şükela:  tümü | bugün soru sor
  • rekabet kurulu tarafından "en iyi fiyat garantisi" uygulamasının ihlali sebebiyle verdiği cezadır.

karar metni; http://www.rekabet.gov.tr/…urmalar/bookingsonn-.pdf
  • türsab’dan önemli açıklama /türsab tarafından açılan davada booking.com’un haksız rekabet oluşturan faaliyetlerini durdurma kararı verildi

--- spoiler ---
    değerli üyeler,
    birlik üyesi seyahat acentaları ile turizm sektörünün önemli sorunu olan ve booking.com internet sitesi üzerinden yürütülen seyahat acentaları aleyhine haksız rekabet oluşturan faaliyetlerin durdurulmasına yönelik; türsab tarafından istanbul (5).asliye ticaret mahkemesi’nin 2015/1174 e. sayılı dosyası ile açılan davanın, 29.03.2017 tarihinde gerçekleştirilen duruşmasında tedbir talebimiz kabul edilmiştir.

sayın mahkeme;

davacı tarafın tedbir talebinin kabulüne, davalı meslek örgütünün üyelerinin ileride telafisi mümkün olmayacak zarara uğrayacakları ihtimaline binaen booking.com bv şirketinin, booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda bilgi teknolojileri kurumu’na yazı yazılmasına karar vermiştir.
    türsab; rekabet kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, booking.com bv şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “rekabet kurumu”nca 2.543.992,85 tl idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştır.

konu bilgilerinize sunulur.

saygılarımızla,

türkiye seyahat acentaları birliği

(türsab)
    --- spoiler ---

rekabet.gov.tr

tursab.org.tr
  • ilginç,her ne kadar gezginlerin çok işine yarıyorsa da illa ki benim gibi bu firmadan 1-2 şikayeti olan vardır.bir keresinde ücretsiz iptali olan bir rezervasyonumu iptal edememiştim ve 3 gün sonra 300 tl karşılığında iptal edebileceğimi gördüm.otel sahibinin iyi niyeti olmasaydı zorda kalacaktım ve bunlar maillerime de cevap vermemişlerdi.
  • ahaha gezginlerin isine cok yariyor falan denmis.

gezgin kelimesi kimlerin jargonuna girdi. avm nesli gezginleri sizi.
  • turizmi coşturacak karar helal olsun. artık sikimsonik otel sitelerinden rezervasyon yaparsınız.
  • bence isterlerse kaldırsınlar. olsun. bize koymaz. tatilbudur, etstur, tatilsepeti gibi onlarca sikimsonik sitemiz daha var çok şükür.
  • bazılarımız gezgin kelimesini kendi mülkiyetine almış sanırım, olsun gezgin gelimesi olmadan da derdimizi anlatabiliriz sanırım.

ruslar ülkeye gelmeyince yerli turist ülkede kalsın diye, "yurtdışı çıkış harçları yüz dolar olsun" diyen tayfa şimdi de booking'in yerli otellerle anlaşmasını engellemiş. yani kendilerinden beklenebilecek bir hareket. ama bu hareketle kendi ayaklarına da sıkmış oluyorlar, zira ülke içinde tatil yapmamak için yeni bir gerekçe daha yarattılar. öte taraftan, yurtdışından gelecek insanların da bir kısmı booking üzerinden rezervasyon yapamayacak ki otelciler açısından asıl üzücü olak kısım bu olacak gibi.

öte taraftan, yurtiçinde booking kullanmaya gerek var mı, bence çok nadir ve istisnai durumlar. zaten genellikle oteli aradığınızda booking.com fiyatını veriyorlar, hatta kimi durumlarda altına da inebiliyorlar.

yine de turizmin bu kadar zayıfladığı bir dönemde akıl alır bir dava değil bu.
  • (bkz: booking com)
  • türkiye'de tatil yapmıyordum..
    tek tük kapadokya, bozcaada gibi kaçamaklar oluyordu
    onlara da son veririm.. yunan şurda, ispanya - italya az daha uzakta
    kendi yarattığınız pisliğin içinde debelenip durun, zerre umrumda değil
  • hastanede ayakta sıçan teyzeyi bir tarafa bırakırsak bütün bu süreç vestel'in yabancı telefonlara ek vergi getirilmesini isteyip yeterli karşı kamuoyu oluşmayınca bu isteklerinin gerçekleşmesiyle başladı. sonrasında arabalara ötv zammıdır, yurtdışından gümrüksüz alışveriş limitinin 75 eurodan 30 euroya düşürülmesidir falan derken şimdi de bu booking.com'un yasaklanması... işte bunlar hep yerli esnaf yerli girişimci denen kaliteli bir ürün ve hizmet ve standart üretmeden sana bana millete daha rahat girebilsin diye yapılan düzenlemeler. işte böyle böyle hayattan keyif alabileceğiniz bütün delikler tek tek kapatılacak ve havasızlıktan bir fare gibi duvarların arasınd bile değil içinde haspsolarak öleceksiniz. saygılar efendim.
    turizm acentaları birliği çok yaşasın tabi kaliteli hizmetlerinde tek problem booking'tir emin olabilirsiniz.