• bireysel boncuklu silahlanmaya hayır!

şaka bir yana biz de zamanında çokça oynadık, bu iş tamamen aile içi eğitimden geçiyor. zamanında pikachu’yum ben, ben spiderman’im diye balkonlardan atlayan çocuklar vardı siz atladınız mı?

zamanında katalitik sobalar vardı, evde abi/ablayla tek kaldigimizda onla isinirdik cunku gaz kokusunu bilirdik ve o kokuyu aldigimizda ne yapmamiz gerektigini de.

bicagin keskin oldugu, cam kirildiginda ne yapmamiz gerektigini bilirdik. boncuklu silahla yuze goze nişan almamayı, hayvanlara sıkmamayı bilirdik.

sorun yeni ebeveynlerde bence. aile içi eğitim şart gerisi hikaye. o cocuk yerden aldigi taşla da arkadasinin kafasinin pekmezini akitabilir.
  • adını tam olarak bilmememle birlikte bu şeyleri özellikle bayram zamanları hemen hemen her çocuğun elinde görüyorum. bizim çocukluğumuzda da vardı fakat bu kadar yaygın değildi. şu an her yaştan çocuğun elinde her sokakta bu tabancalardan var.

çok basit bir şekilde vücudun herhangi bir yerine gelse bile morluklar oluşturan bu tabancaların plastik boncuk mermilerinin çocukların ağzına yüzüne geldiğini düşünemiyorum bile.

nasıl bir mantıktır nasıl bir oyun aracıdır onu da bir türlü anlayamıyorum.

kesinlikle bir an önce piyasalardan sağdan soldan kesinlikle kaldırılmasını düşündüğüm zararlı sözde çocuk oyuncağı.

edit : @cannondale çok teşekkür ederim, uyardı demir boncuk atanları falan da varmış yasaklanması farz oldu.
  • bir yasaklama göremediğim başlık. ancak nedense böyle başlık açılmış. şu başlığı boncuklu tabancaların yasaklanması gerekliliği olarak açmak çok mu zor?

(bkz: olmamış şeylere olmuş gibi başlık açmak)
  • olması gerekendir. kazaya fazlasıyla açık. hatta çocukların silahlarla oynaması külliyen yasaklanmalı.
  • bize "anne girmem bu oyuncak dukkanina orda toplar teyyareler tanklar var.seviyorum söğüt dalı atımı,tekme atmaz ısırmaz..." diyen çocuklar yetistirmemiz gerektiğini hatirlatir.
  • keşke bundan 15 sene önce yasaklanmış olsaydı zira çocukluğumun en büyük travmalarından birini yaşamamış olurdum.

karşı dairemde oturan arkadaşımla camdan cama boncuklu tabancayla çatışma yapıyorduk. bir anda arkadaşım bir bağırma sesi ve ardından ağlama sesleriyle ortadan kayboldu. ben şaka yaptığını düşünerek bir süre camda bekledim, ardından uzun süre gelmeyince korkuyla yatağıma yattım ve sabah olmasını bekledim, sabah arkadaşımın annesi kapıyı çaldığında çocuğu gözünden vurduğumu ve tüm geceyi hastanede geçirdiklerini öğrendim. şanslıymışım ki kalıcı bir hasar oluşmamış. yaşamış olduğum vicdan azabı ve üzüntüyü hala unutamıyorum, aylarca kendime gelememiştim, bunu başka çocuklara da yaşatmamak adına bu sözde ‘oyuncakların’ derhal yasaklanması lazım.
  • daha dün gördüm iki çocuk karşılıklı kafalarına sıkıyordu, biz de sıkardık kafamıza :)
    bence silah ve benzeri oyuncaklar komple yasaklansın. şu barbie bebekleri de az tombik yapsınlar çocuklar büyüyünce öyle olacağız sanıyorlar :)
  • yakınım gözünü kaybetmişti çocukken. nasıl hala satılıyor aklım almıyor.

iyi ki de olmuştur denilen olay.
  • ooo deniz gözlüğü takar çatışırdık. ne varsa eskilerde var...
  • oyuncak bütün silahlar yasaklanmalı. çocukların bilinç altına insanlara zarar veren silahlar yerleşmemeli.
hesabın var mı? giriş yap