şükela:  tümü | bugün
 • enoch agzindan yazilmis olmasina ragmen, isa'dan onceki 3 yuzyillik sure icerisinde yazildigi kabul edilen, apokrif bir eski ahit kitabi. 2-3 farkli versiyonu vardir ve bu versiyonlardan bir tanesi, etiyopya kilisesi'nce sahih kabul edilir.
 • mö 3. ve 2. yüzyıllar arasında yazıldığı sanılan enoch kitabına göre düsmüs melekler, ölümlülere aşık olup yeryüzüne inmişlerdir. bu meleklerin adları: azazel, barkayal, urakabaramel, akibel, tamiel, ramuel, danel, azkeel idi. şeflerinin adı semyaza idi. içlerinden azazel, insanlara kılıç, bıçak, kalkan, zırh yapmasını öğretti. ayrıca nasıl ayna yapılacağını, süs eşyası yapmayı, makyaj yapmayı, her türde boyamayı, değerli taşlar kullanmayı gösterdi, öyle ki dünya bunlar yüzünden kötü oldu. barkayal yıldızları gözleme sanatını, akibel işaretleri öğretti. tamiel yıldızları, asaradel ay'in hareketlerini öğretti.
 • kabalistik mistisizme kaynaklık ettiği sanılan ancak kopyaları 18.yy'da bulunan kitap. ilk okuyuşta bilim-kurgu romanı gibi gelse de, yahudi mistisizmi ile birlikte düşünüldüğünde anlaşılabilen kitap.
 • 3 büyük dinin (neye göre kime göre büyük o da ayrı mesele , budist insan sayısı yahudilerden milyon kat fazla..) kitaplarında yer almayıp, dinlerinde yer alan şeylerin bulunduğu kitap.

  düşmüş melek mi arıyorsunuz , cennet cehennem konsepti mi lazım vs herşey bu kitaptan gelir.
 • şuradan okunabilir:

  http://www.sacred-texts.com/bib/boe/

  (bkz: hanok)
 • hanok'un yeryüzü ve sheol arasında yaptığı yolculuk, 17. kısım, ilk yolculuk;

  1. ve beni aldılar ve orada olanların ateş gibi yandığı ve diledikleri zaman insan gibi görülebildikleri bir yere götürdüler.
  2. ve beni karanlığın yerine ve zirvelerinin cennete ulaştığı dağlara götürdüler.
  3. ve ben ışık saçan yerler(ve yıldızların hazinelerini) ve en uzak derinliklerdeki yıldırımı, ateşli bir yayı ve kılıfındaki okları ve(bir ateşli kılıcın) bütün yıldırımlarını gördüm.
  4. ve beni yaşayan sulara aldılar, ve batının ateşine, her batan güneşin ışığını alan yere.
  5. ve ben ateşten bir nehre geldim, ateşin su gibi aktığı ve bu ateşlerin batıda büyük bir denizde birleştiği
  6. ben büyük nehirler gördüm ve büyük(nehir ve büyük) karanlıklardan geldim, hiç bir dirinin yürümediği yere gittim.
  7. kışın karanlığının büyük dağlarını ve bütün suların derinlerde aktığı yeri gördüm.
  8. yeryüzündeki bütün nehirlerin dudaklarını ve derinliğin dudağını gördüm.
 • hal-i hazırda an itibariyle üstelik bir sözlükçü tarafından türkçeye çevriliyor ve kısa bir süre sonra yayına hazır olacak. bekleyin ve bayilerinizden ısrarla isteyin.

  ps: o sözlükçü ben değilim.
 • internetten aldigim kitap. okuyup yorum yaparim. ama gercek mi bu cidden? biri beni bilgilendirebilir mi ayrintili bir sekilde?
 • fantastik kitaplara esin kaynağı olan kitap.
  hz idris'in ağzından anlatıldığı, 1773'te habeşistan'da bulunduğu söylenmekte. melek-insan melezi devler, düşmüş melekler vb sevenlere güzel gelebilecek bir kitap.
 • kenarda duruyormuş. (bkz: peygamber enok'un kitabı)

  --- spoiler ---

  1. kısım - 1. bölüm

  1-seçilmiş ve adil olanı kutsayan, enok’un da kutsandığı bu kelimelerle, var olacak sıkıntılı günlerde, tüm günahkar ve dinsizler ortadan kaldırılacak. 2- sadece bir insan olan enoch’un gözleri tanrı tarafından açıldı böylece göklerde kutsal bir görüş gördü ve sonra ne gördüğünü açıkladı ve konuştu, melekler bana gösterdi ve onlardan her şeyi duydum, ne gördüğümü biliyorum ancak gördüklerim bu nesil için değil uzaktaki bir nesil için. 3- tanrının evinde oturanlarla ve yüce tek tanrı ile seçilene ilişkin sohbet ettim.4- ve cennetten gücünü alan onun askerleri ve onun melekleri buraya gelip sina dağından ortaya çıkacak. 5- ve herkes korkacak ve gözcüler korkuyla titreyecek ve dünyanın sonuna dek herkesi büyük korku ve dehşet saracak. 6- ve engin dağlar sarsılacak, yüksek kayalıklar çökecek ve ateşin önündeki balmumu gibi eriyecek. 7- ve dünya sular altına gömülecek ve dünya üzerinde ki her şey yok olacak ve yargılama gününe kadar tüm gerçeklerin ve her şeyin üstü örtülecek. 8- ama tanrı sadece seçilmiş olana ve ondan gelenlerin üstüne merhamet edecek ve barış yapacak ve tanrının ışığı onların üzerine doğacak, onlara refah ve kutsallık verilecek. 9- ve işte bak, o on binlerce kutsal varlık ile onları yargılamak için geliyor; ve dinsizleri yok edecek; ve günahkaları ve dinsizleri ona karşı yaptıkları her şey için bedenlerini hesaba çağıracak.

  2. bölüm

  1-gökyüzünde tutulan her şeyi gözlemledim, göklerdeki ışık saçan şeyler nasıl yollarından ayrılmaz her biri nasıl yükselir ve sıraları ayarlanır, zamanları ayarlanır ve onlar nasıl onların kurallarından ayrılmaz. 2- yeryüzünü gör ve üzerindeki her şeyi başlangıç ve sonundan gözlemle, hiç bir şey tanrı’nın çalışması olmadan düzensiz şekilde ortaya çıkmıyor. 3- yazı ve kışı gör, bulutların ve yağmurların nasıl yağdığını ve sonra her yeri tamamıyla suların nasıl kapladığını gözlemle.
  ..............
  .............
  .............
  .............

  6.bölüm

  1-insanoğlunun çocukları artmaya başladıktan sonra güzel ve alımlı kızlar doğmaya başladı. 2- ve sonradan gökyüzünün oğulları olan bu melekler onları gördüler ve şehvet duydular ve içlerinden biri şöyle dedi; bakın, kendimize insanoğlunun bu kızlarından eşler seçelim ve kendi çocuklarımızın babası olalım. 3- ve onların lideri semyaza onlara dedi ki “ bir ihtimal bunu kabul etmeyeceğinizden ve büyük günahın cezasını tek başıma çekeceğimden korktuğum için bir anlaşma yapalım.” 4- sonra hepsi ona dedi ki “ hepimiz bir yemin içelim ve bu yeminin lanetine karşılıklı olarak bağlı kalalım ve bu planımızdan vazgeçmeyelim ve bu planı uygulayalım. 5- ve hepsi birlikte yemin etti ve bu yeminin lanetine karşılıklı olarak bağlandı ve onların sayısı iki yüzdü. 6- ardisteki hermon dağından indiler; onlar oraya hermon dağı dediler çünkü yeminlerini orda ettiler ve yeminlerinin lanetine karşılıklı olarak orda bağlandılar. 7- onların hepsinin liderinin ismi semyaza idi ve diğer liderlerin isimleri urakiba, ramiel, kokabiel, tamiel, ramiel, daniel, ezeqiel, baraqiel, asael, armaros, batriel, ananel, zaqiel, samsiel, satael, turiel, yomiel, araziel.. 8- bunlar 200 meleğin liderleriydi ve onlarla olan diğerlerinin.

  7. bölüm

  1-ve onlar kendilerine eşler aldı, her biri kendine bir eş seçti. ve onların içine girmeye başladılar ve onlarla karıştılar, onlara takılar yapmayı ve büyü yapmayı öğrettiler, onlara ağaçlardan ve köklerinden kesmeyi öğreterek büyüler yapmayı gösterdiler. 2- ve onlar hamile kaldılar ve boyları üç bin arşın (3000 karış) olan büyük devler dünyaya getirdiler. 3- insanlar onların karşısında aciz kaldılar ve onlar insanoğlunun tüm ürünlerini yediler 4- ve devler yemek için insanlara döndüler ve insanoğlunu yok etmek için yemeye başladılar. 5- kuşlara ve hayvanlara ve tüm sürüngenlere ve tüm balıklara karşı günaha başladılar ve onların bedenlerini yiyip bitirdiler ve kendi bedenlerini bile yediler ve kendi kanlarını içtiler. 6- ve dünya bu adaletsizlikten şikayetçi oldu.

  8. bölüm
  1-ve azazel insanoğluna kılıç, bıçak, kalkan ve kalın zırhlar yapmayı öğretti ve arkalarında ne olduğunu gösterdi, takılar ve süsler yapmakta ustalaştırdı, kaşları güzelleştirmeyi ve gözlerin etrafını boyamayı öğretti; yeryüzündeki değerli taşlar ve elmasları, her renkten maddeleri ve metalleri gösterdi. 2- ve yeryüzünü büyük günahlar ve zina kapladı ve onlar günah işledi ve tüm yollar yozlaştı. 3- amezarak tüm büyüleri ve kök kesmeyi öğretti, armaros büyüleri bozmayı, baraq’al astrolog olmayı, kokabel işaretleri kehanetleri, tëmêl astrolojiyi, asradel ayın yönünü öğretti. 4- insanlık mahvoldukça çığlıkları göklere ulaştı.

  9. bölüm
  1- sonra mikail, cebrail, suryal ve uriel göklerden aşağıya bakıp, büyük miktarda dökülen kanı ve dünya üzerinde işlenen tüm kötülükleri gördüler.2- ve birbirlerine şöyle dediler; “boşalan dünyada ki insanoğlunun ağlamalarının yankısı cennetin kapılarına kadar ulaştı”. 3- insanların göklere ulaşan ruhlarının ağlaması diyor ki yargı gününde en yücenin önünde bizi koru. 4- onlarda krallarına dediler ki; ey rablerin rabbi, kralların kralı, dünyada ki tüm nesillerin arasında senin tahtın en kutsal ve şanlı olandır, ve senin ismin dünyadaki tüm nesillerin arasında en kutsal ve şanlı olandır. sen kutsanan ve övülensin. 5- sen her şeye gücü yetensin, her şey senin önünde açılır ve her şeyi bilirsin ve sen her şeyi görürsün hiçbir şey senden gizlenemez. 6- azazel’in neler yaptığını, dünyada nasıl kötülükler öğrettiğini, hangi sırları ortaya çıkardığını, göklerde neler hazırladığını da gördün. 7- ve senin verdiğin güçle arkadaşlarının arasında lider olan semyaza büyüler yapmayı öğretti. 8- ve onlar insanların kızlarına gittiler onlarla beraber uyudular ve bu kadınlarla kendilerini kirlettiler, bu günahları ortaya çıkardılar. 9- ve bu kadınlar devler getirdi, böylece dünya kötülük ve kanla doldu. 10- ve şimdi bak, insanların çığlıkları ve ağıtları cennetin kapısına dayandı ve onların şikayetleri yükseliyor ve dünyada işlenen bu günahlardan kaçacak güçleri yok. 11- sen her şeyi daha olmadan bilensin, sen bu olanları ve onların durumlarını da biliyorsun ve hala bize bir şey söylemiyorsun. bu durumda biz ne yapmalıyız?

  10. bölüm
  1-ve en yüce ve büyük olan konuştu ve arsyalalur’u lamek’in oğluna yolladı ve ona dedi ki; 2- “benim ismimle ona söyle “kendini gizle” ve yaklaşan sonu bildir. yaklaşan tufanın suları tüm dünyayı kaplayacak ve dünya üzerindeki her şeyi yok edecek. 3- ve şimdi bu tufandan kaçacağını ve onun tohumunun tüm dünyada devam edeceğini bildir.” 4- ve rab yeniden konuştu ve raphael’e dedi ki; “azazel’in ellerini ve ayaklarını bağla, ve çöldeki bir çukurun içine yerleştir, karanlığın içinde kalsın. 5- ve üzerine büyük kayalar yerleştir ve sonsuza kadar karanlığın içinde kalsın, ve yüzü bir daha ışığı göremesin. 6- ve büyük yargılanma günü geldiğinde onu ateşin içine atacağım. 7- meleklerin kirlettikleri dünyayı düzelteceğimi ve insanoğlunun hepsini yok etmeyeceğimi, gözcülerin benim gizemim sayesinde oğullarına söyledikleri ve öğrettikleri her şeyi yok edeceğimi duyur. 8- azazel’in öğrettikleri ile kirlenen dünyada işlenen tüm günahları o üstlenecek”. 9- ve tanrı cebrail’e şöyle dedi: “gayri meşru, evlilik dışı zinadan doğan insanlarla gözcülerin çocuklarının karşısına çık ve onları insanların arasından çıkar ve başka bir yerde salıver ki birbirlerini yok etsinler birbirlerinin katili olsunlar çünkü onların fazla günleri yok. 10- ve onlar sana yalvaracaklar ama onların babaları hiçbir şekilde onları koruyamayacak ancak sonsuza kadar yaşayacaklarını sansalar da beş yüzyıl yaşayacaklar.” 11- ve tanrı mikail’e şöyle dedi; “kendilerini kadınlara bağlayan meleklere ve liderleri semyaza’ya dünyada ki pisliklerinin yok edileceğini bildir. 12- oğullarının her biri öldürüldüğünde, onlar sevgili oğullarının ölümlerini, yüksek kayalıklara bağlı şekilde izleyecekler ve son yargılama gününe kadar bağlı kalacaklar ve varlıklarının sonlanışı son yargı gününde olacak. 13- ve o günden sonra sonsuz bir çukurun içindeki ateşte işkence görecekler ve oraya kilitlenip hapsedilecekler. 14- ve sonra yanacaklar ve kahrolacaklar; tüm nesilleri ile birlikte sonsuza kadar yanacaklar. 15- ruhlarının şehveti ve çocukları yok edilecek çünkü insanlara zulmettiler. 16- yeryüzünde bıraktıkları tüm izler silinecek, öğrettikleri kötülükler yok edilecek, tanrının adaleti ve doğruluğu ortaya çıkacak ve sonsuza kadar bunlar ekilecek.”

  --- spoiler ---