şükela:  tümü | bugün
  • türkçeye kitaplar ve sigaralar diye çevirilen george orwell kitabı.

    kitaptaki bir bölüm, 40'lı 50'li yıllardaki okuyucu profilinin ince kitaplardan daha çok kalın kitapları tercih etmesinin nedenini söylüyor.

    - "yayıncıların her iki üç yılda bir endişeye kapılmasına yol açan bir başka nokta ise, kısa öykülere rağbet olmaması. kütüphanecinin kendisi için kitap seçmesini isteyen neredeyse herkes "kısa öykü istemiyorum," ya da alman bir müşterimizin dile getirdiği biçimiyle "küçük öykü arzulamıyorum," diyor. nedenini sorduğunuzda, her hikâyede bir takım yeni karakterlere alışmanın fazla yorucu olduğunu söylüyorlar; ilk bölümden sonra artık düşünmeyi gerektirmeyen bir romanın "içine girmeyi" seviyorlar."
    ...

    günümüzde, kalın kitapları "tuğla" olarak gören ve okumaktan kesinlikle imtina eden yeni nesil bebeleri görünce insan "ne varsa eskilerde" varmış diye düşünüyor. gerçi okusunlar da ince olsun.
  • orwell kitabın bir noktasında ingilizlerdeki iskoç ve iskoçya sevdasını anlatır.. "nasıl yaa?" diyerek bir an şaşkınca kitaptan kafanızı kaldırırsınız ve iskoç eteği giymiş burhan altıntop gözlerinizin önünden geçerken "demek bu iskoç olma sevdası ingilizlerde bile var ha!" der ve gülersiniz.