şükela:  tümü | bugün soru sor
  • enoch agzindan yazilmis olmasina ragmen, isa'dan onceki 3 yuzyillik sure icerisinde yazildigi kabul edilen, apokrif bir eski ahit kitabi. 2-3 farkli versiyonu vardir ve bu versiyonlardan bir tanesi, etiyopya kilisesi'nce sahih kabul edilir.
  • mö 3. ve 2. yüzyıllar arasında yazıldığı sanılan enoch kitabına göre düsmüs melekler, ölümlülere aşık olup yeryüzüne inmişlerdir. bu meleklerin adları: azazel, barkayal, urakabaramel, akibel, tamiel, ramuel, danel, azkeel idi. şeflerinin adı semyaza idi. içlerinden azazel, insanlara kılıç, bıçak, kalkan, zırh yapmasını öğretti. ayrıca nasıl ayna yapılacağını, süs eşyası yapmayı, makyaj yapmayı, her türde boyamayı, değerli taşlar kullanmayı gösterdi, öyle ki dünya bunlar yüzünden kötü oldu. barkayal yıldızları gözleme sanatını, akibel işaretleri öğretti. tamiel yıldızları, asaradel ay'in hareketlerini öğretti.
  • kabalistik mistisizme kaynaklık ettiği sanılan ancak kopyaları 18.yy'da bulunan kitap. ilk okuyuşta bilim-kurgu romanı gibi gelse de, yahudi mistisizmi ile birlikte düşünüldüğünde anlaşılabilen kitap.
  • 3 büyük dinin (neye göre kime göre büyük o da ayrı mesele , budist insan sayısı yahudilerden milyon kat fazla..) kitaplarında yer almayıp, dinlerinde yer alan şeylerin bulunduğu kitap.

düşmüş melek mi arıyorsunuz , cennet cehennem konsepti mi lazım vs herşey bu kitaptan gelir.
  • şuradan okunabilir:

http://www.sacred-texts.com/bib/boe/

(bkz: hanok)
  • hanok'un yeryüzü ve sheol arasında yaptığı yolculuk, 17. kısım, ilk yolculuk;

1. ve beni aldılar ve orada olanların ateş gibi yandığı ve diledikleri zaman insan gibi görülebildikleri bir yere götürdüler.
    2. ve beni karanlığın yerine ve zirvelerinin cennete ulaştığı dağlara götürdüler.
    3. ve ben ışık saçan yerler(ve yıldızların hazinelerini) ve en uzak derinliklerdeki yıldırımı, ateşli bir yayı ve kılıfındaki okları ve(bir ateşli kılıcın) bütün yıldırımlarını gördüm.
    4. ve beni yaşayan sulara aldılar, ve batının ateşine, her batan güneşin ışığını alan yere.
    5. ve ben ateşten bir nehre geldim, ateşin su gibi aktığı ve bu ateşlerin batıda büyük bir denizde birleştiği
    6. ben büyük nehirler gördüm ve büyük(nehir ve büyük) karanlıklardan geldim, hiç bir dirinin yürümediği yere gittim.
    7. kışın karanlığının büyük dağlarını ve bütün suların derinlerde aktığı yeri gördüm.
    8. yeryüzündeki bütün nehirlerin dudaklarını ve derinliğin dudağını gördüm.
  • hal-i hazırda an itibariyle üstelik bir sözlükçü tarafından türkçeye çevriliyor ve kısa bir süre sonra yayına hazır olacak. bekleyin ve bayilerinizden ısrarla isteyin.

ps: o sözlükçü ben değilim.
  • internetten aldigim kitap. okuyup yorum yaparim. ama gercek mi bu cidden? biri beni bilgilendirebilir mi ayrintili bir sekilde?
  • fantastik kitaplara esin kaynağı olan kitap.
    hz idris'in ağzından anlatıldığı, 1773'te habeşistan'da bulunduğu söylenmekte. melek-insan melezi devler, düşmüş melekler vb sevenlere güzel gelebilecek bir kitap.
  • okuduğum tek tanrılı kutsal kitaplar içinde açık ara en saçma ve en fantastik olanı.