şükela:  tümü | bugün
  • rezalet gibi rezalettir. biri bunlara dur diyene kadar booking.com yanlış bilgilendirmelerle daha kaç kişiyi mağdur edecek bakalım.
  • benim bildiğim booking.com kan alır hatice hanımdan.
  • çok alakası olmayan bir durum anlatacağım ama bu tür olaylar maalesef bizim sürekli övündüğümüz "cin" fikirli olma durumundan çıkıyor.

ınternet üzerinden kurs veren bir siteye kayıt oldum bir süre önce ve bir kurs satın aldım, oldukça yüksek kayıt rakamlarına ulaşmış ve öğrencilerin çok memnun olduğu bir program ve site içerisinde de oldukça popüler.

gel zaman git zaman, kurs ilerledi hoca ile takıldığım konular üzerinden yardım alırken bana şöyle bir anısını anlattı.

bu adam bir başka programını, x zaman önce yaklaşık 450-500 kişiye satmış, sattığı fiyat ise 25 usd. kursun içeriği ise yaklaşık 50 saat kadar ve video. bu sattığı 500 kişiden 40 tanesi kursu iade süresi dolmadan iade edip parasını geri almış. bu iade alan 40 kişiden ise 32 tanesi yurdum insanı bu cin fikirliler işte.

kursu alıyorlar, 2 günde tüm videoları indiriyorlar daha sonra ise iade istiyorlarmış. bunun sonucu ne oluyor peki ? siz gidip parası ile başka bir kurs almaya çalıştığınız zaman, satın almak istediğiniz içerik sizin bölgenize / ülkenize kapalıdır deniyor.

ne oldu a ibine iade edince ? 25usd vermemek için belkide o derslerden çok fazla fayda sağlayacak insanların da önünü kapattın.

buda böyle bir anımdır...
  • genelde iki çeşit rezervasyon imkanı sunar site. biri standart rate diğeri ise non refundable. yani, ilkinde ücretsiz iade söz konusuyken diğerinde iade yoktur. standart rezervasyonlar, ücretsiz iptal seçeneği sunduğundan, yaklaşık % 25 ila % 30 arası daha pahalı oluyor. bazı durumlarda booking, tesislere sadece non refundable rezervasyon kabul etme opsiyonu da sunuyor fakat bununla ilgili bir açıklama ya da ibare koyması gerekiyor kesinlikle tesislerin. burada eğer gerçekten, mağduriyet yaşayan kişinin rezervasyonu standart olup da ücret tahsil edilmişse booking o işletmenin tepesine çöker. fakat dikkatsizlik sonucu iadesiz seçenekten rezervasyon yapılmışsa booking'in yapacağı fazla bir şey olamaz. belki otel ile iletişime geçip, müşteri memnuniyeti adına ücretin iadesini isteyebilir. sonuçta iş, otelin merhametine kalır.
  • ücretsiz iade ibaresi ile satılan bir oda için rezervasyon yapılmışsa ve ücretsiz iadenin geçerli olduğu tarih aşılmadıysa o ücret iade edilir. başıma yurt dışında benzer bir olay geldi. kredi kartımdan çekilen tutarı gösteren ekran görüntüsünü booking.com ile paylaştım ve çekilen döviz miktarı aynı şekilde geri yatırıldı. hatta o süre içinde dolarda bir uçuş yaşandığı için yatan para tl olarak çekilen paradan daha fazlaydı. bu da böyle bir anımdır.
  • "... ustelik rezerve surem toplasan bi saat olmadi. napalim napalim aaa tek oda kalmis dur rezerve edim dedim cunku iptal kosullarinda ucretin belli bi kismi alinir diye unlemli bi uyarisi yoktu.!!! ..."

nasıl olsa beleş, dur rezerve edeyim diyenlere dert olur.
  • tamamen kullanıcı hatasıdır. booking size rezervasyonunuzu iptal edebileceğiniz ve iptal edemeyeceğiniz şekilde iki farklı fiyattan şeçenek sunar. sen iptal edemeyeceğin seçeneği seçtiysen iş artık otel ile senin aranda biter. anlaşamazsanız tüketici haklarına başvurabilirsin.
  • söz konusu oteli booking.com üzerinden incelediğimizde tek kişilik odalar hariç bütün odalarda hem ücretsiz iptal hem de iadesiz fiyat seçenekleri var. muhtemelen kullanıcının bu noktada bir hatası söz konusu, aksi takdirde "ücretsiz iptal" seçeneği seçilmiş ve iade yapılmamışsa booking.com o otelden kan alır zaten.

ha diğer takdirde otelin yine iade yapması gerekir mi? bence gerekir? ama yapmayacağını daha önceden bildirmiş mi? bildirmiş. bu otelin haklı olduğunu gösterir mi? göstermez. hizmet alınmadığı sürece para ödenmez çünkü. tüketici mahkemesinde bitebilir bu iş. başarılar.

edit: rezaleti ortaya çıkaracaz diye booking'den cookieleri almışız. sabah akşam "safranbolu'ya gitmek ister miyiz?" gibi mailler alıyorum booking'den. asıl rezalet budur.
  • (bkz: sanal kart) varken kredi kartını verirsen olur öyle.
  • booking.com'un değil hatice hanim konağı denen otelin rezaletidir. git oteli şikayet et. siteye ne bok atıyorsun?