şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bol bol kitap okuyup daha sonra video çekerek bu kitaplardan bahseden kişiler. türkiye'de azımsanmayacak bir kitlesi var. erkeklere oranla kızların daha çok ilgi gösterdiğini söyleyebilirim.

  denk geldiğim türkçe videolardan yola çıkarak söylemek istediğim birkaç şey var. kitap okumak güzel bir şey ancak booktuber'ların çektiği videoları incelediğimde çoğunlukla okunan kitapların aşk ve benzeri konularda kitaplar olduğunu görüyorum. umarım bu kitapları okuyanlar bu kitapların kendilerine neredeyse hiçbir şey katmayacağının farkındadır. gencecik kızlar bu kitapları okuyarak zamanını boşa harcıyorlar resmen.

  bir diğer konu ise videolar genelde şöyle oluyor; bu kitap fena değil, beğendim, beğenmedim vs. yani ne kitap hakkında bilgi, ne kitabın edebi yönü hakkında herhangi bir yorum bulunmuyor. sadece beğendim ve beğenmedim olayı var.

  son olarak, bu booktuber'lar oldukça fazla kitap okuyor. kitapların konuları da genelde aşk vb. daha sonra video çekiyorlar, görenler de gidip o kitabı alıyor. böyle olunca yayın evleri de daha fazla bu tarz kitaplar basıyor ve piyasaya sürüyor. haliyle yararlı diyebileceğimiz ve okuyunca insana bir şeyler katabilecek kitaplar daha az basılıyor ya da basılmıyor.

  umarım en kısa zamanda bu kişiler tam olarak ne yaptıklarının farkına varırlar.
 • son zamanlarda iyice ülkemizde yaygınlaşmış durumda olan bir olay. yukarıda bahsedildiği gibi kitapların genellikle gençlere yönelik edebi değeri düşük olan eserler olması bu kitlenin yaptığı aktiviteden gelen kaliteyi düşürüyor. ancak yine de ülkemizde gayet sık kitap okuyan insanların olması o kitlenin kültür seviyesini her türlü artıracaktır.

  aralarında istisnai olarak önemli kült edebi eserler ve/veya günümüzde popüler olan ''kürk mantolu madonna'' gibi eserlerden bahseden booktuberlar da var bu kitlenin bu etkileşimine güvenerekten ileride çok daha sık bu tür videolardan görmeyi umut edebiliriz.
 • favori booktuber larim baldanberi youtube kanalının yöneticileri kübra ve gizem çok tatlılar. anlatımları da çok güzel
 • dalga geçmeye geldim.

  sinirden gülüyorum cidden. bir süredir hem türkiye'den hem de diğer ülkelerden, kanallarında kitap yorumu/tavsiyesi yapan kişileri izliyorum. özellikle türkler şu ayda şunu okudum tarzı videolar çekiyorlar. okudukları kitap hakkında doğru düzgün yorum yapmıyorlar. bir ay içinde de 400-500 sayfalık en az on tane kitap okuyorlar. tabii ki gerçekçi değil; ama neden okudukları kitapların sayısını abartıyorlar anlamıyorum. her gün bir kitap haftası, bir gecede kaç kitap bitiririm yarışmaları falan yapıyorlar. çok komik. sürekli kitap okuduğunu söyleyenler doğru düzgün cümle kuramıyor, yanlış kelimeler kullanıyor, kelimeleri yanlış telaffuz ediyorlar, özenti ingilizce kelimeler kullanıyorlar. en fazla izlenen kanala baktım, onda da kız 15-16 yaşa hitap eden kitaplar okuyor. okunacaklar listeme belki bir kaç tane kitap eklerim diye izlediğim videoları tam bir gerizekalı olduğum için yarıda bırakmayıp izlemeye de devam ediyorum.

  türkler içinde en aklı başında olan eren'in kanalı. o da iyi hoş ama naif görüntüsünün altında kendi reklamını yapıyormuş gibi geliyor bana ama belki de değildir, bilemiyorum. bir de çizgi roman okuyor, işte o zaman alın bunu buradan deyip tüm hıncımla videoyu kapatıyorum.

  ama az önce bir video izledim, hiçbir videoda bu kadar sinirlendiğimi hatırlamıyorum. ağzını yüzünü dağıtmak istiyorum. videoya jane austen'ın gurur ve ön yargı kitabıyla başladı. yorumu şöyle: "genç kızların dört yüz sayfa boyunca evlenmeye çalışıp, erkeklerle flört edip durmasını okuyamadım." bu kadar kitap okuyup bu kadar sığ düşünebilir mi bir insan? çok sıkılmış bir de hasta mıdır nedir. elim göğsümde kalp krizi geçirmeye hazır bir vaziyette videoyu izlemeye devam ettim ki ikinci darbenin gelmesi geç olmadı. sineklerin tanrısı'nı okumuş paşam, beğenmemiş, ay götüm. beğendiği kitaplar da sıfır edebi değir taşıyor. adam kitap okuyor ama boş yani. tın. umarım bu sene ankara kitap fuarı'na gelirsin de konuşuruz biraz, taktım sana ömer taktım.

  malum video; https://www.youtube.com/watch?v=dskfpeet6vi
 • yeni kitaplar keşfederim arzusuyla izlemeye başladığım fakat ephesus, epsilon gibi yayınevlerinin ergen okura hitap eden kitaplarının reklamından başka içerik üretemediğine şahit olduğum kitle.

  tam ümidimi kesmişken hem kitaplar hakkında ayrıntılı bilgi verebilen hem de edebi değeri olan kitaplar öneren bir kanal keşfettim. izlemek isteyen buyursun kitap dünyam
 • büyük kısmı yayınevi fetişi olan insanlar topluluğu. yazardan çok yayınevini ön plana çıkarıyorlar ve bunu reklam olsun diye de yapmıyorlar belli, tam takıntılılar. ama yine de yayınevi fetişi yapmayan ve genellikle nitelikli kitaplar okuyanların kanalları izlemeye değer. bu kanallar arasında özellikle eren nadir akşamoğlu, erdem kaptan, ebru aykaç, ayça ertürk, baldanberi, mayk şişman ve kitap dünyam tavsiye edilir.
 • (bkz: boktuber)
  (bkz: serbest çağrışım)

  bok atmak bir yana ilk defa duyduğum, ilgi çekici olabileceğiyle bok bok içerik sıçanlar kaynayabileceği arasında gidip geldiğim kavram. daha detaylı inceleyip bu entry’yi güncelleyeceğim.

  edit: birkaçını inceledim. bu arkadaşlar her ay binlerce sayfa kitabı nasıl okuyor, okuduklarından nasıl da bu kadar az faydalanmayı başarabiliyor hayret ettim. bir de şunu fark ettim, videolar çok uzun. günümüzün ultra hızlı tüketim toplumunda kim kimin okuduğu kitapları anlattığı bir videoyu 25-30 dakika izler ki? daha “hap” bilgi lazım. sonra da dedim ki “ben de yaparım yaaee”. tabi sonra üşendim. ağzımı açıp da iki kelam etmeye bile üşenirken, hayatımı idame ettirmeye yetecek kadardan fazlasını nefes israfı olarak görürken bir de kamera karşısına geçip insanlara kitap mı anlatacağım? yoo dostum, yoo.
 • fantastik sever
  belki booktuber demek pek doğru olmayabilir ama bence küçük bir kanal olmasına rağmen güzel içerikler üretiyor. daha çok fantastik ve bilimkurgu ağırlıklı olan kanalında videoları podcast halinde ve sanki bir arkadaşınızla karşılıklı oturup sohbet ediyormuşsunuz hissini yaratıyor dinleyen bünyede. ilerde umarım daha iyi yerlere gelir diye temenni ediyor ve takdiri sizlere bırakıyorum.
 • kitap okuyanların youtube uzerinden okudukları kitapları paylaştıkları ve yorumladıkları benim de oldukca faydali buldugum bir platform.

  eşimin de yeni açtığı, türk edebiyatina, dünya edebiyatina ve dünya klasiklerine dair okudugu kitapları paylastigi bir youtube kanali ve bookstagram hesabi var. kitaplarla ilgilenenler icin buraya linkini bırakıyorum.

  youtube: http://www.youtube.com/klasikokur

  ınstagram: https://www.instagram.com/…heet&igshid=x38spjkmn82d
 • türkiye'de ki booktuberleri takip ediyorsanız ya en azından youtube de şöyle bir arattıysanız karşınıza en çok çıkacak sonucu söylüyorum: 'kitap alışverişim, dev kitap alışverişim, 5465 tane kitap aldım.' çoğunluğu okuyucu değil alıcı. aldıkları da vampir kitaplarından hallice watpadd kitapları diyebiliriz.
  kitap yorumlarını özellikle de yeni okuduğum bir kitabın yorumlarını okumayı ve dinlemeyi çok severim. göremediğim bir kaç detayı fark eden biri çıkmıştır veya benim fark ettiğim bir şeyi başkası fark edememiştir. son iki yıldır ise tamamen klasiklerin rüzgarına kapılmış bir vaziyetteyken bir üst entrydeki yazar arkadaşın paylaştığı link bana ilaç gibi geldi. kanalın adı bile güzel 'klasik okur<3'
  bu hanım çok doğru bir şey söyleyerek dedi ki 'dünya klasiklerine yöneliyor ama türk klasiklerini geri plana atıyoruz.' o kadar haklı ki... kitaplığıma bakıyorum 14 yaşımdan beri aldığım dünya klasikleri ile dolu iken türk klasiklerinden sadece sabahhattin alinin bir kaç kitabı ile mehmet rauf'un eylül'ü var. 30 olmama 7-8 ay var ve ben daha ince memed okumadım. sevgili klasik okur beni bu konuda birazcık utandırdı evet.
  not: kendisini tanımıyorum, arkadaşım veya yakınım değil.
  bir diğer isim ise https://www.youtube.com/…l/ucxyh46pax5sdsj8vq_ztenq
  baş ucu kitabım sefilleri benim gibi yerlere göklere sığdıramayan mine hanım <3