şükela:  tümü | bugün
  • bol bol kitap okuyup daha sonra video çekerek bu kitaplardan bahseden kişiler. türkiye'de azımsanmayacak bir kitlesi var. erkeklere oranla kızların daha çok ilgi gösterdiğini söyleyebilirim.

denk geldiğim türkçe videolardan yola çıkarak söylemek istediğim birkaç şey var. kitap okumak güzel bir şey ancak booktuber'ların çektiği videoları incelediğimde çoğunlukla okunan kitapların aşk ve benzeri konularda kitaplar olduğunu görüyorum. umarım bu kitapları okuyanlar bu kitapların kendilerine neredeyse hiçbir şey katmayacağının farkındadır. gencecik kızlar bu kitapları okuyarak zamanını boşa harcıyorlar resmen.

bir diğer konu ise videolar genelde şöyle oluyor; bu kitap fena değil, beğendim, beğenmedim vs. yani ne kitap hakkında bilgi, ne kitabın edebi yönü hakkında herhangi bir yorum bulunmuyor. sadece beğendim ve beğenmedim olayı var.

son olarak, bu booktuber'lar oldukça fazla kitap okuyor. kitapların konuları da genelde aşk vb. daha sonra video çekiyorlar, görenler de gidip o kitabı alıyor. böyle olunca yayın evleri de daha fazla bu tarz kitaplar basıyor ve piyasaya sürüyor. haliyle yararlı diyebileceğimiz ve okuyunca insana bir şeyler katabilecek kitaplar daha az basılıyor ya da basılmıyor.

umarım en kısa zamanda bu kişiler tam olarak ne yaptıklarının farkına varırlar.
  • çoğusunun aşk kitabı okuduğu, wattpad takipçisi olduğu kişi grubu. yine de biraz göz gezdirildiğinde içi dolu yorumlar yapan ve iyi kitaplar okuyanlar olduğunu görmek mümkün. şimdiye kadar izlediklerimden en iyi booktuber eren nadir akşamoğlu. kendisi hem çok kitap okuyor, hem anlayarak okuyor, hem de güzel yorumluyor. ek olarak glorrry books kanalı da kendini izlettiriyor.

eren'in kanalı: https://www.youtube.com/user/erennadir
    glorrry books'un kanalı: https://www.youtube.com/…l/uc9xw4ydtc6ikzucowybifgq
  • favori booktuber larim baldanberi youtube kanalının yöneticileri kübra ve gizem çok tatlılar. anlatımları da çok güzel
  • dalga geçmeye geldim.

sinirden gülüyorum cidden. bir süredir hem türkiye'den hem de diğer ülkelerden, kanallarında kitap yorumu/tavsiyesi yapan kişileri izliyorum. özellikle türkler şu ayda şunu okudum tarzı videolar çekiyorlar. okudukları kitap hakkında doğru düzgün yorum yapmıyorlar. bir ay içinde de 400-500 sayfalık en az on tane kitap okuyorlar. tabii ki gerçekçi değil; ama neden okudukları kitapların sayısını abartıyorlar anlamıyorum. her gün bir kitap haftası, bir gecede kaç kitap bitiririm yarışmaları falan yapıyorlar. çok komik. sürekli kitap okuduğunu söyleyenler doğru düzgün cümle kuramıyor, yanlış kelimeler kullanıyor, kelimeleri yanlış telaffuz ediyorlar, özenti ingilizce kelimeler kullanıyorlar. en fazla izlenen kanala baktım, onda da kız 15-16 yaşa hitap eden kitaplar okuyor. okunacaklar listeme belki bir kaç tane kitap eklerim diye izlediğim videoları tam bir gerizekalı olduğum için yarıda bırakmayıp izlemeye de devam ediyorum.

türkler içinde en aklı başında olan eren'in kanalı. o da iyi hoş ama naif görüntüsünün altında kendi reklamını yapıyormuş gibi geliyor bana ama belki de değildir, bilemiyorum. bir de çizgi roman okuyor, işte o zaman alın bunu buradan deyip tüm hıncımla videoyu kapatıyorum.

ama az önce bir video izledim, hiçbir videoda bu kadar sinirlendiğimi hatırlamıyorum. ağzını yüzünü dağıtmak istiyorum. videoya jane austen'ın gurur ve ön yargı kitabıyla başladı. yorumu şöyle: "genç kızların dört yüz sayfa boyunca evlenmeye çalışıp, erkeklerle flört edip durmasını okuyamadım." bu kadar kitap okuyup bu kadar sığ düşünebilir mi bir insan? çok sıkılmış bir de hasta mıdır nedir. elim göğsümde kalp krizi geçirmeye hazır bir vaziyette videoyu izlemeye devam ettim ki ikinci darbenin gelmesi geç olmadı. sineklerin tanrısı'nı okumuş paşam, beğenmemiş, ay götüm. beğendiği kitaplar da sıfır edebi değir taşıyor. adam kitap okuyor ama boş yani. tın. umarım bu sene ankara kitap fuarı'na gelirsin de konuşuruz biraz, taktım sana ömer taktım.

malum video; https://www.youtube.com/watch?v=dskfpeet6vi
  • yeni kitaplar keşfederim arzusuyla izlemeye başladığım fakat ephesus, epsilon gibi yayınevlerinin ergen okura hitap eden kitaplarının reklamından başka içerik üretemediğine şahit olduğum kitle.

tam ümidimi kesmişken hem kitaplar hakkında ayrıntılı bilgi verebilen hem de edebi değeri olan kitaplar öneren bir kanal keşfettim. izlemek isteyen buyursun kitap dünyam