şükela:  tümü | bugün
 • şimdilik istanbul'da ingilizce kitap okumayı seven insanların birbirleriyle tanışmalarını sağlayıp gittikçe büyüyecek, entellektüel bir komünite.

  http://bookserf.com/
  https://www.facebook.com/…/bookserf/134541990021617
  http://instagram.com/bookserf
  https://twitter.com/bookserf_
 • gecenin bu vakti facebook anasayfamda sağ tarafta çıkan reklamlardan biri olması vasıtasıyla gözüme ilişmiş, "bookserf'le okurlarla tanış, yeni kitaplar keşfet, paylaş, ödünç al." şeklinde kısa bir tanıtımı mevcut, "kitapları özgür bırak" sloganına sahip kitap öneri ve ödünç alma sitesi imiş. henüz çok geniş bir arşivleri yok tabii, yeni bir oluşum anladığım kadarıyla. sitelerinde hakkımızda bölümünde kendilerinden bahsettikleri, böyle bir oluşumu neden başlattıkları ve hedeflerinin neler olduğu konusunda şöyle de naif bir açıklamaları var:

  "biz kitapları seviyoruz. onları o kadar çok seviyoruz ki kütüphanelerimizde toz toplamalarını izlemek bize acı veriyor. üstelik fiyatlar da çok arttı, öğrenciysen ya da yaratıcı sektörde bağımsız bir çalışansan düzenli kitap almak çok zor. o kadar kitap okumak isteyen insan varken, dünyanın her yerinde okunmayan kitaplar olduğunu bilmek çok üzmeye başladı bizi.

  o yüzden, bir gün bir aydınlanma yaşadık. niye kendi kütüphanelerimizi internete yükleyip onları başka kitapseverlerle paylaşmaya başlamayalım ki? basit bir fikre benziyordu- elbet birileri daha önce yapmıştı- ama biraz araştırdığımızda bu tür bir oluşumun olmadığını gördük ve hemen işe koyulduk. hayalimiz insanların birbirleriyle kitaplarını paylaştığı, okumayı onlar kadar seven insanlarla tanışıp edebiyatı ve hayatı konuştuğu bir site kurmak.

  kitap ödünç almak için illa da paylaşmak zorunda değilsiniz, beğendiğiniz kitabın altına yorum yazıp kitap sahibinin sizinle temasa geçmesini beklemek yeterli. ondan sonra kitap sahibi ve siz (yakında açıklayacağımız) bookserf anlaşmalı mekanların birinde buluşup tanışacaksınız. (güvenlik kurallarımız çerçevesinde ilk buluşmalar kamusal alanlarda gerçekleşmeli.) kitabı ödünç alıyorsunuz, okuyorsunuz ve iki hafta sonra iade ediyorsunuz sahibine.

  bookserf için vizyonumuz insanların birbiriyle kitap paylaşmasıyla sınırlı değil. bookserf yayıncılık’la yeni yazarların kitaplarını basacağımız, bookserf medya bölümünde kitaplar ve edebiyat hakkında belgeseller çekeceğimiz, kurumsal ve bireysel bağışçıların hediye ettiği kitaplarla kurulan kütüphanemizde konserler ve kitap okumaları düzenlediğimiz, başka şehirlere yayıldığımız bir gelecek düşünüyoruz, ve bunları beraber yapabilmek için bizim gibi kitapları seven yaratıcı insanlarla tanışmak için sabırsızlanıyoruz."
 • desteklenmesini düşündüğüm proje. yabancı dilde kitap okumak isteyip ama kitap alacak parası olmayanlar için de şahane bir alternatif.
 • 16 ağustos 2014'te eskişehir'e, ertesi gün* ankara'da yeni katılımcılarıyla buluşan yabancı yayın paylaşım sitesi.

  erbil* ve kerem*, istanbullu bookserfçüleri toplayıp fethe çıkmış. yeni şehirlerle büyüme kaygısına düşmüşler, çemberi başarıyla genişletiyorlar. beğenerek izliyoruz.
 • kitabınız mı var? paylaşın.
  kendilerine attığım maille kitaplarıma ve bana yeni bir dönem açtılar. süper eğlendiğim, her gün yeni bir aktivite yaratan, paylaşan ve yaşayan capcanlı insanların olduğu bir topluluk burası!
 • aralık ayında berlin ayağını da hayata geçiren başka şehirlere de yayılmasını beklediğim güzel bir istanbul oluşumu. zaten az kitap okunan güzel ülkemde böyle yeniliklere ve dolu fikirlere ihtiyaç var.
 • yeni websitesi sayesinde daha da genişleyeceğe benzeyen süper oluşum.
 • şuradaki celal sengör kütüphanesi videosu ile tanıştığım yaratıcı oluşum
 • videoları çekerken arkadan gelen gereksiz sesler veya yerli yersiz zoom yapma gibi problemler izlerken dikkatimi dağıtsa da, kanal fikrini ve videoları sevdim.