ücreti alınmıyor. zaten mekan ödediğiniz paranın hakkını fazlasıyla veriyor.

mekanda tek bir işletmeye bağlı kalınmaması çok güzel olmuş. içerisinde ilk dikkat çeken mekanlar babylon (radyo babylon stüdyosu ile birlikte) ve the populist oluyor. bunların yanında kilimanjaro, deli monti, kivi bomonti gibi kesinlikle denemeye değer olduklarını düşündüğüm restoran ve meyhaneler de var.

kısacası istanbul karmaşası içinde gerçekten çok güzel bir alternatif yaratmışlar. şu an için tek sıkıntısı gerek avluda yaratılan atmosfer gerekse işletmelerin çeşitliliği ve kalitesi ile gelen herkesin gönlünü fethetmesi, çünkü bu durum bir süre sonra çılgın bir kalabalık oluşturacak gibi görünüyor. birkaç hafta önce damla pehlevan konserini sahne önünde çimlere oturup rahatça izleyebilmişken, bu hafta bluesaint blues band konserini ancak mekan girişindeki merdivenlere oturup dinleyebildik. iki etkinlik arasında çok ciddi katılım farkı olacağını sanmıyorum, mesele daha çok mekana olan ilginin artması gibi görünüyor.

sağda solda çok reklam yapmasak da biz bize takılsak ne güzel olur diyor, kendimle çeliştiğim bu entrye burada son veriyorum sevgili sözlük.
  • istanbul'da ağız tadıyla bira içilebilecek güzel mekanlardan biri...
  • karsinin cocugu olmama ragmen, yani tum onyargilarima ragmen sevdigim mekan. bir sayfiye yerinde cay yerine turlu guzel icki, cizirtili radyo veya buyuk ekran muzik yerine guzel muzikle demleniyormussunuz hissi ve izlenimi yaratiyor.
  • (bkz: overdesigned)
  • belki de istanbul'da açık alanda en rahat şekilde biranızı içebileceğiniz yer, her geçen gün popüleşiyor olması sonrası umarım kaliteyi düşürmezler. ayrıca hemen karşısındaki ucube yere ne yapılacak merak ediyorum.