şükela:  tümü | bugün
 • bonnie parker ve clyde barrow...the barrow gang in ünlü elemanları. 30 lu yıllarda amerikada banka ve dükkanları soymuşlar, kapitalizme ateş püsküren halkın gözünde robin hood statüsüne yükselerek kahraman olmuşlardır. elemanlardan birinin kadın olması, ayrıca bonnie ve clyde ın büyük aşkları da bunda rol oynamıştır tabi...
 • bunların hikayesini anlatan 67 yapımı film... faye dunaway ve warren beatty ... izlenmeli
 • serge gainsbourgun güzide şarkısı... galiba brigitte bardot ile düet yapmıştı.
 • die toten hosen'in da bir sarkisi. (bonnie und clyde aslinda ama olsun)
 • filminin yonetmeni "penn".
 • tam isimleri bonnie parker ve clyde chestnut barrow ve fakat "they were bonnie & clyde" diye bahsedilmiş yakın tarihte, öyle yeterli görülmüş herkes bilmiş. şimdi "they were"'den "we are"'a geçiş yapanlar için die toten hosen söylüyor: (bkz: bonnie und clyde) (bkz: öyle olmasın böyle olsun)
 • amazon.com arama motorlarına ek reccomendations listesinden edinilmiş bilgilerden yola çıkılıp natural born killers ve avanesi ile yakınlık kurularak bonnie and clyde kötülüğün ve kanun dışı aktivitelerin övüldüğü bir "enfes suçlular" filmi olduğunu iddia etmek doğru olmaz. bonnie ve clyde en klasik anlamda bir yol filmidir. kimi zaman yakıştırıldığı holivud filmi saptamasına nazire yaparcasına bu film holivud tarafından üretim ve yapım aşamasında sahiplenilmemiş, piç gibi ortada bırakılmıştır.

  yönetmen arthur penn'in döneminin dikte ettirdiğinin çok ötesinde bir ahlaki anlayış, ve kişilik ekspozisyonu yaptığı bu filmde (ve bu film in gazı ile takip eden filmlerde) hollywood un beyaz anglo sakson protestan ahlak anlayışı dışında humanist bir yaklaşım kullanılmış, kimilerine göre gözü dönmüş katil, kimilerine göre modern zaman robin huud u olan bu insanlar eğrisiyle doğrusuyla dramatize edilmiştir.

  odisey misali çıkılan yolda bonnie ve clyde kendileri ve açmazlarını tanımış, dünyayla değilse de kendileriyle barışmayı bilmişlerdir. bu 12 adımlık kişilik testi sırasında birileri ölmüş ise, canlar yanmış ise bunlar "aha bakın nasıl kan sıçratıyoruz" görselliği ve fikriyatı ile verilmemiş kendi toplumsal realitesi ile harmanlanmış bir doğallık ile perdeye yansıtılmıştır. bonnie de clyde da dizginlenmemiş bir cani ruhun etkisiyle değil gençliğin dayattığı bir deneme, bir şey olma dürtüsü ile yola çıkmış, ilk suçlarını yüzlerine gözlerine bulaştırmış toplum kurbanı denebilecek ayarda insanlardır.

  zamanı itibarıyle oldukça vahşi sahnelere sahip olduğu için filme yöneltilen eleştiriler, çok şükür mevzubahis eleştirmenlerin 80 li yıllarda hayata gözleri yumması ile nihayetlenmiş, sona ermiştir.

  bunun dışında dünyanın gerçeklerinden dayanak ile bir ekran gerçekliği yaratan bu filmin izleyici üzerinde yeni bir tür "gerçeklik" oluşturması kaçınılmaz olacaksa da, filmin gazı ile "yallah araçlara atlayalım dağ kasaba önümüze katıp soyalım, yıkalım" diyenlerin bu film ile eleştirmesi doğru olmayacaktır. böyle coşkunluklar içine giren kişiler her türlü film, ve kitaptan da aynı gazı alabilecekleri göz önünde bulundurulmadan bu filmin sanatsal başarısı ile eleştirilmemelidir. yok illa şiddet içerikli her türlü eserin varlığı eleştirilecekse ilk evvela müfredattan köroğlu çıkarılsın, ince ruhlu karacaoğlan yanlız konsun.
 • serge gainsbourg'un brigitte bardot'yla söylediği muhteşem şarkı. sözleri yazalım, siz de dinleyin hikayesini bonnie ve clyde'ın...

  vous avez lu l'histoire
  de jesse james
  comment il vécut
  comment il est mort
  ca vous a plus hein
  vous en d'mandez encore
  et bien
  ecoutez l'histoire
  de bonnie and clyde

  alors voilà
  clyde a une petite amie
  elle est belle et son prénom
  c'est bonnie
  a eux deux ils forment
  le gang barrow
  leurs noms
  bonnie parker et clyde barrow

  bonnie and clyde
  bonnie and clyde

  moi lorsque j'ai connu clyde
  autrefois
  c'était un gars loyal
  honnête et droit
  il faut croire
  que c'est la société
  qui m'a définitivement abîmé

  bonnie and clyde
  bonnie and clyde

  qu'est c' qu'on a pas écrit
  sur elle et moi
  on prétend que nous tuons
  de sang froid
  c'e'st pas drol'
  mais on est bien obligé
  de fair' tair'
  celui qui s'met à gueuler

  bonnie and clyde
  bonnie and clyde

  chaqu'fois qu'un polic'man
  se fait buter
  qu'un garage ou qu'un' banque
  se fait braquer
  pour la polic'
  ca ne fait pas d'myster
  c'est signé clyde barrow
  bonnie parker

  bonnie and clyde
  bonnie and clyde

  maint'nant chaq'fois
  qu'on essaie d'se ranger
  de s'installer tranquill's
  dans un meublé
  dans lees trois jours
  voilà le tac tac tac
  des mitraillett's
  qui revienn't à l'attaqu'

  bonnie and clyde
  bonnie and clyde

  un de ces quatr'
  nous tomberons ensemble
  moi j'm'en fous
  c'est pour bonnie que je tremble
  qu'elle importanc'
  qu'ils me fassent la peau
  moi bonnie
  je tremble pour clyde barrow

  bonnie and clyde
  bonnie and clyde

  d'tout' façon
  ils n'pouvaient plus s'en sortir
  la seule solution
  c'était mourir
  mais plus d'un les a suivis
  en enfer
  quand sont morts
  barrow et bonnie parker

  bonnie and clyde
  bonnie and clyde
 • faye dunaway ve warren beatty'li filmdeki karakterler ile kişilik bakımından alakası olmayan ikili.
  romantizm her ne kadar göreceli de olsa, bu psikolojik sorunları olan insanların hayatları, başkalarına zarar vererek sürmüş ve sonlanmıştır. gerçek hayattaki ikili filmdeki kadar sempatik ve sevimli değildir, filmdeki (bu tip bir hayata olan) özendirmeden dolayı daha sonraları yapımcıları bile rahatsız olmuşlardır.
  robin hood efsanesinin kahramanları fakirlere dağıtmak için suç işleyerek hırsızlık yaparken, bu ikili zevk için suç işleyip, fazla gelen bir kısım paraları etrafa rastgele dağıtmıştır ve "amaç" farkı vardır.
 • benzer konulu fakat iki kadınlı versiyon (bkz: thelma and louise)
hesabın var mı? giriş yap