şükela:  tümü | bugün
 • afrika'da görev yapan son batı roma imparatorluğu eyalet valisidir. 432 yılında rivayete göre flavius aetius'u yendiği ravenna savaşı'nda bizzat flavius aetius tarafından ölümcül derecede yaralanmıştır.

  afrika eyalet valisi olan bu şahıs uzun zaman aetius ile çekişmiştir, iş zaten iç savaşa dönmüştür bir zaman sonra. aetius bonifacius'un aksine galla placidia'ya, iii.valentinianus'a karşıdır, uzun zamandan beri karşıdır; ki kendisi taht gaspçısı joannes'i desteklemiştir vaktinde.

  bonifacius'un ya da boniface tarihte şöyle bir rol oynamıştır. galya'daki aetius birliklerine karşı kendi birliklerini korumak amacıyla geiserich ve onun komutası altında olan vandalları iber yarımadası'ndan afrika'ya çağırmıştır ve ona müttefiklik önermiştir. geiserich afrika'ya geçtikten sonra müttefikliği bırakmış, romalılara saldırmıştır ve afrika elden çıkmıştır, roma donanması vandalların eline geçmiştir. bu da imparatorluğun batı yakasının çökme sürecini hızlandırmıştır, afrika sonuçta imparatorluk için tahıl deposuydu.

  afrika 100 küsür sene sonra yine roma toprağı olacaktır, ama ortadan kalkmış batı roma'nın değil doğu roma imparatorluğu'nun. afrika 100 sene boyunca vandalların toprağı oldu, flavius belisarius'un seferlerine kadar.

  (bkz: #26729213)
  (bkz: #26729644)
  (bkz: #25815079)
  (bkz: #25814748)
 • germen misyoner. asıl adı wynfrith'tir. germanya misyonu ve frank kilisesinin yeniden düzenlenmesinde etkinlik göstermiştir. friesland’da misyonerlik yaparken pagan köylüler tarafından öldürülmüştür.
 • bugünkü almanya'nın hristiyanlaşmasından sorumludur da nitekim kendisi alman değildir. o dönem pek revaçta olduğu üzere irlandalı ve iskoçya kökenli keşişlerden biridir (aziz korbinian, aziz emmeram ve aziz rupert)

  https://en.wikipedia.org/wiki/anglo-saxon_mission
 • 25 eylül 608'dan öldüğü 615 yılına kadar kadar papalık yapmıştır. roma katolik kilisesi tarafından aziz ilan edilmiştir, yortu günü mayıstır.
 • 22- 28 ağustos tarihleri arasında fulda katedral meydanı’nda almanya'nın en büyük müzikal prömiyeri ve kentin yıldönümünün özel vurgusu için açık hava sahnesi olacak sabırsızlıkla beklediğim muhteşem müzikal. havari’nin mezarına sadece birkaç metre uzaklıkta, büyük bir koro ve orkestranın yer aldığı açık hava resitali 744 yılında fulda manastırı'nın kurmak için görevlendiren st. boniface'nin hayatını anlatıyor.

  (bkz: bonifatius - das musical)
hesabın var mı? giriş yap