şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: iyi bob)
 • tezat gibi görünen ama birbiriyle örtüşen durum.

  başta abd ve emperyalist batı, kendi orta doğu çıkarları için 2000li yıllarla beraber türkiye'nin bir ılımlı islam (işbirlikçi islam) rejimi içine sokulması gerektiğinde hem fikir olmuşlardır. hem maddi hem manevi olarak destekledikleri akp'nin tek başına iktidara getirilmesiyle en hayati virajı almışlardır. türkiye içinde ise demokrasinin kalesi olarak pazarlanan akp'nin bop'un türkiye'deki sacayağı olduğunu dünya siyasetini iyi takip edenler bilirler.

  elbette recep bey'in abd'ye hiç bir şekilde karşı çıkmaması, bop eşbaşkanlığıyla açıklanabilir. peki israil'e olan eleştirileri ve çıkışları?

  şöyle ki..

  türkiye'nin biraz daha islamcı bir rejim haline bürünmesi, atatürkçülük ve ulusal çıkarları düşünmek yerine islamcı tepkilerle hareket ederek işbirliği yapması aslında kapitalist batı'nın istediği ve türkiye'ye biçtiği bir durumdur.

  buradan hareketle aslında israil, işbirlikçi olmak kaydıyla türkiye'nin islamcı bir rejime kaymasına hayır demeyecektir ve de dememektedir.

  recep tayyip erdoğan'ın israil'e karşı çıkışları türkiye'deki islamcı kesimi ayağa kaldırmakta, akp'nin ülke içinde tabanını kaybetmemesine, islamcılığın güçlü kalmasına sebep olmaktadır. tam da burada belirmem gereken husus şudur ki, bu ayaklanmış olan islamcılık hükümet eliyle işbirliği içinde olursa israil, abd ve ab bundan endişe duymazlar aksine fayda sağlarlar.

  yani bop eşbaşkanı olup da israil'i eleştirmek aslında bu büyük tezgahın, oyunun önemli bir parçasıdır. türkiye'deki güçlü bir işbirlikçi islamcılık (ılımlı islam) orta doğu'daki çıkarlar açısından emperyalistlerin ekmeğine yağ sürmektedir. kemalizm'den uzaklaşmış, ulusal çıkarlarını düşünmeyen islamcı bir türkiye'nin var olması akp'nin iktidarda kalmasına bağlıdır. bu bakımdan dünyanın bütün emperyalist çevreleri akp'yi bir demokrasi kalesi gibi pazarlamışlardır.
 • (bkz: riya)