• "obezite davranis bozuklugudur" demis, ayse arman'la roportajinda. https://www.armanayse.com/…eyin-kucultme-ameliyati/

o kadar kiziyorum ki obeziteyi hastalik goren cerrahlara. "tembelsin, cok yedigin icin siskosun" diyen doktorlara...

roportajinda hakli oldugu konular var elbet. ama hastalarina 'eksik insan' muamelesi yapan, onlarin yuzune 'sen yeterli degilsin' diyerek 'durust' oldugunu sanan insanlara kiziyorum cunku gercek sorun bu degil.

"doktorlar ingilizce okumuyor, bu isin dogrusunu ogrenmiyor" demis, ben de buradan ona ve ingilizce bilip bu konuda bilinclenmek isteyenlere bu linki birakiyorum oyleyse https://nutritionfacts.org/topics/obesity/

obezite bir hastalik degil, normal olmayan sartlarda insan vucudunun verdigi normal tepkidir.

bu isten para kazanan cerrahlar, ilaclardan para kazanan ilac firmalari, raflarda koruyucularla satilan, bagimlilik yapmasi icin muhendislerle sabah aksam ugrasilan urunlerin sahibi gida endustrisi ve milyar dolarlik hayvancilik endustrisi... bunlar gercegi soylemiyorlar maalesef, kendi cikarini dusunuyorlar.

he, hic mu durust degiller, hep mi kotuler? hayir. konu o degil.

onlar da bilmiyor ya da onlar da ayni sistemin kurbani. onlarin isi para kazanmak, senin kendi isinde calisma sebebin gibi. maalesef bu sistemde dogrusunu bulmak icin kendin arastirmak ve sagliginin insiyatifini eline almak zorundasin ama bu ayni zamanda bir ozgurluk, yani kurban olmak zorunda degilsin.

milyonlarca yillik evrimde yemek buldugunda yemezse, onu da yag olarak depolamazsa hayatta kalamayan insan, bugunun sartlarinda islenmis gidalarla, asiri derecede tukettigi hayvansal urunlerle ve tabii ki eksik fiziksel aktiviteyle ona sunulan bu urunlere bagimli oluyor.

ve ona 'sen eksiksin, sen tembelsin' diyen doktorlarin yanlis teshisiyle ameliyatlar olmak zorunda kaliyor, supplement endustrileri kazaniyor, spor salonlari kazaniyor... ve insanlar bir turlu bu isin caresini bulamadan, senelerce yuvarlanip duruyor. zayiflama endustrisi bu islevsizlik ve istismar olmadan hayatta kalamaz. konu hakkinda okunabilecek en iyi kaynak kitap:
    how not to diet https://www.amazon.com/dp/b07x1437rn/

insanlarin bu islenmis gidalara bagimli olmalarinin sebebi onlarin bir eksikligi degil, genetigindeki kodlarin endustriler ve sistem tarafindan istismar edilmesi ve daha sonra 'bu senin sucun' diye utandirilip, cozum olarak bu sefer "ameliyat ol, spor salonuna git, su urunu al" para kazanma yollariyla ayni sistem icinde fare gibi dondurulmesinden ibaret.

bunun hepsinin kalici bir cozumu var. attigim linkteki video sunumlarda durum anlattigimdan daha detayli ve kaynaklariyla ozetlenmis halde.

sadece biktim, insanlari suclayan tip hekimlerinden. senin isin care bulmak, insanlara ayni kotu duruma dusuren yalanlari soylemek olmamali. madem insanlari bilincli olmaya cagiriyorsun, buyurun, gercek cozum bu. https://nutritionfacts.org/topics/obesity/

referans biraktigim dr. michael greger'in ayni baslik altinda yaptigi video sunumu da burada https://www.youtube.com/watch?v=eprrd58ah3q
  • burçdaşım karizmatik doktorum benim:)
    19.09.2023 loop bipartisyon ameliyatı oluyorum.
    heyecanlıyım sözlük, kendine dönüş yolculuğu başlasın!

edit:ameliyatın üçüncü gününden merhabalar.
    ağrım sızım yok gibi, taburcu oluyoruz:)

edit:ameliyatın dördüncü ayından merhabalar. yaklaşık 35 kiloya elveda dedim ve insanlardan övgüler başladı, beraberinde pilatese de devam ediyorum. hedefim 27 yaşıma 60 kilo girmek... go girl!
  • eski okmeydanı eğitim ve araştırma hastanesi / başhekim yardımcısı. şimdilerde kolan hastanesi bünyesinde ve kendine ait istanbul obezite akademisi'nde çalışmalarına devam ediyor.

doç.dr.bora koç - resmi web sitesi

türkiye'nin hatta dünyanın en başarılı obezite ve metabolik cerrahi uzmanlarından biridir. sayısız başarılı ameliyata imza atmıştır. tüm hastalarını ekibiyle birlikte süresiz olarak yakından takip etmesiyle meşhurdur. bu sayede hastaları süreci sorun yaşamadan atlatır. anında müdahale eder. sosyal medya üzerinde de hem kendi hastalarına hem de tüm insanlığa yardımcı olmaya çalışıyor. canlı yayınlar yapıyor. sürekli bilgilendirmeler yapıyor. muazzam olay.

hep söylerim doktorluk meslek değildir. aşk işidir. cesarettir. erdemliliktir. herkesin harcı değildir.
  • bir kere ben böyle dürüstlük görmedim!
    oturdum karşısına meramımı anlatıyorum, niye ben seni ameliyat edeyim ki? beni ikna et dedi.
    bu ameliyat mucize değil, yeme alışkanlığını değiştirmezsen yine eski haline dönersin dedi.
    revizyon ameliyatlarının hiç de az olmadığını söyledi.
    ikna ettim, 5 günlük minik mideliyim.
    2 gece hastanede yattık 3. sabah taburcu oldum. 4. gün yürüyüşe çıktık eve döndüğümde baktım 12 bin adım atmışım.
    5. gündeyim beni gören kimse ameliyat olduğumu anlayamaz.

bora koç ve ekibine yolum rastladığı için şükrediyorum.
    ha unutmadan (bkz: mehmet mehdi deniz) hocamında elleri dert görmesin :)
  • obezite doktorum. işinin tanımı tam olarak böyle değil galiba, ama benim çapım bu kadar. kendisi işinin ehli birisi. allah var karizmatik adam.
  • dünyanın en harika doktoru. abartmıyorum.

'yediğiniz için obez olmuyorsunuz, obez olduğunuz için yiyorsunuz' mottosunu size ilk günden anlatan ve aklınıza işleyen harika obezite cerrahı.

yahu hastasına özel telefonunu veren, 7/24 soru sorduğunuzda anında dönüş yapan ve bilgi veren, zehirlendiğinizi söyleyip nasıl bir yol izlediğinizi sorduktan sonra ertesi gün size 'nasıl oldun?' diye yazan, asla gereksiz tahliller yaptırmayan ve ilaçlar kullandırtmayan, alanıyla ilgili her konuda inanamayacağınız kadar bilgi sahibi olan(sorduğum bütün saçma sorulara bilimsel bir şekilde yanıt verebiliyor), sizinle ilgili her detayı hatırlayan, müthiş bir ekibi olan kaç tane doktor var allah aşkına??

çok değil bir kaç sene içinde doktorcuğumun ismini daha çok duyacağız.

yaptığı ameliyatlardaki başarısından bahsetmiyorum bile(6. ayım -44kg).
  • yeni bir otobüs firması sanırım. siz binin yeter, gerisi gelecektir.
hesabın var mı? giriş yap