şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: okumadım)

  (bkz: aktroll)
 • (bkz: borcamı bitişik yazmadan ayar vermek)
  (bkz: kek kalıbıyla roket camını aynı şey sanmak)

  kömür de elmas da karbon temellidir değil mi? ama elde edilmeleri için gereken süreçler çok farklıdır ve bu yüzden biri değerliyken diğeri nispeten değersizdir. karbon da element olarak bol bulunur, tek başına bir şey ifade etmez, onu değerli yapan diğer elementlerle ya da kendisiyle bağ yaparak dönüştüğü son haldir. öyle ki organik yaşamın kaynağıdır.

  ince’nin söylediği şey şu: karbon satmaya çalışmayı bırakın (bor satmayı bırakın), elmas satalım ve kar edelim (bordan yapılan cam, borcam gibi eser miktarda bor içeren bir ürün değil, ciddi ciddi bor bazlı aşırı sıcaklığa dayanıklı cam, cam elyafı vs).

  albayrak’ın cevabı: biz kömür çıkarmaya başlayalı çok oldu.

  yardımcı oldu mu?

  sıkıntı borcamın içinde borun hiç bulunup bulunmaması değil, ince’nin bahsettiği bordan yapılan camın albayrak’ın bahettği kek kalıbıyla alakası olmaması, ve kek kalıbının bor temelli, katma değeri aşırı yüksek bir bor ürünü olmaması.

  bu taktik genelde hepimizin bilgisiz olduğumuzu hissettiğimiz bir konuda tartışırken altta kalmamak için kullandığımız “straw man argument” denilen taktiktir. birisi çok ciddi ve önemli bir noktaya basar, buna cevap verecek yetkinliğimiz yoktur ya da karşımızdakine puan kaybettirmek istiyoruzdur, hooop alır onun argümanını konuyla alakalı görünen ama basit ve gülünecek bir seviyeye indirger, karşımızdaki de açıklamaya çalışırken biz ha ha ha ha gürültüleri eşliğinde onu ve sesini boğarız. böylece karşımızdaki gülünecek bir şey söylemiş algısı oluştururuz. o gün yaşanan olay da aynen budur.
 • 1-) işi bilen insanlar, berat albayrak'ın vizyonuyla dalga geçti. ince, büyük bir vizyondan bahsediyor, çok daha büyük ısılara dayanıklı cam yapmaktan bahsediyor, berat albayrak borcam diyor ahahahah komik lan bu. ince, ülkemizde yıllardır üretilen borcamı üretmekten neden bahsetsin amk?

  2-) muharrem ince, berat albayrak'ın açıklamasından sonra bu konu hakkında konuşmadı. reisinin ağzıyla özür dile falan demişsin sen hayırdır aktroll?

  3-) borcamın içinde bor elementi bulunduğu doğrudur ama birinci maddede belirttiğim üzere asıl komik olan, berat albayrak'ın vizyonsuzluğudur.
 • hani bu senelerdir geyigini yaptigimiz bor denen madeni cikarmaya basladigimizda uber zengin olacagimiz maden seysinden mi bahsediyorsunuz.

  hani lan bu maden cok super bir madendi. sozde uranyumdan daha islevsel, akaryakiti bitirecek, hatta uzay araclarinda yakit olarak kullanilacakti. kullana kullana camda mi kullandiniz. allah cezanizi vermesin.
 • facebook üzerinden öğrenilen bir bilginin doğruluğuna sorgusuz sualsiz inanmış bir yazar beyanatı.
 • basit bir google araması ile borcamın hangi maddeden yapıldığını öğrenebilirsin. sana balık tutmayı öğretiyorum aktroll değerimi bil. ama siz beleşçiliğe alıştığınız için anlamazsınız ;)